SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  123-124  / Czy zastąpią nas automaty?

 

Świat zmienia się szybciej niż myślisz…


 
Czy zastąpią nas automaty?

 
W nasze życie coraz silniej wchodzą maszyny i algorytmy. Według analiz instytutu McKinsey, już 49% czasu pracy w Polsce mogłoby zostać zautomatyzowane za pomocą obecnie dostępnych technologii.

 

Choć firmy chętnie inwestują w transformację cyfrową, pracownicy nie muszą się bać inwazji maszyn. Istniejące algorytmy już dziś zaskakująco często są skutecznymi sojusznikami przy wykonywaniu czy poszukiwaniu pracy, a inne warto oswoić… McKinsey Institute wyliczył ostatnio, jaką część pracy wykonywanej na świecie można by zautomatyzować za pomocą istniejących technologii. Zgodnie z prognozami badaczy już dziś w ręce robotów mogłoby być oddane 64% czasu pracy w firmach produkcyjnych i 44% działań finansistów. Czy mamy się czego obawiać? Większość ekspertów i pracodawców podkreśla, że śmierć części zawodów oznaczać będzie jednocześnie narodziny kolejnych. Nowo powstające stanowiska i ewolucja już znanych specjalizacji będą krok po kroku zmieniać świat – niekoniecznie na gorsze. Z punktu widzenia historii nie mamy do czynienia z niczym nowym. Do lamusa odeszły przecież zawody znane naszym dziadkom, pojawiły się za to nowe. Technologie od dawna wpływają na naszą pracę i nie ma to związku z żadną rewolucją. (…)

 

KOMPETENTNI W ŚWIECIE AUTOMATÓW

Nie da się ukryć, że większość z nowo powstających zawodów będzie związanych z kompetencjami cyfrowymi. Na przykład Gartner, jeden z największych technologicznych ośrodków analitycznych przewiduje, że sztuczna inteligencja do 2020 roku wyeliminuje 1,8 mln miejsc pracy na świecie, ale stworzy 2,3 mln kolejnych związanych z jej obsługą. Podobne zmiany mogą mieć miejsce w wielu innych branżach. Mocniej niż znajomość języków programowania czy obsługi maszyn na przyszłość pracy wpływać będzie zdolność korzystania z urządzeń technologicznych. Wszystko to oznacza dla kandydata i pracodawcy, że dziś coraz ważniejszą rolę odgrywa na rynku pracy otwarta głowa i chęć uczenia się nowych rzeczy. Automatyzacji podlegają przede wszystkim powtarzalne zadania, dlatego roboty wyeliminowały np. tak wielu maklerów giełdowych. Bez człowieka jednak technologia nie istnieje, to my nadajemy jej odpowiedni kierunek i wartość. Paradoksalnie jednak, pojawienie się robotów i automatyzacja umożliwi wykorzystanie z powrotem unikalnych ludzkich umiejętności: wyobraźni, kreatywności, emocjonalnej i społecznej inteligencji.(…)

 

STARE SPRAWY, NOWE ROZWIĄZANIA

Eksperci serwisu 80000hours.org przeprowadzili analizę rynku pracy, która ciekawie podsumowuje rozważania o technologii w naszym codziennym życiu. Jak wykazali eksperci, mniejsze prawdopodobieństwo automatyzacji i dobrze płatna praca są zazwyczaj powiązane z umiejętnościami miękkimi. Do najważniejszych należą m.in. zdolność krytycznego myślenia, zarządzania czasem, rozwiązywania problemów, koordynacji i aktywnego uczenia się. W świecie technologii bardzo ważną rolę odgrywać będą więc cechy, które cenione są przez pracodawców od wielu lat. Eksperci mogą przewidywać kolejne kierunki rozwoju automatyzacji i jej prędkość, natomiast to w dużej mierze od pracowników będzie zależeć, w jakim stopniu będą z niej korzystać do własnych celów.

 

Sylwia Sosnowska
HR Manager w Grupie Pracuj
Publikacja we współpracy z portalem globaleconomy.pl

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |