SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer 109  / Łotysze kuszą i czekają na Polaków

 

Na peryferiach Unii?
- Łotwa

 

Łotysze kuszą i czekają

na Polaków

 

Republiki Nadbałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia ( zwane także Pribałtika ) w maju 2004 razem z Polską przyjęte zostały do Unii Europejskiej i są w Strefie Euro ( Estonia – 1.01.2011, Łotwa – 1.01.2014, Litwa – 1.01.2015 );  a historia tych ziem to także spory fragment historii Rzeczypospolitej, tej szlacheckiej. Znane nam z historii Inflanty i Kurlandia, to krainy leżące dzisiaj w granicach 123 pod względem powierzchni ( 64573 km2 ) i 143 pod względem ludności ( 1,9787 mln ) państwa na świecie  - Łotwy, zwanej też  Perłą Krajów Bałtyckich.

 

- Od dawien dawna ta zielona kraina z piaszczystymi nadmorskimi plażami i dziewiczą wręcz przyrodą znajdowała się na skrzyżowaniu dróg pomiędzy Zachodem i Wschodem oraz Południem i Północą, co sprawiło, że tradycje wszystkich tych ziem zlały się tu w jedną całość tworząc, niespotykaną nigdzie indziej na świecie, mieszankę wielokulturową. A wszystko to, praktycznie, na wyciągniecie ręki. Lot z Warszawy do Rygi (port lotniczy w Rydze to najszybciej rozwijające się lotnisko w Europie, oferujące bezpośrednie loty do ponad 80 miast na świecie) to tylko niecała godzina. Łotwa to kraj godny poznania także z powodu wspólnej, sięgającej XVI wieku historii; w jednej zPrezentacja dziedzictwa kulturowego wschodniej Łotwy
 - Latgale (Inflanty)
łotewskich katedr (kościół św. Jakuba w Rydze) posługę sprawował i kazania wygłaszał Piotr Skarga. Wielkim Księciem inflanckim był Stefan Batory, a Batalia Łatgalska w styczniu 1920 roku, w wyniku której wojska polsko – łotewskie pod dowództwem Edwarda Rydza Śmigłego, walcząc w trzydziestostopniowym mrozie doprowadziło do usunięcia z ziemi łotewskiej bolszewików. Za ten czyn Edward Rydz – Śmigły otrzymał, wraz z pełniącym wtedy obowiązki Naczelnika Państwa, Józefem Piłsudskim najwyższe łotewskie odznaczenie - Order Wojskowy Lāčplēsisa.

Polacy na Łotwie (mieszka ich tam 80 tysięcy) stanowią czwartą co do wielkości, po Rosjanach, Białorusinach I Ukraińcach, mniejszość narodową. Z Inflantów wywodził się zacny i znany polski ród Platerów (w Krasławiu znajduje się XVIII wieczny pałac rodu), a w Rzeżycy (Rēzekne) urodził się Tadeusz Manteuffel – polski historyk mediewista, badacz historii, kultury i etnografii tych ziem, żołnierz AK, twórca i pierwszy dyrektor Instytutu Historii PAN. W wielu kościołach Dyneburga, odbywają się msze w języku polskim, a licząca prawie 3 tysiące mieszkańców, Aglona nazywana jest łotewską Częstochową.

XX Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Turynie (2006 r.) - ceremonię zamknięcia obserwują miliony ludzi na całym świecie; w jej trakcie miało miejsce coś co wszystkim zapierało dech w piersiach – podniebne popisy w pionowym tunelu aerodynamicznym. Mało kto skojarzył to zdarzenie z małym nadbałtyckim krajem Łotwą. To właśnie Łotysze zaprezentowali całemu światu swoje podniebne akrobacje, bo to u nich powstało pierwsze w Europie Wschodniej Aerodium czyli Pionowy Tunel Aerodynamiczny (VWT – Vertical Wind Tunel), zbudowany (kilka lat później) przy drodze z Rygi do Siguldy, na wzór i podobieństwo pierwszego, który powstał w 1979 roku w Kanadzie.

Piszący te słowa miał okazję i przyjemność, w ostatnią środę października, waz z prezesem PAIT (Polsko – Azjatyckiej Izby Turystyki) i właścicielem Biura Podróży „WADI” z Bielska – Białej uczestniczyć w zorganizowanym przez Ambasadę Republiki Łotewskiej, seminarium promującym Łotwę i jej regiony. Seminarium z wielkim kunsztem prowadził, bardzo dobrze mówiący po polsku, przebywający od 5 lat w Polsce, Trzeci Sekretarz Jan Kiewisz - Pietuszko; stanowiło ono jeden z elementów projektu współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) pod nazwą Latvia. Best enjoyed slowly i poprzedzało rozpoczynające się następnego dnia Targi Turystyczne. Uczestniczyło w nim kilkunastu właścicieli biur podróży; nie było przedstawicieli prasy turystycznej.

W kilkunastominutowych spotach zaprezentowały się:

Łotewska Państwowa Agencja Rozwoju Turystyki (Aktualności Turystyki Łotewskiej).

Biuro ds. Rozwoju Turystyki w Rydze (Ciekawostki Kulturowe w 2016 roku w Rydze – (Ryga od 21 sierpnia 1991 roku stolica niepodległej Republiki Łotwy, 702 tys. mieszk.). Jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych okolicy jest Akwapark Liva – największy kryty (pow.11500m2) wielofunkcyjny park atrakcji wodnych w regionie bałtyckim i Europie Wschodniej; Ligatne – tajny bunkier radziecki (10 m pod ziemią)

Stowarzyszenie Turystyki Regionu Kurzeme (Skarby Kurzeme – dawnej części Kurlandii)

 - Kurlandia (ziemia kurów), kraina historyczna w zach. części Łotwy, graniczy na południu ze Żmudzią (Litwa); największe miasto: Lipawa – 80 tys. mieszkańców. Miasteczko filmowe Cinevila – jedyna w krajach nadbałtyckich takiej skali dekoracja filmowa na wolnym powietrzu z hangarami kinematograficznymi.

 

Stowarzyszenie Turystyczne Semigalii (Raduj się w Zemgale).

- Semigalia – nazwą tą określa się południową część Łotwy (od Rygi w kierunku granicy litewskiej), ze względu na żyzne gleby, nazywana jest spichlerzem Łotwy. Tutaj znajduje się jedna z najpiękniejszych i najważniejszych atrakcji turystycznych – Pałac w Rundale.

 

Stowarzyszenie Turystyczne Vidzeme (Vidzeme atrakcyjny i konkurencyjny region w Europie) - Jeden z czterech historycznych okręgów łotewskich, zachwycający wspaniałymi atrakcjami krajobrazowymi i historycznymi (średniowiecznymi zamki i dworki),

Centrum Informacji Turystycznej w Limbaži (Hanseatycki Srebrny Szlak),

Centrum im. Sztuki Marka Rothko w Daugavpils.

- Mark Rothko znany, światowej sławy malarz łotewski, przedstawiciel color field painting; ur. 25.09.1903 w Dyneburgu, zm. 25.02.1970 w Nowym Jorku . W maju 2012 roku jego obraz Pomarańczowe, czerwone, żółte (rok wykonania 1961) sprzedany został – jako najdroższe dzieło sztuki współczesnej za 86,9 mln dolarów.

 

Tego, co nastąpiło w trakcie, chyba nikt z nas się nie spodziewał, i było to miłym zaskoczeniem dla wszystkich uczestników tego seminarium. Młoda Łotyszka przedstawicielka Stowarzyszenia Turystycznego Regionu Łatgalii „Ezerzeme”, płynną polszczyzną (w jej żyłach - jak sama mówiła - płynie odrobina polskiej szlacheckiej krwi) zaprezentowała: Polskie Dziedzictwo Kulturowe Wschodniej Łotwy. Łatgalia zwana jest także Krainą Błękitnych Jezior (tam znajdują się największe jeziora Łotwy – Lubans i  Razna) – to prawie 150 obiektów i atrakcji turystycznych Mówiła o: Krasławiu i rodzie Platerów (o Emilli też), pielęgnowanych po dziś dzień polskich tradycjach i zwyczajach, sierpniowych (15 sierpnia) pielgrzymkach do Bazyliki w Aglonie konsekrowanej przez Jana Pawła II w 1993 roku. Łatgalia szczyci się także wieloma świątyniami wybudowanymi nie tylko przez katolików ale także przez protestantów, prawosławnych i staroobrzędowców. Na jej terenie znajduje się Zakład Produkcji Śrutu w Daugavpils – najstarsza wytwórnia amunicji w Europie Północnej z jedyną w Europie funkcjonującą wieżą śrutową i strzelnicą. Niedaleko Preili na Wzgórzu Kościelnym znajdują się obok siebie cztery różne świątynie: prawosławna, rzymskokatolicka, luterańska i staroobrzędowa.

Swoją atrakcyjną ofertę zaprezentowały także łotewskie linie lotnicze (99,8 % udziałów posiada rząd łotewski) Air Baltic, które już od 20 lat obsługują rocznie ponad 2,5 miliona pasażerów w ponad 80 destynacjach. Podsumowaniem seminarium był ciekawy Łotewski Blues w zaskakującym wykonaniu Johny B Beast.

 

Krzysztof Kozik

 

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |