SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  117  / Szlak kultury wołoskiej

 

820 mln euro z UE na programy transgraniczne

 
Jarosław, Svidnik
i szlak kultury wołoskiej
Rewitalizacja parków miejskich w Jarosławiu i słowackim Svidniku oraz utworzenie szlaku kultury wołoskiej zakładają dwa projekty, które będą realizowane w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2014-2020. Podpisanie dokumentów uruchamiających ten program miało miejsce w Rzeszowie na początku sierpnia br.

 

Projekty z programu Polska-Słowacja są niezwykle ważnym elementem współpracy. Tereny po obu stronach granicy mają wyjątkowe ukształtowanie, trudne do zagospodarowania, ale niezwykle bogate, jeśli chodzi o tradycje i kulturę. Uczestniczący w inauguracji projektów wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak podkreślił, że dofinansowanie dla tych dwóch projektów wynosi niemal 3 mln euro. Zaznaczył, że już za rok turyści będą mogli korzystać z atrakcji, jakie powstaną w Jarosławiu i Svidniku, a także lepiej poznać wołoskie tradycje w Karpatach.

– Kultura i przyroda to niezaprzeczalne walory polsko-słowackiego pogranicza, które wymagają promowania, ale też dofinansowania. Przyczyniamy się do rozwoju regionu, żeby inwestycje, które powstaną w ramach programu służyły mieszkańcom i turystom – powiedział wiceminister. Zdaniem Hamryszczaka, programy transgraniczne mają ważne znaczenie z kilku względów. – Łączą ze sobą społeczności, dzięki nim zawiązywane są trwałe partnerstwa, budowana jest więź sąsiedzka i są źródłem realizacji dalszych inicjatyw – wymienił.

Wiceminister przypomniał, że wartość programów transgranicznych, w których udział bierze Polska wynosi 820 mln euro.

Projekt „Eskapady na książęcym szlaku” realizowany jest przez samorząd Jarosławia oraz słowackie miasto Svidnik. W jego ramach w obu miastach m.in. zrewitalizowane zostaną parki miejskie. W Jarosławiu powstanie również eksperymentalny plac zabaw, który będzie nie tylko bawił, ale uczył kontaktu z naturą. Wartość tego projektu to ponad 1,3 mln euro.

W piątek została także podpisana umowa na realizację drugiego projektu „Szlak kultury wołoskiej”. Partnerem wiodącym jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”. W jego ramach powstać ma w regionie Karpat szlak kultury wołoskiej. Przypomniane ma być również dziedzictwo kulturowe osadników wołoskich nazywanych „Ojcami Europy”. Budżet projektu to ponad 1,5 mln euro.

Budżet całego Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 wynosi 155 mln euro.

 

PAP

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |