SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  123-124  / 25 lat… jak jeden dzień

 

Polskie euroregiony w UE: Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr


 
25 lat… jak jeden dzień

 
W kilku tegorocznych publikacjach sygnalizowaliśmy już, że Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia. Z tej okazji, 21.09 września w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze, w obecności 170 gości ze świata polityki, gospodarki, mediów odbyło się uroczyste spotkanie tych, którzy od lat są głęboko zaangażowani w budowanie dobrosąsiedzkich, przyjaznych relacji pomiędzy oboma krajami, zwłaszcza w wymiarze współpracy trnasgranicznej . Dokładnie ćwierć wieku temu doszło do podpisania umowy założycielskiej pomiędzy Stowarzyszeniem Gmin RP Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz niemieckim stowarzyszeniem Spree-Neiße-Bober.

 

Wielu przedstawicieli władz skierowało swoje słowa do uczestników uroczystości, w tym Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, Wicewojewoda Lubuski Robert Paluch, Przewodniczący Komisji ds. Europejskich, Polityki Rozwoju i Ochrony Konsumentów w Parlamencie Kraju Związkowego Brandenburgii Marco Büchel oraz Kierownik Wydziału ds. Europejskich w brandenburskim Ministerstwie Sprawiedliwości, Spraw Europejskich i Ochrony Konsumentów Reiner Kneifel-Havenkamp.

Szefowie Euroregionu Czesław Fiedorowicz i Harald Altekrüger, którzy w swoich wypowiedziach nie tylko cofnęli się do roku 1993, przypominając początki współpracy transgranicznej, lecz mówili również o istniejących ciągle jeszcze barierach, które należy likwidować po obu stronach granicy, jak również o tym, ile jeszcze wciąż zadań i wyzwań stoi przed naszym euroregionem.

Minione 25 lat to milowy krok w stosunkach polsko-niemieckich. W ramach Euroregionu tysięcy projektów, które budowały mosty – te rzeczywiste i te społeczne. Czesław Fiedorowicz dziękował za współpracę przyjaciołom po obu stronach granicy.

– Dziękuję Niemcom za zaufanie, przyjaźń i wymagające partnerstwo. Dziękuję Unii Europejskiej za pomoc finansową i wsparcie systemowe. Dziękuję gminom, powiatom, wójtom, burmistrzom, starostom za solidne członkowstwo w Euroregionie i budowanie jego siły. Dziękuję władzom Lubuskiego i Brandenburgii za stymulowanie naszej działalności – mówił.

Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr powstał w 1993 roku. Najważniejsze cele współpracy to: gospodarka, komunikacja, rolnictwo, turystyka, ochrona środowiska, oświata, sport i kultura. Głównymi organami tego Euroregionu są Rada i Prezydium, które obsadzane są równorzędnie przez obie strony partnerskie. Koordynację bieżącej działalności prowadzą biura Euroregionu mieszczące się po polskiej stronie w Gubinie i po niemieckiej w Guben. Działają także tematyczne grupy robocze:

I. Gospodarka, komunikacja, turystyka

II. Rolnictwo, leśnictwo, ochrona środowiska

III. Młodzież, sport, oświata, kultura

IV. Informacja.

Starania euroregionu spowodowały, że obszar ten został włączony do programu Unii Europejskiej Interreg II (Współpracy Przygranicznej) i Phare CBC. Euroregion posiada własny Bank Informacji Gospodarczej, w którym znajduje się baza danych w dwóch językach. Najważniejszym przedsięwzięciem gospodarczym realizowanym corocznie są Targi Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”.

Jubileusz był wyśmienitą okazją do odznaczenia osób działających na rzecz współpracy polsko-niemieckiej. Za swoje zaangażowanie wyróżnienie zostali: Kristina Neumann, Pełnomocnik miasta Cottbus ds. Współpracy Międzynarodowej oraz Burmistrz Gubina Bartłomiej Bartczak.

Uznanie wyrażono również wieloletniej i prowadzonej na wielu płaszczyznach współpracy partnerskiej prowadzonej pomiędzy Zieloną Góra i Cottbus, Guben i Gubinem, gminami Schenkendöbern i Trzebiechów oraz Peitz i Zbąszynek. Współpracujące ze sobą gminy otrzymały pamiątkowe statuetki.

 

Opr. A.S.

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |