SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  112/113  / Biznes jednak inwestuje: "Nowe Miasto" w Bielsku-Białej

 

Biznes jednak inwestuje: "Nowe Miasto" w Bielsku-Białej

 

w imię szacunku dla historii

 

 

Całkiem niedawno pojawiło się na mapie Bielska – Białej nowe, nietuzinkowe miejsce, które już wpisuje się w pamięć i wyobraźnię bielszczan. Od centrum miasta i najważniejszych obiektów dzieli je zaledwie kilkaset metrów. Połączono tu tradycję z nowoczesnością, biznes z relaksem i elegancję z perfekcją. Zapewniona jest też rozrywka na wysokim poziomie. Równolegle i dyskretnie, swoim rytmem toczy się życie biznesowe.

 

– Stan techniczny obiektów w chwili ich objęcia w sierpniu 2013 roku był ogólnie rzecz ujmując zły, a cały kompleks niedoinwestowany. Pierwsze podjęte przez nas działania polegały, w przypadku tych, które zostały wytypowane do remontów i przebudowy, na zatrzymaniu procesu niszczenia tkanki technicznej obiektów. Jednocześnie ustaliliśmy listę budynków i budowli do wyburzenia. Powstał spójny plan zagospodarowania przestrzennego dla całego terenu – mówi bielszczanin, właściciel kompleksu “Nowe Miasto” Grzegorz Nabagło.

A jak Amsterdam

Powstała w roku 1855 jako fabryka armatur i odlewnia brązu fosforowego pod nazwą „Schmidt Armaturen”, kiedy „Biała bei Bielitz” znajdowała się w obrębie zaboru austriackiego. Założycielem fabryki był Karol Schmidt, a fabryka pozostawała w rękach rodziny do momentu zakończenia drugiej wojny światowej. Rodzina Schmidt przeniosła zakład do Villach w Austrii, a w obecnej lokalizacji działalność odlewnicza kontynuowana była przez Przedsiębiorstwo Państwowe Bielska Fabryka Armatur BEFA. Historia „Befy” została definitywnie zamknięta w roku 2007, kiedy syndyk masy upadłościowej sprzedał pozostałą część przedsiębiorstwa spółce, która nie kontynuowała już nigdy działalności produkcyjnej. Obecny właściciel – Grzegorz Nabagło nabył nieruchomość jesienią 2013 roku.

Grzegorz Nabagło, architekci Przemysław Stawinoga oraz Joachim Lesiak wraz z ekipą budowlaną włożyli wiele wysiłku, a zarazem staranności i szacunku do architektonicznych detali aby przekształcić opustoszałą i wymarłą przestrzeń poprzemysłową w tętniący życiem fragment miasta. Budynki nazwane kolejnymi literami alfabetu i nazwami miast od A, jak Amsterdam po P, jak Paryż nadają terenowi kosmopolityczny charakter, są także szybciej zapamiętywane przez odwiedzających. Ponad stuletnia kamienica ( w budynku A jak Amsterdam ) po odrestaurowaniu i zastosowaniu materiałów najwyższej jakości odzyskała dawny blask, zyskała jeszcze więcej elegancji. Stała się obiektem zainteresowania fotografów i odwiedzających miasto turystów.

Nie trzeba już tracić czasu na wędrówkę z jednego krańca miasta na drugi aby odwiedzić tor kartingowy, restaurację, fitness, rolkowisko, salon SPA, pracownię multimedialną, firmę zajmująca się produkcją filmową i aranżacją wnętrz. Kompleks „nowe miasto” to także drukarnia artystyczna, liczne hurtownie oraz lokale o charakterze biurowo – handlowo-usługowym; stworzono nowe miejsca pracy nie tylko dla mieszkańców Bielska – Białej ale także dla osób z innych polskich miast.

– Wszystko jest tutaj jak „w pigułce”, na miejscu i do tego łatwa możliwość zaparkowania na dużym parkingu. Z każdym dniem, mocno zniszczony teren po Bielskiej Fabryce Armatur BEFA na naszych oczach zmienia się nie do poznania” – mówią bielszczanie, którzy przyjeżdżają do „nowego miasta” zarówno w interesach jak i dla rozrywki wraz z całą rodziną.

Na terenie kompleksu przeprowadzane są także plenerowe imprezy dla miłośników: • motoryzacji – spotkania z cyklu Cars & Coffee łączące pasjonatów samochodów z całej Polski, • techniki – „Piknik Technologiczny”, • ekologii – Wystawa Ekologicznego Transportu, • sportu – bieg na orientację „Bielsko-Biała Nocą”.

Ten dawny teren pofabryczny kryje wiele tajemnic, o których mało kto wie. Okazuje się, że w latach 80-tych XVIII stulecia planowano założenie tutaj tzw. „Nowego Miasta” dla potrzeb osadników. Życie napisało swój własny scenariusz, ale jak widać „nowe miasto” od zawsze było wpisane w tę przestrzeń Bielska – Białej. Właściciel – Grzegorz Nabagło nie tylko dostrzegł potencjał terenu ale intuicyjnie nazwał go „nowym miastem”. Podczas prac odkryto historyczne przedmioty, takie jak książeczki pracy z czasów II wojny światowej, kroniki zakładu, czy fragmenty maszyn, które też znalazły swoje miejsce na terenie kompleksu.

Nowe Miasto z lotu ptaka

– Pełna komercjalizacja istniejącej tkanki kompleksu, wprowadzenie nowych funkcji użytkowych dla poszczególnych obiektów i części gruntowej nieruchomości, uzupełnienie kompleksu nowymi obiektami wychodzącymi naprzeciw potrzebom rynku i społeczności miasta Bielsko-Biała to plany na przyszłość – mówi Grzegorz Nabagło. Przedsiębiorca pytany o pomysł na poindustrialną przestrzeń podkreśla, że na pewno nie będzie to kolejne centrum handlowe. Są plany na kolejne pofabryczne obiekty. Kompleks „Nowe Miasto” należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w sektorze wynajmu obiektów komercyjnych. Oferowane powierzchnie cechuje połączenie designu oraz nowoczesności, a „Nowe Miasto” staje się jedną z większych i najbardziej nowoczesnych przestrzeni biznesowych w Bielsku-Białej. Jest również fragmentem bogatej historii Bielska – Białej.

 

Parametry kompleksu:

–„„ teren o powierzchni 4,7 ha

„„– 16 budynków o łącznej powierzchni przekraczającej 20 tys. m

– teren kompleksu ogrodzony i monitorowany

„„– drogi wewnętrzne wykonane z kostki betonowej, oświetlone

– ponad 300 miejsc parkingowych

„– bardzo dogodny dojazd do obwodnicy miasta ulicą Piekarską i Wyzwolenia

– „„odległość od C.H. Sfera – 450m, odległość od Ratusza – 800m

– „„dostęp do kompleksu z ulic: Legionów, T.T. Jeża oraz M. Lermontowa; zgodnie z projektem planu zagospodarowania przestrzennego przez teren kompleksu zostanie przeprowadzony łącznik do ulicy Wyzwolenia, jako kontynuacja ulicy Towarzystwa Szkoły Ludowej

 

Kontakt:

Kompleks „Nowe Miasto”

ul. Legionów 26/28 43-300 Bielsko-Biała

tel. +48 33 3003474 fax +48 33 3003485

e-mail: biuro@nowe-miasto.eu

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |