SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  116  / Nowy etap w starych murach

 

Na drodze ku innowacjom:
Agencja Rowoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej

 

Nowy etap w starych murach

 

 

 

 

Koniec roku szkolnego zbiegł się z początkiem nowego etapu działalności FabLabu Bielsko-Biała, pierwszego w regionie laboratorium druku 3D i szybkiego prototypowania, które stworzone zostało w 2014 r. przez ARR SA w Bielsku-Białej.

 

W piątek 23 czerwca, w sąsiadującym z siedzibą Agencji budynku dawnych Zakładów Futrzarskich „Beskidiana” przy ul. Cieszyńskiej 365, otwarto uroczyście nową siedzibę firmy (dotychczasowa zlokalizowana była, z dala od centrum, w hotelu BIT w Wapienicy), co znacząco poprawi dostępność dla wszystkich zainteresowanych drukiem 3D. FabLab otwarty jest dla każdego, a dzięki wysokiej jakości sprzętowi i wyszkolonemu personelowi każdy, kto ma pomysł, wizję innowacyjnego przedmiotu lub produktu, wizję artystyczną wymagającą wykonania fizycznej realizacji, będzie mógł ją zrealizować i samodzielnie lub pod nadzorem fachowców wydrukować własny model 3D.

– Bazując na dotychczasowych doświadczeniach FabLabu ze współpracy z sektorem edukacji, oraz biznesu zdecydowaliśmy o wyposażeniu go w najnowocześniejszy możliwy sprzęt – drukarki MakerBot – Replicator +, Replicator Z18, Replicator 2x oraz drukarkę SLA, skaner 3D i laser tnąco-grawerujący CO2. Sprzęt ten pozwoli na realizację różnych możliwych projektów w zakresie od pomysłu, poprzez modelowanie cyfrowe, produkcję prototypu, produkcję w małych seriach czy też tzw. inżynierię odwrotną zwaną także rekonstrukcyjną – stwierdził Jan Sienkiewicz, prokurent ARR SA w Bielsku-Białej.

 

Patrycja Węgrzyn – prowadząca projekt FabLab i Jan Sienkiewicz – Dyrektor ARR w Bielsku-Białej ds Projektów Międzynarodowych

 

ARR S.A. jest jednym z partnerów projektu FabLabNet, finansowanego z programu Interreg Central Europe, który zakłada stworzenie międzynarodowej sieci FabLabów i współpracę różnych środowisk – edukacji, biznesu, władz publicznych, społeczności lokalnych – w celu promowania nowoczesnych technologii i tworzenia społeczności innowatorów i wytwórców oraz lokalnych ekosystemów innowacji. W ramach realizowanego przez ARR SA w Bielsku-Białej projektu FabLabNet, będą prowadzone akcje pilotażowe dla lokalnych społeczności oraz dla studentów i uczniów w formie bezpłatnych szkoleń i warsztatów o różnym stopniu trudności, dla wszystkich zainteresowanych ( pasjonatów i amatorów ) a także dla osób, które z drukiem 3D miały już kontakt i będą chciały pod fachowym okiem zrealizować swoje projekty i pomysły.

 

LAUREACI MICROSOFT

Na bazie własnych doświadczeń (wszyscy aktywnie uprawiają sport) postanowili złagodzić i skrócić „cierpienia” zagipsowanym kończynom górnym. Ich pomysł o nazwie ORTOMesh (www.ortomesh.com) to w pełni spersonalizowana (w czasie krótszym od 1 minuty lekarz skanuje rękę pacjenta), lekka, ważąca tylko 120g orteza poprawiająca zarówno komfort leczenia (jest wodoodporna i dopasowana do ręki pacjenta) jak i skracająca, o 38%, czas leczenia, dzięki wykorzystaniu redukującego ból stymulatora LIPUS sprzężonego z aplikacją na smartphonie. Konstrukcja ortezy pozwala – w odróżnieniu od sztywnego i zamkniętego opatrunku gipsowego – na jej otwarcie i bieżącą kontrolę przebiegu procesu leczenia. Tym właśnie projektem młodzi przedsiębiorcy, współpracujący z bielskim FabLabem, wygrali tegoroczny Microsoft Imagine Cup 2017.

 

NOWA PLATFORMA WSPARCIA

Pierwszy krok zawsze przerażał, zawsze był progiem i źródłem wątpliwości. Ale zawsze, w końcu się opłacał. Tak samo jest z firmą, a wejście w gospodarkę cyfrową to, dla wielu, przerażające wyzwanie. Dla rozpowszechnienia sześciu technologii uznanych za kluczowe dla rozwoju Europy oraz technologii cyfrowych w ogólnym znaczeniu, Unia Europejska utworzyła WATIFY – specjalną inicjatywę informacyjną non – profit , w której szereg przedsiębiorców, podczas kilku sesji, wyjaśnia, w jaki sposób rozwiali swoje wątpliwości, gdy rozpoczynali swój biznes lub starali się przestawić na technologie cyfrowe. Każdy, ma wątpliwości zanim założy firmę lub zastosuje w już istniejącej firmie technologie cyfrowe. Powodów, aby tego nie zrobić, są tysiące a wątpliwości nie mogą powodować poddania się. Wprost przeciwnie – są pomocne, wskazują właściwy kierunek i podpowiadają właściwe pytania i odpowiedzi na nie. WATIFY wspiera wdrażanie nowoczesnych i cyfrowych technologii na trzech poziomach – wpierając, łącząc i inspirując.

Program ma charakter europejski i długofalowo ma stymulować rozwój rynku pracy poprzez zastosowanie technologii cyfrowych; docelowymi odbiorcami są lokalne i regionalne samorządy, agencje rozwoju regionalnego, centra kompetencji i technologii, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa i ich klastry. WATIFY wspiera również projekty modernizacji przemysłowej inteligentnych strategii specjalizacji dla ułatwienia realizacji międzyregionalnych projektów poprzez poszukiwanie możliwości organizacji wydarzeń matchmakingowych dla platformy inteligentnych strategii specjalizacji.

 

Przygotował we współpracy z ARR SA w Bielsku-Białej:
Krzysztof Kozik

 

 

 

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |