SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  116  / Będzie dalej z czego brać…

 

Miliardy z UE do 2025 r.

 

Będzie dalej z czego brać…

 

 

Komisja Europejska przedstawiła wstępne koncepcje ws. finansów UE do 2025 r. Ma to być otwarcie debaty na temat nowego wieloletniego budżetu UE. W dokumencie znalazły się zapisy wskazujące na związek między praworządnością a finansami, ale bez wyraźnej warunkowości.

 

KE przypomniała, że w debacie publicznej pojawiały się sugestie powiązania wydatkowania środków budżetowych ze stanem praworządności.

Zaprezentowane w końcu czerwca w Brukseli pomysły mają przygotować grunt pod przedstawienie na początku przyszłego roku projektu nowych wieloletnich ram finansowych na okres po 2020 r. Twarde wskazanie przez Komisję Europejską na chęć uzależnienia przyznania funduszy od spełniania unijnych wartości przez kraje członkowskie mogłoby być niekorzystne dla Polski, która objęta jest procedurą praworządności.

W dokumencie Komisji podkreślono, że podtrzymywanie podstawowych wartości UE podczas opracowywania i wdrażania polityk unijnych ma kluczowe znaczenie. KE przypomniała, że w debacie publicznej pojawiały się sugestie powiązania wydatkowania środków budżetowych ze stanem praworządności.

„Szacunek państwa prawa jest ważny dla obywateli europejskich, ale także dla przedsięwzięć biznesowych, innowacji i inwestycji, które rozwijają się najlepiej, gdy ramy prawne i instytucjonalne są w pełni spójne ze wspólnymi wartościami unijnymi. Istnieje zatem wyraźny związek między praworządnością, a sprawną realizacją prywatnych i publicznych inwestycji wspieranych przez budżet UE” – zwraca uwagę Komisja.

Podobne stwierdzenia padały już wcześniej ze strony unijnych komisarzy, jednak KE nie zdecydowała się – przynajmniej dotychczas – na zapisy, które uzależniałyby wypłatę środków unijnych od przestrzegania zasad państwa prawa. Na taką możliwość wskazywał m.in. rząd Niemiec.

 

Źródło: PAP

 

 

Nasz komentarz:

Wiadomo, że środki przeznaczone na dofinansowanie projektów unijnych w ramach perspektywy finansowej UE będą rozliczane nawet do 2023 roku. Zapowiedź przygotowywania następnej puli, sformułowana jak wyżej, nie tylko, że nie zwiększa wątpliwości, co do kolejnej perspektywy 2021-2028, ale wręcz je wzmaga. W dalszym bowiem ciągu nie wiadomo, czy te zapowiedzi dotyczą tylko państw strefy €, czy też także pozostałych, także tych, w których praworządność jest kwestionowana. Komunikat zakłada trwałość Unii Europejskiej w dotychczasowych granicach, oczywiście już bez Wielkiej Brytanii, ale kto może zagwarantować, że za 5 lat w UE będzie 27 państw? Należy raczej zakładać, że tego rodzaju komunikaty są próbą wywarcia nacisku na te kraje, w tym na Polskę, które z jednej strony szczodrze korzystają z pieniędzy unijnych podatników, z drugiej zaś wieszają psy na Komisji Europejskiej, w której zresztą mają swoich wysokich przedstawicieli. Czy, kiedy zastąpią ich, po wygaśnięciu kadencji, przedstawiciele obecnego rządu, KE stanie się instytucja kryształową i o nieposzlakowanej opinii? A jeśli tak, to jak wytłumaczyć obywatelom obecne ataki na nią? Można się założyć, że wtedy medialna nagonka zaniknie, staniemy się potulnym partnerem, a wszelkie zasługi w pozyskiwaniu funduszy unijnych zostaną przypisane rządzącym. To ważna teza w obliczu wyborów samorządowych i parlamentarnych w Polsce. Były już prezydent Francji Hollande miał całkowitą słuszność mówiąc: „My mamy pieniądze – wy macie zasady”. Bo pieniądze są realne, a „polskie zasady” to pojęcie bardzo mgliste i podejrzane – zasłona dymna dla maluczkich, czyli „ciemnego ludu”…

 

Redakcja

 

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |