SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  115  / Rekordowe zainteresowanie…

 

Nowy wymiar współpracy polsko-niemieckiej
Euroregion "Sprewa – Nysa – Bóbr"

 

 

Rekordowe zainteresowanie na obu brzegach Odry i Nysy Łużyckiej

 

 

 

 

 

Małe projekty realizowane w Programie Współpracy INTERREG V A Brandenburgia – Polska 2014-2020 przez Euroregion „Sprewa – Nysa – Bóbr” zyskują w bieżącej perspektywie finansowej UE nowy wymiar nie tylko ilościowy, ale i jakościowy.

 

Do tej pory zainteresowanie sięganiem po unijne fundusze dla rozwijania wzajemnej współpracy było spore, choć oczywiście to strona polska chętniej aplikowała o projekty, zapewniające finansowanie np. kosztów transportu licznych niemieckich delegacji samorządowców oraz grup młodzieży, zespołów artystycznych i folklorystycznych, ekspertów itp.

Nasi sąsiedzi byli stosunkowo bardziej wstrzemięźliwi w sięganiu po unijne środki na ten sam cel, tylko w drugą stronę. Często pokrywali koszty wizyt reprezentantów takich samych polskich środowisk u siebie z własnej kieszeni. Czynili to, można przypuszczać, w ramach pewnej politycznej poprawności, albo raczej w przekonaniu, że Niemcom, jako największemu płatnikowi do kasy UE raczej nie wypada starać się o odzyskanie części tak niewielkich kosztów właśnie z dotacji unijnych. Teraz to się zmieniło.

Nie dość, że nasi partnerzy złożyli rekordową liczbę 64 projektów (do tej pory odbyły się dwa rozdania – kolejne jeszcze będą w tym roku) – to ich wnioski są wzbogacone o tę właśnie część, dotyczącą pokrycia kosztów transportu, wcale przecież niemałych, polskich gości. Ten fakt można by potraktować jako mało istotny, ale wydaje się, że świadczy o pojawieniu się nowej jakości w postrzeganiu przez Niemców relacji z Polakami, ze swymi najbliższymi sąsiadami. Ten niby mało znaczący szczegół wskazuje na coraz większą u Niemców świadomość równości wzajemnych relacji, prawdziwego, równouprawnionego partnerstwa. To już nie jest z ich strony działanie – jak to było jeszcze 20 a nawet 10 lat temu – polegające na pomaganiu i wskazywaniu sposobu postępowania. To jest po prostu uznanie, że teraz praktycznie w niczym (poza oczywiście dysproporcjami w zasobności portfeli), się nie różnimy. To dlatego obecnie mamy do czynienia z tak niespotykanie dużą liczbą składanych po obu stronach granicy wniosków o dofinansowanie konkretnych projektów. Po stronie polskiej euroregionu „Sprewa – Nysa – Bóbr” złożono do tej pory (początek kwietnia 2017 r.) 152 projekty, z których do finansowania ze środków unijnych zakwalifikowano aż 116. W sumie więc Polacy i Niemcy w ramach Funduszu Małych Projektów (FMP) Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia-Polska 2014-2020 złożyli aż 216 wniosków, czyli najwięcej spośród wszystkich programów transgranicznych.

Należy podkreślić, że projekty, które będą realizowane z Funduszu Małych Projektów w Euroregionie „Sprewa – Nysa – Bóbr” obejmą swym zasięgiem 25 625 osób, w tym: 12 812 Polaków i 12 813 Niemców – prawie idealnie po równo. Trzeba przy tym zaznaczyć, że zasady obowiązujące przy kwalifikowaniu do realizacji i dofinansowania ze środków UE są bardzo jasno sprecyzowane: projekty mogą objąć mieszkańców obszaru wsparcia niezależnie od wieku, narodowości, płci, orientacji politycznej i religijnej, zainteresowań, stopnia wykształcenia i stanu zdrowia.

„Fundusz Małych Projektów realizujemy wspólnie z naszymi partnerami niemieckimi. Biurem naszego Euroregionu w Guben kieruje Pan Carsten Jacob, który od wielu lat zaangażowany jest we współpracę transgraniczną i świetnie mówi po polsku.”

Unia Europejska na dofinansowanie projektów, które będą realizowane w ramach Funduszu Małych Projektów w okresie 01.02.2016 – 30.06.2022 przez euroregion „Sprewa – Nysa – Bóbr” przeznaczyła 8 milionów 200 tysięcy euro.

 

Bożena Buchowicz
Dyrektor Biura
Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion „Sprewa – Nysa – Bóbr”

 

 

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |