SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  121-122  / Konstytucja dla biznesu

 

Zmiany w prawie


 
Konstytucja dla biznesu
– Pracujemy nad nowym prawem o zamówieniach publicznych. Jego koncepcja zakłada przede wszystkim uproszczenie procedur – zapowiada wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych Barbara Loba podczas spotkań z przedsiębiorcami poświęconych Konstytucji Biznesu.

 

Loba przyznaje, że zamówienia publiczne zostały skomplikowane poprzez stosowane w nich procedury. – Przez te skomplikowane procedury straciliśmy cel zamówień publicznych. Tu przecież nie chodzi o procedurę od momentu ogłoszenia postępowania do wyboru najkorzystniejszej oferty. W zamówieniach chodzi o to, by nabyć dobra i usługi, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania państwa. – mówi.

Barbara Loba wskazuje, że do odpowiedniego rozwoju gospodarczego niezbędne jest uwzględnianie w zamówieniach publicznych małych i średnich przedsiębiorców. Zaznacza, że – W Polsce 90 proc. stanowią firmy małe i średnie. Jeśli ich przewaga liczebna jest tak duża, to powinno to mieć odzwierciedlenie także w zamówieniach publicznych. Powinny być największym odbiorcą zamówień, ale tak się nie dzieje. Nie do końca wiemy dlaczego.

Wiceprezes przypomina, że dwa lata temu zostały wprowadzone zmiany w prawie dotyczącym zamówień, które miały być ułatwieniem dla mniejszych firm. – Na zamawiających nałożono obowiązek publikowania planów postępowań, co miało dać małym i średnim firmom informacje o postępowaniach z odpowiednim wyprzedzeniem, by mogły się przygotować. Ułatwiono dostęp znosząc wymóg złożenia potwierdzeń o spełnieniu warunków udziału w przetargu już na etapie składania ofert. Teraz wystarczy oświadczenie. Dokumenty składa jedynie wykonawca, którego oferta została uznana za najkorzystniejszą. Wydawałoby się, że to dużo, nie mniej jednak dalej nie zauważamy wzrostu udziału małych i średnich firm w zamówieniach – podkreśla.

Jak dodaje, do UZP dochodzą też sygnały, że bolączką są umowy, które nie zawsze są korzystne dla wykonawców. To uderza w małe i średnie firmy. – Słyszymy też o zbyt wysokich karach umownych” – dodaje.

Barbara Loba zwraca uwagę, że nowe prawo ma uprościć formalności. – Koncepcja zakłada uproszczenie procedur. (…) Usiłujemy wypracować m.in. klauzule, które byłyby korzystne dla obu stron postępowania i zachęca przedsiębiorców, by skonsultowali propozycje. Przypomina, że koncepcja zmian, którą przygotowały Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Urząd Zamówień Publicznych, została opublikowana na stronie internetowej UZP. Znalazła się tam też ankieta. – Dobre narzędzie, a prawo jest przecież narzędziem, które służy rozwojowi gospodarczemu, nie powstanie, jeśli nie będziemy znali potrzeb przedsiębiorców. Chcemy skonstruować przepisy, które będą odpowiadały oczekiwaniom i umożliwiały wam udział w dystrybucji środków publicznych z korzyścią dla gospodarki krajowej. – konstatuje wiceprezes UZP.

W marcu br. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiadała, że projekt nowej ustawy powinien być gotowy jesienią, a prawo miałoby wejść w życie w III-IV kwartale 2019 r. Ostrożniejszy jest wiceminister Marcin Ociepa. W poniedziałek w Rybniku powiedział, że na jesieni br. resort będzie chciał przedstawiać propozycje wyjściowe.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Paweł Cybulski podkreśla, że aktualnie najpilniejszym zadaniem jest wdrożenie Konstytucji Biznesu: – Najpilniejsze jest wcielić ją w życie. Łatwo coś wymyślić tworząc ramy prawne, ale dużo trudniej zmienić mentalność urzędnika. Przed nami wielka praca.

Cybulski zwraca uwagę, że w Polsce niezbędna jest nowoczesna administracja. Ma ona być przyjazna dla obywatela i przedsiębiorcy. – Administracja publiczna jest przyczynkiem do stagnacji lub rozwoju kraju. Bardzo wiele zależy od jej sprawnego działania. (…) Administracja publiczna zrobiła już wiele. Widzimy pewną transformację. Konstytucja Biznesu idealnie wpisuje się w tym zakresie w oczekiwania społeczne i klimat – dodaje.

Rządzący, aby zilustrować zmianę podejścia do przedsiębiorców wskazują, że w tej chwili odbywa się mniej kontroli podatkowych. Ponoć rok do roku to spadek o 50 proc. Mniej zabieramy czasu, mniej stresujemy. Dzięki temu, że mamy lepszy system analityczny kontrolujemy z jego wykorzystaniem. (…) Tworzymy przyjazny system. Nie chcemy doprowadzać do konfliktów i ciężkich kontroli, które powodują, ze firma czasem przestaje funkcjonować – podkreślają.

 

AS na podstawie PAP

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |