SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  114  / Śląskie – kopalnia firm rodzinnych

 

Gospodarka: fundament to firmy rodzinne

 

Śląskie – kopalnia firm rodzinnych

 

 

 

Województwo śląskie od listopada 2016r. może się poszczycić oddziałem największej i najstarszej organizacji reprezentującej firmy rodzinne w Polsce.

 

W skład założycieli weszło ponad 40 osób z blisko 30 firm, od mikro po duże przedsiębiorstwa. Reprezentują najważniejsze sektory gospodarki takie jak IT, HR, produkcja oraz usługi.

Nasi członkowie są rozsiani po całym terenie województwa śląskiego: od Częstochowy, przez Katowice, aż po Bielsko-Białą, w tym również z Zawiercia. Są jednak z nami także firmy z województwa opolskiego, z którym chcemy wspólnie podejmować nowe inicjatywy. – opowiada Łukasz Rotarski, Prezes Oddziału (firma ANRO, Zawiercie). Śląski oddział został powołany po to, by stworzyć platformę dla firm rodzinnych z naszego województwa, przede wszystkim do wymiany wiedzy oraz do integracji biznesowej i towarzyskiej, kontynuuje Rotarski.

Obecna formuła opiera się na comiesięcznych spotkaniach, w głównej mierze mentoringowych. Za każdym razem odbywają się w innym miejscu, w innej firmie, w której to właściciel danego przedsiębiorstwa jest gospodarzem i dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem na wybrany temat. W organizacjach branżowych firmy skupiają się na specyfice swojego biznesu, a także chronią swoje know-how, aby konkurent go nie podpatrzył. W organizacji firm rodzinnych możesz się otworzyć, ponieważ najważniejszą uwagę kierujemy na relacje osobiste. Na drugim planie są wspólne interesy i biznes, które dzieją się „przy okazji”, wynikają już z wzajemnego zaufania. – mówi Prezes Oddziału.

Firmy rodzinne chcą się zrzeszać po to, aby wspierać i rozwijać własne biznesy oraz budować organizację, która będzie reprezentować wspólne interesy. Jako grupa, stanowią największy odsetek przedsiębiorstw – zarówno w Polsce, jak i w UE. To właśnie firmy rodzinne w głównej mierze tworzą gospodarkę i PKB naszego kraju, stanowią ponad 70% wszystkich firm – nie wliczając gospodarstw rolnych. Chcą być doceniane, traktowane sprawiedliwie i po partnersku przez decydentów, którzy tworzą warunki dla prowadzenia biznesu w Polsce. A te są bardzo dalekie od ideału.

Przedsiębiorcy czują się często samotni z problemami, które ich dotykają. W naszej organizacji mogą spotkać się z osobami z różnych branż, które stoją przed podobnymi wyzwaniami, ale na przykład na innym etapie zaawansowania. Mogą być dla siebie wzajemnym wsparciem, źródłem cennej i praktycznej wiedzy oraz obdarzyć się zaufaniem. Budują się mocne, trwałe relacje i kapitał społeczny, co w konsekwencji zmniejsza koszty transakcyjne. To niezwykle istotne w świetle ubiegłorocznego badania KRDiRF, po którym straty wynikające z braku wzajemnego zaufania polskich przedsiębiorców wyceniono na 281 miliardów złotych. – opowiada Rotarski. Zmiany jakościowe nie będą mieć miejsca bez aktywności samych zainteresowanych, w tym wypadku przedsiębiorców rodzinnych. Leży to w naszym wspólnym interesie i nikt za nas tego nie przypilnuje. Dlatego też zapraszam serdecznie do Stowarzyszenia IFR oraz do Oddziału Śląskiego! – podsumowuje. Aby dołączyć do Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych wystarczy wypełnić formularz na stronie http://firmyrodzinne.pl/

 

Czym jest Inicjatywa Firm Rodzinnych:

Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych powstało w 2008 roku w Warszawie i jest największą oraz najstarszą organizacją zrzeszającą Firmy Rodzinne w Polsce. Integruje ponad pół tysiąca osób reprezentujących firmy z wielu branż, od mikrofirm po duże przedsiębiorstwa notowane na giełdzie. Najważniejszymi celami stowarzyszenia Inicjatywy Firm Rodzinnych są: integracja środowiska i jego reprezentacja, tworzenie ośrodka myśli i zaplecza intelektualnego dla firm rodzinnych oraz wspieranie rozwoju i pomoc w rozwiązywaniu specyficznych problemów przedsiębiorstw rodzinnych (jak sukcesja, komunikacja firma-rodzina czy doskonalenie kadr), wymiana doświadczeń, a także promowanie idei wolności gospodarczej, państwa prawa, społeczeństwa obywatelskiego oraz standardów etycznych.

 

Zapraszamy na stronę: http://firmyrodzinne.pl/

 

Dodatkowe informacje dla mediów:
Łukasz Rotarski
Członek Zarządu Inicjatywy Firm Rodzinnych
Prezes Oddziału Śląskiego IFR
lukasz.rotarski@firmyrodzinne.pl
tel. +48 502 790 041

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |