SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  117  / Wchodzimy w to?

 

Czwarta rewolucja przemysłowa* – Polska 4.0

 
Wchodzimy w to?

 O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy Pawła Szefernakera – Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów:

 

– Pytanie rozpoczynające się od „Czy?” nie ma najmniejszego sensu, ponieważ żadna siła, z wyjątkiem globalnego kataklizmu, nie jest w stanie zatrzymać właśnie globalnych procesów rozwoju cywilizacji, w obecnych czasach zdominowanych przez tak zwaną czwartą rewolucję przemysłową. Natomiast „Jak?” się w te trendy włączyć – to już jest kwestia bardzo poważna. Oczywiście z racji pełnionej funkcji zajmę się przede wszystkim sprawami związanymi z rolą państwa w kreowaniu jak najlepszych warunków uczestnictwa w czwartej rewolucji przemysłowe, w cyfryzacji i robotyzacji gospodarki. Na ten temat trwa szeroka debata publiczna i jesteśmy w okresie wyłaniania się najprzeróżniejszych koncepcji, a w gruncie rzeczy jest ich tyle, ile osób wypowiadających swoje opinie. To okres burzy mózgów, z której z pewnością wyłonią się najlepsze rozwiązania. Dla mnie jedno jest pewne: Bez otoczenia specjalną opieką i wsparciem ludzi nowocześnie myślących i twórczych nie mamy szans na odegranie w tej rewolucji roli nie tylko znaczącej, ale i odpowiedniej do naszych aspiracji. Biznes tego wsparcia nie zapewni im w wystarczającym stopni i dlatego też państwo, jako dysponent środków publicznych musi na siebie w coraz większym stopniu przyjmować pozycję głównego stymulatora i gestora środków na rozwijanie najbardziej opłacalnych ekonomicznie, a jednocześnie służących społeczeństwu modelowanie kierunków rozwoju poszczególnych segmentów gospodarki ale także życia społecznego.

 

Tworzyć materialnie, nie tylko wirtualnie. Młodzi polscy startupowcy

 

Polska w tej sferze stoi przed historyczną szansą, ponieważ w trzech poprzednich rewolucjach przemysłowych nazywanych w skrócie epokami pary, elektryczności i komputerów z różnych względów, przede wszystkim historycznych i politycznych, jako naród posiadający własne, niezależne państwo, nie mieliśmy szans uczestniczyć na takich samych warunkach jak państwa Europy Zachodniej. Ta prawda dotyczy także innych państw naszej części Europy. Dlatego jestem głęboko przekonany, że dla Polski, państw grupy wyszehradzkiej: obok nas Czech, Słowacji i Węgier, czwarta rewolucja przemysłowa jest niesamowitą szansą. A wykorzystanie jej lub nie zależy obecnie wyłącznie od nas samych. Mamy bardzo duży potencjał, wielki kapitał intelektualny, wynalazczy, kreatywny. Posłużę się pewnym przykładem. Korea Południowa ma jedną z najbardziej innowacyjnych gospodarek świata. Ten ponad 50-mionowy kraj każdego roku kształci 150 tysięcy inżynierów, czyli tyle samo, co kraje grupy wyszehradzkiej. Ale nasze kraje „produkują” w tej masie o wiele więcej programistów i informatyków. Co roku polscy informatycy i programiści zdobywają najbardziej prestiżowe nagrody w skali światowej, są cenieni i poszukiwani. W 2016 roku w najważniejszym rankingu wyłaniającym najlepszych programistów Polska zajęła trzecie miejsce za Rosją i Chinami. To dobitnie pokazuje jak duży potencjał drzemie w naszym społeczeństwie. Dlatego też w przekonaniu własnym i rządu, który obecnie reprezentuję, najważniejsze jest uwolnienie tych aktywów.

Myślę, że najpierw powinniśmy się zająć usunięciem już istniejących barier hamujących lub uniemożliwiających młodym wynalazcom, innowatorom realizację swych idei. Chodzi o stworzenie jak najbardziej przyjaznych im warunków działania w gospodarce rynkowej. Bo z tym jest wiele kłopotu. Postrzeganie samych przedsiębiorców przez społeczeństwo i administrację różnych szczebli też musi ulec diametralnej zmianie. Te postulaty są zawarte w planie „odpowiedzialnego rozwoju” wicepremiera Morawieckiego, podobnie zresztą, jak sposoby większego wsparcia firm, zwłaszcza typu „start-up”. W programie „Start In Poland” adresowanym do wszystkich województw w ciągu najbliższych kilku lat zagwarantowano na wsparcie start-up’ów 3 miliardy złotych. Naszym marzeniem, ale i planem jest to, by w tej części Europy Polska stała się swoistym HUB- em, czyli wielkim węzłem koncentrującym segmenty gospodarki rozwijające technologie cyfrowe i robotyzację.

Chciałbym zaznaczyć, że rząd ma świadomość, iż na wielu polach w gospodarce światowej nie mamy szans skutecznie konkurować. Jednak na polu innowacji skuteczna konkurencja może być naszą domeną. Chodzi o to, by zmienić sytuację z takiej, że najlepsze nasze umysły będą pracowały na korzyść gospodarek państw obcych, lecz na taką, w której będą zainteresowane pracą na rzecz kraju ojczystego. Dziś nie trzeba już wyjeżdżać zagranicę, by móc pracować dla największych koncernów działających w oparciu o hi-tech najwyższych lotów. Istota problemu tkwi w tym, by polscy programiści, informatycy, wynalazcy mogli być zainteresowania zakładaniem własnych firm w kraju, by nawet świadcząc usługi partnerom globalnym tu mieszkali, żyli i… odprowadzali podatki. Ich praca w bezpośrednim wymiarze – na etatach w polskich przedsiębiorstwach, we własnych firmach działających na polskim rynku, czy też nawet świadczących usługi dla podmiotów zewnętrznych musi być otoczona poczuciem bezpieczeństwa prawnego, finansowego i życzliwości ze strony państwa oraz jego organów. Będąc ostatnio na wielkich innowacyjnych targach w Hannowerze pani premier Beata Szydło powiedziała kanclerz Angeli Merkel: „Dawniej Polacy wyjeżdżali do Niemiec „na roboty” – dziś przywozimy do was roboty najwyższej klasy światowej. I rzecz w tym, by to wytwory naszej myśli, a nie ręce i umysły byłe dominującym elementem naszego eksportu na rynki europejskie oraz światowe.

 

 

Przygotował: Antoni Szczęsny

 

 

 

* Czwarta rewolucja przemysłowa to uogólniająca koncepcja odnosząca się do pojęcia „rewolucji przemysłowej” w związku ze współczesnym wzajemnym wykorzystywaniem automatyzacji, przetwarzania i wymiany danych oraz technik wytwórczych. Definicyjnie jest zbiorczym terminem dla technik i zasad funkcjonowania organizacji łańcucha wartości łącznie stosujących lub używających systemów cyber-fizycznych, Internetu rzeczy i przetwarzania chmurowego. Według takiego podejścia jest urzeczywistnieniem inteligentnej fabryki, w której systemy cyber-fizyczne sterują procesami fizycznymi, tworzą wirtualne (cyfrowe) kopie świata realnego i podejmują zdecentralizowane decyzje, a poprzez Internet rzeczy w czasie rzeczywistym komunikują się i współpracują ze sobą oraz z ludźmi, natomiast dzięki przetwarzaniu chmurowemu są oferowane i użytkowane usługi wewnętrzne i międzyoperacyjne.

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |