SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  112/113  / Polskie samorządy w UE: Kraków

 

Z perspektywy UE

 

Kto podzieli kasę w regionach?

Jan Olbrycht – eurodeputowany zasiadający w Komisji Budżetowej oraz Komisji Rozwoju Regionalnego PE uważa, że bardziej istotne od podnoszonej przez polskich samorządowców opinii iż obecna unijna perspektywa finansowa jest ostatnią, która oferuje im tak duże pieniądze do zagospodarowania, a po jej zakończeniu „dobre czasy” się skończą, jest to kto będzie dzielił pieniądze. Suma powinna być podobna, tyle tylko, że jeśli ilość pieniędzy unijnych będzie stale spadać, a polskich rosnąć, to trzeba się zastanowić, kto będzie prowadził ich dystrybucję w regionach. To zależy od koncepcji, jaką przyjmuje się w danym państwie. W Polsce przyjęto bardzo odważną zasadę, że ogromna ilość pieniędzy idzie do dyspozycji samorządów regionalnych i potem dalej do samorządów lokalnych. To nie jest jednak wizja podzielana w wielu krajach europejskich. Wręcz przeciwnie. W ogromnej części z nich to jest sprawa bardzo scentralizowana. W Czechach praktycznie nie ma programów regionalnych, są tylko programy rządowe. W Hiszpanii drastycznie zredukowano fundusze regionalne, bo pochłaniały znaczną część unijnych środków.

Dla Komisji Europejskiej nie jest ważne, czy tą sprawą zajmuje się samorząd, czy nie, ale czy jest to robione skutecznie. A zatem ten model, który obowiązuje obecnie w Polsce, nie jest stanem danym raz na zawsze. To jest moment, w którym może nastąpić rewizja takiego działania i dlatego warto ustabilizować system samorządowy. Wyraźnie powiedzieć, kto i za co odpowiada, kto ma jakie kompetencje – a za tym idą pieniądze. I nie ma znaczenia, czy to są pieniądze europejskie czy krajowe. Bo dziś to mogą być pieniądze unijne, ale jutro mogą już być krajowe. Ważne jest, kto będzie miał jakie zadanie, jeśli chodzi o inwestycje i zadania publiczne.

Czy pójdziemy drogą Republiki Czeskiej? To jest pytanie otwarte. Można je rozpatrywać zarówno w kontekście centralizacji władzy państwowej, jak i skuteczności wydawania unijnych pieniędzy. Jan Olbrycht uważa, że kluczową będzie odpowiedź, czy tak daleko idąca – jak w Polsce – decentralizacja funduszy jest korzystna. Czesi i Słowacy stworzyli samorządy, dali im kompetencje, stworzyli władze wybieralne, a programy tak czy inaczej zrobili centralne. Czy Polska pójdzie tą drogą?

Oprac: AS

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |