SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  117  / Foliówkami zapłacimy wszyscy

 

Walka o czyste powietrze

 
Foliówkami zapłacimy wszyscy

 Na leczenie chorób spowodowanych smogiem wydajemy rocznie 60 mln zł. Rząd zapowiada, że po raz pierwszy od 1989 systemowo zmierzy się z problemem jakości powietrza w Polsce. W najbliższych latach kilkaset milionów złotych zostanie przeznaczone m.in. na zwalczania ubóstwa energetycznego.

 

Wiadomo już, że pieniądze z eliminacji torebek foliowych zostaną przeznaczone na dopłaty dla ludzi, których nie stać na wymianę tzw. kopciuchów na piece nowej generacji.

– „W najbliższych latach kilkaset milionów złotych przeznaczone zostanie na cel zmniejszenia ubóstwa energetycznego i dystansu energetycznego do najwyżej rozwiniętych krajów z punktu widzenia jakości powietrza” – powiedział niedawno wicepremier Mateusz Morawiecki.

 

 

W końcu września Sejm zdecydował, że od nowego roku wydawane w sklepach jednorazowe torby foliowe nie będą bezpłatne. Zgodnie z przepisami maksymalnie będą mogły one kosztować złotówkę. Resort środowiska zapowiedział jednak, że w rozporządzeniu do ustawy zaproponuje cenę 20 groszy. Rozwiązania takie przewiduje nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy, oprócz wdrożenia europejskiej dyrektywy mającej na celu ograniczenie stosowania plastikowych toreb, uszczelnić mają także krajowy system gospodarowania odpadami.

Z zapowiedzi wicepremiera wynika, że „w najbliższym czasie” Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zatwierdzi zmiany dotyczące funduszy na dopłaty do wymiany kotłów i położy nacisk na wysoką jakość węgla.

Te działania mają potwierdzić tezę, że po raz pierwszy od 1989 rząd systemowo mierzy się z problemem jakości powietrza w Polsce. Przypomina się, że od 1 października wchodzi w życie rozporządzenie o kotłach, które eliminuje wprowadzanie do sprzedaży tzw. kopciuchów, czyli pieców, w których można palić paliwami bardzo złej jakości. Kolejnym krokiem ma być już niedługo ustawa o jakości paliw stałych. Ustawa ta wyeliminuje z kolei z obrotu muły i flotokoncentraty. Złamanie przepisów, będzie powodować „nieuchronne kary”.

Wymiana pieców to ogromne wyzwanie, ponieważ ok. 66 proc. budynków jednorodzinnych w Polsce ma kotły na węgiel, gazem ogrzewanych jest tylko 18 proc. budynków. Ponad 60 proc. kotłów w Polsce to tzw. kotły wielopaliwowe, w których oprócz węgla można spalać praktycznie wszystko, w tym plastikowe butelki.

 

Na podstawie: PAP

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |