SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  116  / Dom Maćkowa Ruda

 

Podlasie to wciąż tradycja polskich Kresów

 

Dom - Maćkowa Ruda

 

 

 

 

 

W maju br. ukazała się książka- album autorstwa prof. Andrzeja Strumiłły „Dom”, której wydawcą jest Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno – Kulturalnych „Nad czarną Hańczą”. 18 maja w suwalskim hotelu „Loft”- odbyła się promocja albumu z udziałem autora, który opowiadał o ostatnich trzydziestu latach pobytu w Maćkowej Rudzie nad Czarną Hańczą, gdzie mieszka, tworzy, hoduje konie arabskie, rozmawia z ogromnymi głazami przyniesionym przez skandynawski lodowiec… Tu w Maćkowej Rudzie byli z życzliwymi wizytami wielcy tego świata, np. prezydent na uchodźctwie – Ryszard Kaczorowski, Andrzej Wajda, Tomasz Venclowa, Ryszard Kapuściński, Czesław Miłosz, Bronisław Komorowski i wielu, wielu innych.

 

Tu obywały się plenery malarskie i rzeźbiarskie z udziałem artystów za całego niemal świata, tu odbywały się koncerty Filharmonii Aukso, teatry wystawiały sztuki w plenerze, a urządzona przez profesora galeria wielokrotnie zapraszała na prezentacje niebagatelnej sztuki. Zresztą tak jest i teraz, bowiem coraz więcej gości i turystów odkrywa województwo podlaskie właśnie poprzez takie magiczne i kulturowo bardzo ważne miejsca jakim jest dworek Andrzeja Strumiłły w Maćkowej Rudzie. Powiązania artystyczne Profesora z Litwą, Białorusią , Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej, Kanadą, krajami Bliskiego i Dalekiego Wschodu czy ośrodkami kulturotwórczymi Europy Zachodniej są ewidentne i żywe. Jego wszechstronna twórczość postrzegana jest poprzez pryzmat Maćkowej Rudy – miejsca w województwie podlaskim, do którego prowadzą drogi z całego świata, bowiem tu można doświadczyć kontaktu z Artystą i otoczeniem, które niecodzienny artyzm dopełnia.

 

Na okładce albumu znajdziecie Państwo wpis - recenzję Krzysztofa Czyżewskiego – twórcy i założyciela Ośrodka Sztuk, Kultur, Narodów „Pogranicze”. Oto jego fragment, który najlepiej oddaje istotę rzeczy:

Świat Andrzeja Strumiłły jest tak bogaty i wielopłaszczyznowy, że trudno ogarnąć go w całości. Osobą, która może tego dokonać w sposób najmniej raniący jego istotę jest on sam, póki jeszcze żywe są w nim moce twórcze. Formą najbardziej odpowiednią i pojemną dla żywiołu tego świata jest książka, przez samego Strumiłłę skonstruowana, zilustrowana i wypełniona treścią. On sam jest mistrzem sztuki książki i zrobił ich w swym długim życiu bardzo wiele. Nigdy jednak dotychczas nie stworzył książki o własnym domu, kręgach rodzinnym i przyjacielskim. Gniazdo, które umościł dla siebie i swoich najbliższych w Maćkowej Rudzie to prawdziwy mikrokosmos, w którym historie ludzkie przeplatają się z opowieściami o zwierzętach, a na głębokie warstwy archeologii pamięci tego miejsca nakładają się kręgi otuliny przyrody. Nie sposób przeniknąć do świata sztuki Andrzeja Strumiłły i tajemnicy jego życia bez wiedzy o tej niepowtarzalnej oikumene nad brzegiem Czarnej Hańczy. To wszystko składa się na unikalność i niezwykłą wagę książki „Dom””

Stanisław Kurak

 

 

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |