SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  116  / Polskie lęki

 

Prof. Wiktor Osiatyński sprzed 12 laty
na naszych łamach – a jakże aktualne!

 

Polskie lęki

 

 

 

 

Gdybym miał określić, jakie uczucie jest najczęściej przeżywane przez Polaków, wymieniłbym lęk. Przyczyn jego rozprzestrzeniania się i intensyfikowania jest kilka.

Na pewno na proces ten wpływają silnie media. Ktoś może w tym momencie zarzucić, że takie stwierdzenie wydaje się sprzeczne z lansowanym w niektórych czasopismach nowoczesnym stylem życia i wizerunkiem człowieka sukcesu, któremu z reguły nie przypisuje się stanów lękowych. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że model ludzi, osiągających prestiż zawodowy czy społeczny, prezentowany na przykład w „Sukcesie” czy „Twoim Stylu” jest uwarunkowany w znacznym stopniu czynnikami ekonomicznymi. Ich czytelnikami są głównie ludzie z klasy średniej, stanowiący potencjalną grupę konsumentów, którym, mówiąc potocznie, „można wcisnąć kit” i dzięki temu sprzedać oferowane artykuły.

 

Gdy przyjrzymy się mediom masowym – przede wszystkim telewizji publicznej, kanałom prywatnym oraz codziennej prasie masowej – to dostrzeżemy, w jak dużym stopniu rozsiewają i pogłębiają one wśród ludzi lęk. Dzieje się tak głównie w wyniku intensywnego przekazywania informacji o negatywnej stronie życia politycznego oraz wyolbrzymiania spraw związanych z przestępczością. Znaczny wpływ na tworzenie się lęku w Polakach mają politycy, którzy znaleźli doskonały sposób, żeby to uczucie zamienić na głosy wyborcze. Przykładami takiego działania mogą być: Postępowanie jednego z byłych ministrów sprawiedliwości, zakładającego swą partię i szukającego dla niej poparcia na bazie lęku przed przestępczością, krzewienie obaw przez niektóre ugrupowania polityczne przed Unią Europejską i jej Konstytucją, pobudzanie nastrojów antyrosyjskich, itp.

Zainteresowane wzbudzaniem lęku w społeczeństwie są również silne grupy kapitałowe, obejmujące małą garstkę społeczną, która zgarnia coraz większą liczbę ludzkich dochodów. Myślę tutaj o elicie, składającej się z różnego rodzaju firm ubezpieczeniowych, agencji reklamowych, koncernów farmaceutycznych, mediów i adwokatów. W ich interesie leży, żeby ludzie się bali choroby, starości, śmierci, gdyż w przeciwnym razie nie będzie chętnych do ubezpieczenia swego życia czy kupna nowych farmaceutyków.

Wysoki poziom lęku w społeczeństwie wiąże się nie tylko z wymienionymi wyżej działaniami. Istotną przyczyną tego zjawiska są życiowe realia. Lęk zawsze łączy się z poczuciem niepewności i brakiem bezpieczeństwa ekonomicznego, którego większość naszego społeczeństwa dziś nie posiada. W czasach „komunistycznego folwarku” byliśmy może bardziej zniewoleni, ale nie mieliśmy takich obaw przed bezrobociem i głodem. Dodatkowo przeżywamy silne lęki związane z poczuciem zagubienia, które zrodziło się w wyniku uczestnictwa w trudnym procesie transformacji. Tak naprawdę, nie zdajemy sobie sprawy dokąd on zmierza i co nam przyniesie. Lęki, towarzyszące tym przemianom, są czymś naturalnym i zrozumiałym. Martwi mnie jednak to, że za mało o nich mówimy oraz niewiele działamy w kierunku ich zmniejszania i neutralizowania.

 

 

Prof. Wiktor Osiatyński*
http://europrojekty-pl.pl/assets/2005_4.pdf

 

 

*Autor był polskim prawnikiem, pisarzem, publicystą, nauczyciel akademickim, działaczem społecznym. Specjalizował się w zakresie prawa konstytucyjnego, historii doktryn politycznych i prawnych oraz praw człowieka. Wywiady z nim i jego artykuły wielokrotnie publikowaliśmy na naszych łamach. Wiktor Osiatyński zmarł 29 kwietnia 2017 roku w Warszawie. Niech spoczywa w pokoju. Cześć jego pamięci!
Zespół Redakcyjny

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |