SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  121-122  / Próbują wypełnić lukę?

 

Monetyzacja zdrowych aktywów samorządowych


 
Próbują wypełnić lukę?
 

W Polsce jest 2478 gmin, których zadłużenie (wg danych Ministerstwa Finansów) na koniec III kwartału 2017 roku wynosiło 54 617 106 215 czyli, średnio, każdy z nas został (niezależnie od długów osobistych) zadłużony przez gminy na 882 zł; 96 spośród nich nie posiada żadnych zobowiązań. Najmniej, bo tylko 1 złoty na mieszkańca, zadłużony jest Żarnowiec. I choć zadłużenie to – w porównaniu do grudnia 2015 (58,639 mld) – zmniejszyło się o, trochę ponad, 4 mld złotych to stan ten nie napawa zbytnim optymizmem. A to dlatego, że poziom zadłużenia gminy ma wpływ (utrudnia lub uniemożliwia) na pozyskiwanie funduszy na rozwój i tzw. wkład własny niezbędny w aplikowaniu po fundusze unijne. Najbardziej zadłużona gmina (47, 019 mln, 18 644 zł/ mieszkańca) Ostrowice, w zachodniopomorskim ma zostać podzielona między jedną lub dwie sąsiednie gminy, a dług ma przejąć Skarb Państwa czyli my wszyscy. Czy tak się stanie? Trwają przepychanki i dzisiaj nikt nie jest w stanie dać głowę, że tak się stanie. Władze sąsiedniego Drawska Pomorskiego, któremu chce się wcisnąć tą zbankrutowana gminę, burzą się (i słusznie).

 

CELUJĄ W WODĘ I ŚCIEKI

Jego misją jest dostarczanie kapitału na rozwój samorządów – PFR Fundusz Inwestycji Samorządowych (kapitał zakładowy – 28 mln) podpisał już dwie umowy inwestycyjne na Sądecczyźnie. Pierwszą, której celem jest rozbudowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, z Sądeckimi Wodociągami i drugą z MZGKiM w Limanowej gdzie fundusz stanie się udziałowcem firmy. Łączna wartość obu inwestycji to 50 mln złotych. W kolejce czeka kolejnych 150 samorządów.

– Polski Fundusz Rozwoju stara się wypełnić lukę, która będzie coraz większa, a wynika z tego, że kończą się dotacje unijne. Wsparcie to pozostanie, ale będzie stanowiło margines różnego rodzaju narzędzi, którymi będą dysponowały jednostki samorządu terytorialnego Staramy się być pierwszymi, którzy próbują ją wypełnić i stworzyć system narzędzi. Państwowe, a nie komercyjne pochodzenie środków na inwestycje oraz oferowane przez PFR wsparcie analityczne, a także niski koszt kapitału stanowią atrakcyjną alternatywę w stosunku do tradycyjnych instrumentów finansowych wykorzystywanych dotychczas przez samorządy – powiedział w trakcie X Europejskiego Kongresu Gospodarczego Bartłomiej Pawlak, członek zarządu ds. finansowych i rozwoju, który jest odpowiedzialny za Fundusz Inwestycji Samorządowych. Aby uwolnić kapitał na rozwój gmin PFR będzie odkupywał udziały w spółkach komunalnych; spółki muszą posiadać zdolność do obsługi zobowiązań względem Funduszu, a wartość gminnych inwestycji nie mniejsza niż 10 mln złotych.

Jest to pakiet skierowany do średnich, większych i największych miast; propozycję współpracy skierowano do 200 – 250, czyli, zaledwie, około 10% polskich gmin. „Do 11 stycznia 2018 r. Polski Fundusz Rozwoju zawarł ponad 20 umów o współpracy i zachowaniu poufności z jednostkami samorządu terytorialnego, które rozważają współpracę z podmiotami takimi jak Polski Fundusz Rozwoju. W ramach naboru do PFR zgłosiło się 150 samorządów, które poszukują możliwości realizacji inwestycji, nie mają możliwości pozyskania dotacji, a z różnych względów nie chcą lub nie mogą się zadłużać. Najwięcej potrzeb inwestycyjnych zostało zgłoszonych w obszarze infrastruktury drogowo-transportowej (tj.: drogi, ulice, obwodnice, węzły, mosty, dworce, linie kolejowe, tabor, węzły przesiadkowe) oraz w obszarze kubatura (muzea, centra akwizycji wiedzy, szkoły, przedszkola). Ich łączna wartość wynosi w sumie ponad 5,5 mld zł. ” – można przeczytać na stronie www.miir.gov.pl. Zastanawia klauzula poufności zawarta w umowach o współpracy. Tak dużo mówi się dzisiaj o przejrzystości i transparentności życia publicznego i gospodarczego, a tu masz, rządowa agenda wymusza (bo jak inaczej to nazwać) na samorządach zachowanie poufności co do treści porozumienia i przyszłych umów. O co chodzi PFR? Nowa wersja marchewki i kija? Skąd ten brak zaufania? Co to za państwo, które ukrywa swoje zamiary wobec obywateli. Przecież w każdej z gmin mieszkają ludzie, i to oni bezpośrednio ponosić będą konsekwencje podejmowanych pod presją państwa decyzji.

 

NIE TYLKO SAMORZĄDY

Przez ponad ćwierć wieku – z gorszym lub lepszym skutkiem – samorządy budowały swoją niezależność i odrębność, tworzyły nową jakość; powstawała własna, samorządowa infrastruktura komunalna – głównie wodno-kanalizacyjna, ciepłownicza i drogowa. Doświadczeni i wieloletni samorządowcy, a jest ich przeważająca większość, radzili i radzą sobie z finansami swoich gmin całkiem dobrze; wiedzą na co ich stać. Ci nieudolni powinni zostać skrupulatnie rozliczeni przez wyborców. (Gdyby za popełnione błędy i nieroztropność w gospodarowaniu publicznym groszem odpowiadali własnym majątkiem, to śmiem twierdzić, iż zadłużonych gmin nie byłoby tak wiele).

Zadłużone po uszy państwo (w momencie pisania tego tekstu dług publiczny wynosił ponad 1,052 bln złotych – 53,2% PKB, ukryty dług publiczny prawie 3,3 bln – 166,7% PKB, a zegar tyka dalej) oferuje finansowe wsparcie zadłużonym samorządom! To chyba jedyny taki przypadek na świecie. A może chodzi tu o … powolne i ukrywane, pod pozorem pomocy, przejmowanie majątku samorządów, a w następnej kolejności także samorządów przez pazerne Państwo i zakusy na nie swoją własność?

 

Krzysztof Kozik

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |