SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  119  / Erasmus+ zawitał aż do… Jakucka i pod Elbrus

 

Na wschód od UE:
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

 
Erasmus+ zawitał aż do… Jakucka i pod Elbrus

 

Erasmus + to program UE na lata 2014 – 2020 w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu o budżecie sięgającym kwoty 14,7 mld złotych ( 125 tys. instytucji; 4 mln osób). Opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat, i jest wynikiem połączenia inicjatyw europejskich realizowanych w latach 2007 – 2013 przez Komisję Europejską. W roku akademickim 2017/2018 Uniwersytet Rolniczy w Krakowie otrzymał dofinansowanie na realizacje projektu Erasmus+K107 z Rosją. Partnerem po stronie rosyjskiej jest Północno-Wschodni Federalny Uniwersytet w Jakucku.

 

„KAUKASKA MOZAIKA 2017”

Była to ich ósma już wyprawa na wschód. Tym razem – we wrześniu 2017 – studenci członkowie Międzywydziałowego Koła Naukowego Studentów UR wybrali się na Kaukaz Północny/Wielki Kaukaz, by w ciągu 25 dni (nie licząc przelotu w obie strony) przemierzyć około 7 tys. kilometrów. Wyprawa została zrealizowana przy współpracy z Północno-Wschodnim Federalnym Uniwersytetem im. M. K. Ammosowa w Jakucku, na mocy podpisanego w 2015 r. przez obie uczelnie 5-letniego porozumienia. To była już trzecia wspólna wyprawa studentów obu zaprzyjaźnionych i współpracujących ze sobą uczelni.

 

 

Ich wspólna podróż rozpoczęła się w Warszawie, skąd samolotem polecieli do Moskwy. W stolicy Rosji czekała na nich docent Svetlana Ivanowa, następnego dnia dołączyły studentki z Jakucji. W trakcie krótkiego pobytu w Moskwie odwiedzili Plac Czerwony, Arbat i zaliczyli podróż wielopoziomowym moskiewskim metrem, którego najstarsze stacje pamiętają czasy Włodzimierza Iljicza. Kolejnym etapem była 39-godzinna podróż pociągiem do Machaczkały – stolicy Dagestanu, gdzie rozpoczęła się ich przygoda z Kaukazem. Przez cały czas kaukaskiej wyprawy poruszali się busem. W Derbencie – najdalej na południe wysuniętym rosyjskim mieście, położonym między Morzem Kaspijskim a oddalonym o 3 km Kaukazem – zwiedzili najstarszy, i co ciekawe, drewniany, meczet w Rosji. W Gunibie udali się do miejsca upamiętniającego zakończenie wojny kaukaskiej, zwiedzili ogród botaniczny a także udali się na górską wędrówkę. Kolejny etap ich podróży to stolica Czeczenii – Grozny. Miasto całkowicie zburzone w latach 90. w czasie dwóch wojen czeczeńskich; obecnie trwa jego intensywna odbudowa i coraz lepiej się prezentuje, co stwierdzili naocznie spacerując po jego ulicach. Kolejny etap wyprawy to Piatigorsk – miasto uzdrowiskowe (od 1803 roku na podstawie dekretu carskiego) z ponad 40 źródłami mineralnymi i termalnymi, których temperaturę mieli okazję sprawdzić osobiście. Opowieści o życiu i twórczości Michaiła Lermontowa wysłuchali w muzeum jego imienia. Z Piatigorska wyruszyli do Kabardo-Bałkarii czyli autonomicznej republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, na obszarze której leży najwyższy szczyt Kaukazu i według niektórych źródeł (co zależy od przyjętej granicy między Europą a Azją) Europy – Elbrus (5642 m n.p.m.). Choć udało im się dotrzeć tylko na wysokość około 3800 m n.p.m., to widoki zapierały dech w piersiach. W tamtejszym schronisku zostawili flagę uczelni ze swoimi podpisami. W drodze do Terskola mieli okazję „podziwiać” iście księżycowy krajobraz – opuszczoną miejscowość, w której kiedyś wydobywano wolfram i molibden. Z Kabardo – Bałkarii, korzystając z przeprawy promowej udali się na Półwysep Krymski. W Pałacu w Liwadii miała miejsce ciekawa lekcja historii – obejrzeli wystawę poświęconą dynastii Romanowów i konferencji jałtańskiej. Od tego momentu ich trasa prowadziła mniej więcej wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego; zatrzymali się jeszcze w Dederkoj i Ucz-Dere. Pojechali także do Soczi oraz Krasnej Polany, gdzie w 2014 roku odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Na całej trasie podziwiali ogromne winnice, skosztowali tamtejszych przepysznych owoców: winogron, arbuzów i melonów. W godzinach przedpołudniowych, 26 września, wsiedli na dworcu w Soczi do pociągu relacji Soczi- Sankt Petersburg i po 36 godzinnej podróży zakończyli swą podróż w Moskwie, skąd samolotem wrócili do Polski.

Podczas tej wyprawy, oprócz prowadzonych badań (przeprowadzone zostały badania szaty roślinnej, pobrano próbki wody i gleby, sfotografowano zaobserwowane ptaki drapieżne, opisano wiele stanowisk roślinnych – różanecznika) studenci nawiązali wiele nowych kontaktów, nabyli i udoskonalili swoje umiejętności językowe, pogłębili wiedzę na temat kultury narodów zamieszkujących Rosję. Przeszli także swoista szkołę życia – musieli radzić sobie z różnymi trudnościami i własnymi słabościami, które pojawiły się w czasie wyjazdu.

Uczestnikami tej kaukaskiej wyprawy byli polscy studenci z kierunków: leśnictwo, ochrona środowiska, prewencja weterynaryjna oraz studenci z Uniwersytetu w Jakucku. Absolwent tego uniwersytetu i jednocześnie jego docent – Svetlana Ivanova podzieliła się z uczestnikami wyprawy swoją ogromną wiedzą.

W programu Erasmus+ i współpracy pomiędzy obiema uczeniami, 29 stycznia przyjeżdżają do Krakowa dwie studentki z Jakucka. Ich koleżanka, spędzi z nimi 2 tygodnie na prywatnym (za własne pieniądze) rekonesansie. Rezultaty tego zwiadu pomogą jej w podjęciu decyzji o ponownym przyjeździe do Polski, tym razem w ramach Erasmusa.

 

Krzysztof Kozik

 

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |