SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  115  / Europa błędnie wyceniona

 

Marine Le Pen? Nowa fala imigrantów? Boom w UE?

 

Europa błędnie wyceniona

 

 

 

Starą prawda na rynku jest fakt, że najlepsze transakcje pojawiają się wtedy, gdy aktywa są błędnie wycenione, a sytuacji tej towarzyszy niska płynność. Im bardziej błędna wycena, tym większy oczekiwany zwrot. To samo dotyczy płynności: im jest jej więcej, tym mniejszy spodziewany zysk.

 

George Soros oparł na tych założeniach swoją teorię refleksyjności rynku, stwierdzając że “zazwyczaj, w sytuacjach dalekich od równowagi, różnica między percepcją a rzeczywistością prowadzi do punktu kulminacyjnego, który rozpoczyna ruch w odwrotnym kierunku”.

Sądzę, że właśnie z taką sytuacją mamy obecnie do czynienia w Europie. Różnica między percepcją a rzeczywistością jest bardzo duża. Obecnie aktywa w Europie, z wyjątkiem obligacji Niemiec, charakteryzują się istotnym dyskontem z powodu nerwowości wokół wyniku wyborów we Francji i Niemczech, a także Brexitu. Niektóre z tych obaw są uzasadnione, inne są uzasadnione, ale przecenione. Prognozujemy bowiem, że w najbliższych czterech latach europejska gospodarka powinna radzić sobie lepiej od amerykańskiej.

 

 

Należy także pamiętać o tym, ile kapitału politycznego zainwestowano w Europę i w euro oraz o fakcie, że europejscy politycy nadal są za zjednoczoną Europą.

Czy w najbliższym okresie Starego Kontynentu nie czeka kryzys egzystencjalny? Jaki jest naprawdę najczarniejszy scenariusz?

Marine Le Pen jako prezydent Francji nie jest rzeczą nieprawdopodobną, ale niemal niemożliwe jest wygranie przez Le Pen wyborów i zwołanie referendum w sprawie opuszczenia przez Francję strefy euro. Dlaczego jest to bardzo mało prawdopodobne? Jak mówi Michael Stothard z „Financial Times”:

„Zgodnie z Artykułem 89, wszelkie zmiany konstytucyjne muszą zostać zaproponowane przez rząd, a nie prezydenta. Następnie muszą zostać przyjęte przez niższą i wyższą izbę parlamentarną, a później albo przez powszechne głosowanie w ramach referendum albo przez większość 60 procent Kongresu. Oznacza to, że jeśli prezydent Le Pen chciałaby doprowadzić do referendum, to musiałaby zagwarantować sobie większość w czerwcowych wyborach do parlamentu”.

Ryzyko opuszczenia przez Francję strefy euro jest więc niskie. Kolejną bolączką jest fakt, że potencjalne działania głównego rywala Le Pen - przywódcy partii En Marche! Emmanuela Macrona – także trudno przewidzieć…

Największym ryzykiem pozostaje nowa fala imigrantów. Jak pokazały wybory w Holandii, poparcie dla partii populistycznych jest skorelowane z poziomem napływu imigrantów. Jest to więc kluczowe źródło obaw co do perspektyw dla Europy, a należy pamiętać, że Turcja Erdogana w każdym momencie może otworzyć granice dla imigrantów kierujących się do Europy. Ryzyko takiego kroku ze strony Stambułu należy ocenić na 50/50, a jeśli dojdzie do niego przed wyborami we Francji albo Niemczech, będzie to silny destabilizujący czynnik.

Spodziewamy się, że gdy zakończą się zaplanowane na trzeci kwartał wybory, euro zacznie się umacniać. Europa charakteryzuje się dużą nadwyżką na rachunku obrotów bieżących, a państwa Centralnej i Wschodniej Europy nadal radzą sobie dobrze, wypracowując wzrost PKB na poziomie powyżej 3%.

 

Steen Jakobsen*

 

*Autor jest głównym ekonomistą i CIO Saxo Banku. Tekst we współpracy z globaleconomy.pl

 

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |