SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  114  / Uskrzydlony powiat

 

Polskie samorządy w Unii Europejskiej:

Powiat rzeszowski

 

Uskrzydlony powiat

 

Z Józefem Jodłowskim, Starostą Rzeszowskim

– rozmawia Jacek Broszkiewicz

 

– Dynamicznie rozwijający się powiat rzeszowski to coraz jaśniejszy obszar na gospodarczej mapie Polski. Co sprawia, że ta część kraju notuje tak imponujący wzrost wskaźników ekonomicznych i poziomu życia obywateli?

 

– Bez wątpienia największym kapitałem powiatu są ludzie, ich kreatywność i odwaga w podejmowaniu wyzwań o najwyższym ciężarze gatunkowym. Potrafimy wykorzystywać atuty, jakie daje nam samorządność i demokracja na szczeblach lokalnych i regionalnych, a w związku z tym mamy możliwość brania losu we własne ręce. Geograficzne uwarunkowania, komunikacyjna dostępność, jak też ciągłe inwestowanie w tej części Podkarpacia sprawiło, że powiat rzeszowski jest jednym z najszybciej rozwijających się terenów południowo-wschodniej Polski.
Centralne położenie wokół wojewódzkiego miasta, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, blisko granic ze Słowacją i Ukrainą to niektóre z czynników sprzyjających temu rozwojowi.
Jest nim także międzynarodowy port lotniczy w Jasionce z nowoczesnym ośrodkiem kontroli ruchu lotniczego oraz drugim w Polsce, pod względem długości, pasem startowym. Po wielomilionowej przebudowie lotnisko jest aktualnie jednym z największych węzłów transportowych w Europie Środkowo-Wschodniej. W ubiegłym roku odprawiono tu rekordową w 70-letniej historii portu liczbę pasażerów – ponad 664 tys. osób. Z lotniska w Jasionce w ramach regularnych połączeń pasażerskich można polecieć do Warszawy (4 rejsy dziennie), Londynu i Monachium (codziennie) oraz Berlina, Dublina, Manchesteru, Bristolu i East Midlands, a w sezonie letnim na Korfu. Połączenia obsługują PLL LOT, Lufthansa i Ryanair.
W obrębie lotniska funkcjonuje także ośrodek szkolenia lotniczego Politechniki Rzeszowskiej oraz ceniona na całym świecie, jedyna w kraju cywilna szkoła pilotów. Wywodzi się z niej kapitan Tadeusz Wrona, który zasłynął awaryjnym lądowaniem bez wysuniętego podwozia, a także Wacław Nycz – mistrz świata i Europy w lataniu precyzyjnym. Nie dziwi więc, że w Jasionce organizowana jest największa lotnicza impreza na Podkarpaciu – pokazy lotnicze. W ubiegłym roku zbiegła się ona z jubileuszem 65-lecia Politechniki Rzeszowskiej, 70-leciem Aeroklubu Rzeszowskiego oraz 40-leciem Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. W bliskiej odległości od lotniska powstało Centrum Wystawienniczo-Kongresowe. Jest to najnowocześniejszy tego typu obiekt w regionie, który łączy funkcję konferencyjną, targową i wysta wienniczą. Znajduje się w nim największa na Podkarpaciu aula, która może pomieścić tysiąc osób.
Wszystko to sprawia, że powiat rzeszowski jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do lokowania inwestycji.

 

– Władze powiatowe nie tylko deklarują werbalne wsparcie dla inwestorów, ale stwarzają im do tego także materialne warunki…

 

– W granicach powiatu znajduje się ponad 200 ha kompleksowo uzbrojonych terenów inwestycyjnych wchodzących w skład m.in. Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS. To także, będący własnością powiatu, Park Naukowo-Technologiczny „Rzeszów-Dworzysko”.
„Aerop olis” jest pierwszym w Polsce parkiem branżowym, który podtrzymuje głęboko zakorzenione w naszym regionie tradycje przemysłu lotniczego. Działa w nim już kilkadziesiąt firm zatrudniających prawie 4 tys. osób. Są to tacy giganci, jak MTU Aero Engines Polska oraz Borg Warner Turbo Systems.
W Polsce międzywojennej w tej części kraju ulokowano Centralny Okręg Przemysłowy. Jego tradycje reaktywowała w 2003 r. „Dolina Lotnicza”, która w dniu dzisiejszym jest największym i najlepiej rozwiniętym klasterem, kluczowym dla polskiej gospodarki. Firmy „Doliny Lotniczej” produkują bazowe moduły i komponenty dla światowych odbiorców. Klaster tworzy przeszło sto zaawansowanych technologicznie firm wykorzystujących innowacyjne rozwiązania naukowo-badawcze. Ogromną rolę w transferze wiedzy ogrywa najstarsza i największa uczelnia techniczna naszego regionu – Politechnika Rzeszowska z nowoczesnym laboratorium badań materiałów dla przemysłu lotniczego. Politechnika Rzeszowska szkoli także potrzebne kadry. Dlatego stale poszerza swoją ofertę. Uzyskała status uniwersytetu technicznego.
Rozwój gospodarczy nie jest możliwy bez odpowiedniej infrastruktury komunikacyjnej i społeczno – oświatowej, dlatego powiat rzeszowski inwestuje również i w te dziedziny. Kosztowne remonty dróg, obiektów oświatowych, służby zdrowia i pomocy społecznej przynoszą spodziewane efekty.
Powiat rzeszowski cieszy się zainteresowaniem nie tylko przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy, ale również osób chcących związać się z nim na stałe. Od lat notuje najwyższe na Podkarpaciu saldo migracji – w 2014 r. współczynnik salda migracji na 1000 ludności wynosił +3,7 przy wojewódzkim – 1,1.
Kolejnym, wyróżniającym wskaźnikiem dla powiatu jest liczba oddanych do użytku budynków – najwyższa w województwie – w 2014 roku było to 720 budynków). W 2015 roku wydano w Starostwie Powiatowym w Rzeszowie blisko 2,5 tys. pozwoleń na budowę. Połowa z nich dotyczyła budowy domów jednorodzinnych oraz obiektów działalności gospodarczej. Na terenie powiatu działa 1735 firm budowlanych oraz 1627 przemysłowych. Pracuje w nich 41% wszystkich zatrudnionych.
Powiat rzeszowski jest jednym z liderów w województwie pod względem wielkości środków w dochodach budżetu przeznaczanych na finansowanie i współfinansowanie programów oraz projektów unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

 

– Głośno jest o niezniszczalnych mostach i setkach kilometrów wyremontowanych dróg.

 

– Powiat rzeszowski poszukuje innowacyjnych rozwiązań w różnych dziedzinach samorządowej działalności, także w gospodarowaniu infrastrukturą techniczną. Zastosowane metody i materiały sprawiają, że powstałe obiekty są bardziej funkcjonalne, trwalsze i tańsze w utrzymaniu. Udowodniają, że wykorzystując najnowsze badania naukowe można wyjść poza schemat tradycyjnego budownictwa.
Tak powstał pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie, pilotażowy, demonstracyjny most drogowy w Błażowej. Nawet projekt tego mostu powstał przy użyciu nowoczesnych metod informatycznych. Zastosowano w nim innowacyjne przęsło. Zbudowano je z kompozytów, czyli materiałów stosowanych powszechnie w kosmonautyce, lotnictwie i szkutnictwie. Wyróżniają się one lekkością i wytrzymałością, a więc nie wymagają częstej i kosztownej konserwacji. Taki most można eksploatować bez ponoszenia dodatkowych kosztów przez około 50–75 lat. Przeprawa w Błażowej jest jednym z największych w świecie mostów pod względem rozpiętości przęsła. Zrealizowano ją w ramach projektu badawczego Com bridge – programu „Demonstrator Plus” z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Kolejnym, innowacyjnym mostem był obiekt w Nowej Wsi – ten w całości zbudowany jest z kompozytów. Wykorzystano włókna szklane, żywicę epoksydową oraz materiały rdzeniowe ze spienionych tworzyw sztucznych. Wykonanie wszystkich elementów konstrukcyjnych z tego lekkiego i wytrzymałego materiału pozwoliło na maksymalną prefabrykację. Montaż całego ustroju nośnego zajął zaledwie jeden dzień.
Główną zaletą „plastikowych” mostów jest to, że mają doskonałe właściwości użytkowe, a koszty ich eksploatacji są bardzo niskie. Mosty wybudowało konsorcjum kierowane przez Mostostal Warszawa S.A. z udziałem Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej i firmy Promost Consulting z Rzeszowa. Inwestorem był oczywiście powiat rzeszowski.
Działalność powiatu w ulepszaniu infrastruktury technicznej to także setki kilometrów wyremontowanych dróg. Możliwa jest ona dzięki pozyskiwaniu dodatkowych źródeł finansowania. Jak wyliczyliśmy, wyremontowanie dróg będących w gestii powiatu w oparciu jedynie o posiadane w budżecie środki trwałoby aż 164 lata. Powiatowi wystarczyło zaledwie 17 lat, by przebudować i poddać gruntownemu remontowi 530 km dróg. W ten sposób zmodernizowaliśmy 95% dróg zarządzanych przez powiat a wydaliśmy na ten cel przeszło 240 milionów zł.

 

– Wspomnieliśmy na początku naszej rozmowy o najcenniejszym kapitale, jakim są ludzie. We współczesnym świecie bez edukacji na najwyższym poziomie nie ma co marzyć o osiąganiu coraz wyższych poziomów rozwoju cywilizacyjnego. W cenie są zwłaszcza specjaliści w dziedzinach, które są lokomotywą postępu. Czy ta sfera odrywa znaczącą rolę w bieżących i strategicznych planach samorządu powiatowego?

 

Park Naukowo-Technologiczny Rzeszów-Dworzysko nocą

– Oczywiście. Powiat rzeszowski wyróżnia także dobrze funkcjonujący system szkół ponadgimnazjalnych, które przygotowują do wykonywania konkretnych zawodów. Kształcenie w tych szkołach odpowiada wyzwaniom rynku pracy i sytuacji gospodarczej regionu. Szkoły współpracują z uczelniami wyższymi i przedsiębiorstwami, w których uczniowie odbywają praktyki zawodowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się także zagraniczne staże.
Szkoły prowadzone przez powiat, choć w większości z 70-letnią tradycją, mają nowoczesną i profesjonalnie wyposażoną, częściowo nową bazę lokalową. Dysponują pełnowymiarowymi halami sportowymi, laboratoriami, halami warsztatowymi oraz klasopracowniami z nowoczesnym sprzętem multimedialnym.
Jedną ze zrealizowanych ostatnio przez powiat inwestycji jest kryta ujeżdżalnia przy Zespole Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie. Szkoła jest jedyną na Podkarpaciu placówką oświatową, która posiada taki obiekt. Za sprawą zrealizowanej inwestycji można było wprowadzić nowy kierunek kształcenia – technik hodowca koni. Prowadzone są też zajęcia z jazdy konnej z możliwością uzyskania dyplomu instruktora jazdy konnej. Realizowana jest innowacja – wykorzystanie jazdy konnej do rehabilitacji osób niepełnosprawnych „hipoterapia”. Jedną z wielu nowości wprowadzonych w tej szkole jest np. kształcenie w zawodzie „technik budownictwa ze specjalnością projektowanie i wykonawstwo wnętrz – inteligentne domy”. Szkoła w Trzcianie posiada także własny internat. Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie dysponuje natomiast szkołą nauki jazdy i stacją kontroli pojazdów, która świadczy usługi także dla ludności.
W celu poszerzenia oferty edukacyjnej prowadzone są dodatkowe zajęcia i bezpłatne kursy. Uczniowie zdobywają umiejętności i certyfikaty pomocne w znalezieniu zatrudnienia.
Podejmujemy różne innowacje pedagogiczne. Na przykład w Zespole Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie realizowana jest „edukacja ogólnoratownicza i ochrony przeciwpożarowej”. Patronuje jej Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. Zespół Szkół w Tyczynie wyróżnia zaś realizowany we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie program edukacji ogólnopolicyjnej – zajęcia praktyczne odbywają się w ośrodkach szkolenia policji. Absolwenci tych kierunków są świetnie przygotowani do dalszej nauki w zawodach związanych z funkcjonowaniem służb wewnętrznych.

 

Farma Fotowoltaiczna PNT Rzeszów-Dworzysko

 

– Największa inwestycja powiatu rzeszowskiego Park Naukowo-Technologiczny „Rzeszów-Dworzysko” jest machiną rozwoju gospodarczego południowo-wschodniej Polski. Projekt jest interesujący nie tylko ze względu na rozmach, ale i na fakt, że jego inwestorem jest samorząd powiatowy. To jedyny taki przypadek w Polsce…

 

– No cóż, można powiedzieć, że nie obawiamy się wyzwań, które istotnie nie bywają przedmiotem zainteresowania samorządów powiatowych. Park Naukowo – Technologiczny „Rzeszów – Dworzysko” im. dr Grażyny Gęsickiej to w pełni uzbrojony teren inwestycyjny o powierzchni 83,42 hektarów. Jest to przestrzeń dla przedsiębiorców, którzy wykazują się wysokim poziomem innowacyjności tworząc nowoczesne produkty i usługi.
Teren PNT Rzeszów-Dworzysko jest kompleksowo uzbrojony w sieć dróg, ścieżki rowerowe, chodniki, oświetlenie uliczne w technologii LED, monitoring, przepompownie ścieków sanitarnych, gazociąg, sieć kanalizacji deszczowej, sieć sanitarną, wodociągową, ciepłowniczą, odgromową. Jest także zbiornik retencyjny oraz farma ogniw fotowoltaicznych.

 

PNT Rzeszów-Dworzysko – zdjęcie z lotu ptaka

Największym atutem parku jest idealna lokalizacja – bliskość autostrady A-4, drogi ekspresowej S-19, portu lotniczego Rzeszów-Jasionka oraz magistrali kolejowej E-30 Niemcy – Polska – Ukraina. Ważnym czynnikiem jest również bliskość uczelni wyższych.
Teren PNT Rzeszów-Dworzysko jest włączony do Specjalnej Strefy Ekonomicznej „EURO – PARK” Mielec. Inwestorzy mogą skorzystać ze zwolnień z podatku dochodowego (50% dla dużych przedsiębiorstw, 60% dla średnich i 70% dla małych). Ponadto przez okres 5 lat ze zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz od środków transportu oferuje Miasto Rzeszów.
Do tej pory grunty na terenie PNT Rzeszów-Dworzysko zakupiło osiem firm. Działki zarezerwowało także kolejnych 16 inwestorów. Szacuje się, iż powstające firmy stworzą tu ok. 3 tys. miejsc pracy. PNT Rzeszów-Dworzysko jest więc gospodarczym sercem miasta i całego regionu.
Inwestycja pn. „Przygotowanie terenów inwestycyjnych pod budowę Parku Naukowo – Technologicznego Rzeszów – Dworzysko” otrzymała Nagrodę II stopnia w kategorii „Obiekt w komunikacji Podkarpacia” w konkursie „Budowa Roku Podkarpacia 2015”. PNT Rzeszów-Dworzysko uhonorowany został także tytułem „Nasze Dobro Podkarpackie 2016”.

 

– Dziękuję za rozmowę

 

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |