SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  121-122  / Towar na miarę czasu

 

Od redakcji


 
Towar na miarę czasu
Informacja jest towarem – ten przekaz usłyszałem po raz pierwszy prawie 40 lat temu, na pierwszym roku studiów, na wykładzie z teorii informacji. Wtedy – prawdopodobnie – nie wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę z tego jak ważny i ponadczasowy (jak niektóre piosenki Czesława Niemena) to był przekaz. Jak każdy towar, informacja ma swoją cenę, która nie zawsze jest miernikiem jej wartości (cena jako miernik wartości towaru – to jedno z podstawowych pojęć ekonomicznych).

Żyjemy – czy nam się to podoba, czy nie – w epoce informacyjnej, której immanentna cecha polega na ciągłym „bombardowaniu” nas informacjami i danymi (dane to też informacja). Dzisiaj praktycznie wszystko co nas otacza, to informacja (nawet my sami, nasze gesty, ruchy, mimika, ubiór, praktycznie cali jesteśmy jedną wielką informacją) różnego kalibru. Wiele z tych informacji to zwykły szum informacyjny, który „zagłusza” ukryte pod nim perełki. A propos perełek. Jakiś czas temu rozgorzała – nie tylko w sieci – „wojna’ na słowa będąca konsekwencją embarga nałożonego przez Putina na polskie jabłka. Gdy embargo to, z faktu medialnego „ciałem się stało i zamieszkało między nami” zaczęła się jazda. Winą obarczano wszystkich – głównie ministra rolnictwa za słowo „ frajerzy”, bo to przecież on odpowiada za politykę rolną (tę wschodnią też). Wtedy także – na krótko – pojawiła się w Internecie wypowiedź jednego ze znających temat profesorów, który stwierdził, że na wschód „szły” tylko jabłka jednego ulubionego przez Rosjan gatunku. W tym kontekście wypowiedziane przez ministra rolnictwa słowo „frajerzy” nabrało nowej, bezcennej wręcz, wartości.

Całkowicie się zgadzam. Trzeba być nie lada frajerem i mieć klapki na oczach, aby działać jednokierunkowo i bez wyobraźni. Przecież to mój biznes i ode mnie, a nie od tego czy innego ministra, zależy co, i dla kogo będę produkować. To, w jaki sposób wykorzystujemy i interpretujemy przychodząca informację, zależy tylko i wyłącznie od nas. Wartość i cena mają też niebagatelne znaczenie. Zdarza się, że to co uznajemy za niewarte uwagi (i lekceważymy to), po jakimś czasie okazuje się wręcz skarbem.

Ostatnie wybory prezydenckie i działania sztabów wyborczych były znakomitym przykładem lekceważenia z jednej strony i umiejętnego wykorzystania informacji z drugiej. Jednych informacje z sondaży uśpiły i usadowiły wygodnie w fotelach, innych zaś zmobilizowały do działania. Informacja jest bardzo cenna, ale jeszcze cenniejsza i ważniejsza jest tzw. informacja zwrotna czyli to, w jaki sposób reagujemy na sygnały, które do nas docierają.

Nie wszystkie informacje docierają do nas w sposób bezpośredni. Z reguły rzucona w przestrzeń informacja jest niepełna i ma wywołać u odbiorcy z góry określone emocje i … działania. Zwykły, szary odbiorca informacji nie jest w stanie jej zweryfikować, czy i na ile jest wiarygodna, z jakiego źródła pochodzi, i jak papuga (mnie też się to czasami zdarza, więc wiem o czym mówię) powtarza i rozpowszechnia ją dalej. Wiele lat temu, w trakcie pobytu w Grecji, napisałem krótki wiersz: – Nie rzucaj nigdy słów na wiatr, bo porwie je w nieznane, nie wiem czy wiesz, że słowa ranią bardziej niż kule ołowiane. Dlatego wagę słów trzeba znać, nie miotać nimi na wsze strony, bo rzucić można łatwo w twarz, a człowiek długo poraniony. I choć minęło ponad 20 lat od napisania tych słów są one ciągle aktualne.

 

Krzysztof Kozik

 

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |