SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  123-124  / Stąpając po ziemi sięgamy w kosmos

 

Polska w UE: Agencja Prrzedsiębiorczości i Rozwoju sp. z o.o.


 
Stąpając po ziemi
sięgamy w kosmos

 

Z Bogdanem Traczykiem Prezesem Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju sp. z o.o. w Gliwicach rozmawia Krzysztof Kozik.


– Rozmawiamy w miejscu, które dzisiaj nazywa się „Nowe Gliwice”, a które kilkanaście lat temu było zaniedbane, prawie zrujnowane i była tu pokopalniana hałda. Dzisiaj teren ten tętni całkiem innym, nowym, życiem; czuć oddech nowoczesności. Czym jest dzisiaj, dla GAPR-u i miasta, kompleks „Nowe Gliwice”?

 

– Inicjator tej metamorfozy – samorząd Gliwic, dostrzegając potencjał drzemiący w tej 25 hektarowej pokopalnianej przestrzeni po dawnej KWK Gliwice, podjął wyzwanie nadania mu nowego znaczenia i funkcji, zgoła odmiennej od poprzedniej. W przedsięwzięcie to zainwestowano ogromne środki – 24 mln €, z których 9,5 mln € pochodziło z funduszy UE, później dodatkowo około 4,5 mln zł też w dużej mierze ze środków UE, a pozostała kwota z budżetu Miasta Gliwice. Od 10 lat miejsce to jest nie tylko naszą wizytówką, ale także pokazuje, czego można dokonać dzięki właściwej strategii i jej konsekwentnej realizacji. Cechownia i maszynownia zachowały swój historyczny, przemysłowy wygląd, a dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym otrzymały nowoczesny charakter.

 


Nowe Gliwice mają 10 lat. fot. Antoni Witwicki


Pieczołowicie oczyszczono elewacje, wymieniono pokrycie dachów, pojawiła się nowa aluminiowa i drewniana stolarka ściśle odtwarzająca pierwotne podziały przeszkleń. Przy realizacji starano się zachować oryginalne posadzki, balustrady i klinkierowe okładziny ścian. Budynek cechowni to dziś przestrzeń biznesowa – to tu ma siedzibę Śląska Sieć Metropolitalna. W przepięknej auli drewnianej i kilku mniejszych salach konferencyjnych organizowane są kongresy, konferencje i targi. W maszynowni znajdują się pomieszczenia firm projektowo-badawczych oraz Oddział Odlewnictwa Artystycznego gliwickiego Muzeum. Wyremontowano także willę dyrektora, a na fundamentach dawnej dyrekcji kopalni stanął z nowy budynek, połączony z cechownią stalowo-szklanym łącznikiem. Zrewitalizowano również teren okalający odrestaurowane budynki. Pojawiły się rozległe zieleńce, drogi dojazdowe, parkingi, boiska sportowe, dekoracyjne oświetlenie. Kompleks „Nowe Gliwice” to jedna z największych rewitalizacji pokopalnianych terenów w Polsce, które tym roku świętują Jubileusz 10-lecia. W ciągu tego okresu udało nam się stworzyć centrum nowoczesnego przemysłu skupiające w tej chwili 45 nowoczesnych firm z branży informatycznych oraz zaawansowanych technologicznie przedsiębiorstw z branży elektrotechnicznej, telekomunikacyjnej, informatycznej i lotniczej. Jesteśmy z tego bardzo dumni. Z potencjału „Nowych Gliwic” korzystają także mieszkańcy Gliwic, których przyciąga nie tylko Odział Odlewnictwa Artystycznego czy spotkania Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Organizowane są tu także plenerowe koncerty, pikniki, zawody sportowe. Działają tu także Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego.

 

– Jeszcze kilkanaście lat temu Agencja miała charakter lokalny, ograniczony tylko do Gliwic. Przez ten okres nastąpiła ogromna ekspansja działań i dzisiaj Wasz zasięg terytorialny i zakres działalności są imponujące.

 

– Tak. Stąpając mocno po ziemi, sięgamy coraz szerzej i wyżej. Obszar działania GAPR sięga od Bytomia przez Żory i Rybnik po Czechowice-Dziedzice, gdzie jesteśmy właścicielem niemal wszystkich udziałów w Śląskim Centrum Naukowo–Technologicznym Przemysłu Lotniczego i od Gliwic do Jaworzna. Aktualnie podejmujemy starania, by „Nowe Gliwice” powiększyć o kolejne 20 ha. Tuż przy zjeździe z Drogowej Trasy Średnicowej, na dawnych terenach Fabryki Drutu, zaczynamy zagospodarowywanie obszaru – „Nowe Gliwice II”. Dysponować będziemy wtedy terenami inwestycyjnymi o powierzchni 45 ha. Część obiektów dawnej fabryki poddana zostanie rewitalizacji, część powierzchni sprzedamy inwestorom. To właśnie takie podejście jest naszym wyróżnikiem. Jako jedna z pierwszych instytucji otoczenia biznesu wdrożyliśmy z myślą o inwestorach usługę „one stop shop”, która zapewnia nie tylko obsługę w zakresie sprzedaży, ale także pomoc i doradztwo w trakcie całego procesu inwestycyjnego.

 

– A propos sięgania wyżej. Przed budynkiem, w którym jesteśmy wystawione są szybowce. Jest Pan z wykształcenia lotnikiem.

 

– To najlepsze na świecie polskie szybowce z rodziny DIANA. Lotnictwo na Śląsku ma bogate tradycje; mówi się, że było tu od zawsze, szczególnie w rejonie Bielska-Białej, gdzie w dawnych zakładach szybowcowych produkowano przez długie lata jedne z najlepszych szybowców na świecie. W Nowych Gliwicach ma siedzibę, powstała kilka lat temu, firma Flytronic – twórca bezzałogowych systemów latających, w tym pierwszego używanego przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej aparatu bezzałogowego WB Electronics FlyEye. Pomogliśmy także małej firmie spod Bielska-Białej pozyskać prawa do produkcji najlepszego na świecie szybowca poprzez objęcie połowy praw i udzielając licencji producentom. Po śmierci konstruktora i założyciela firmy groziło jej przejęcie przez kapitał zagraniczny i całkowite wyprowadzenie z kraju. Produkcja pozostała w Polsce i prowadzi ją nowy podmiot. Ponadto jesteśmy właścicielem połowy lotniska w Gliwicach, a na mocy umowy z właścicielem drugiej połowy Aeroklubem Gliwickim staliśmy się zarządcami całego obiektu. Aktualnie prowadzimy jego modernizację i rozpoczęliśmy budowę pasa startowego. Chcemy przekształcić je w lotnisko całoroczne, uruchomić strefę GA (general aviation), a także zmniejszyć jego uciążliwość dla otoczenia. Część powierzchni, zbędnej dla potrzeb lotniska przygotowujmy jako tereny inwestycyjne, dla firm chcących być blisko portu lotniczego, czy to dlatego, że wykorzystują lekkie samoloty, czy dlatego, że zajmują się produkcją lotniczą.

GAPR jako główny udziałowiec Śląskiego Centrum Naukowo–Technologicznego Przemysłu Lotniczego (ŚCNTPL) w Czechowicach Dziedzicach zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, inwestuje w najnowocześniejsze technologie i konstrukcje, w szczególności lotnicze. W Szwajcarii kupiliśmy, technologię kompozytów cienkowarstwowych, którą stworzyli 10 lat temu szwajcarscy pasjonaci żeglarstwa, a czechowickie Centrum pracuje teraz nad wdrożeniem i implementacją tej technologii w lotnictwie. Sięgamy także w kosmos – w oparciu o podpisaną umowę przez ŚCNTPL z Thales Alenia Space – światowym liderem technologii kosmicznych wykonujemy usługi dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pierwsze zamówienie dotyczy wykonania przez ŚCNTPL Sp. z o. o. paneli strukturalnych dla platformy satelitarnej Spacebus NEO tj. dużego geostacjonarnego satelity telekomunikacyjnego, który zostanie wystrzelony w kosmos w drugiej połowie 2019 roku. Na kolejne czekamy.


Najlepszy na świecie polski szybowiec z rodziny DIANA. fot. Z. Daniec - UM Gliwice


Uważam, że trzeba ciągle się rozwijać i podążać w kierunku innowacji, nowych technik i zaawansowanych technologii i dlatego już po raz trzeci zorganizowaliśmy w Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice” Festiwal Innowacji i Technologii, który według założeń ma wspierać wspomniane wcześniej procesy. Bo tylko twardo stąpając po ziemi można zdobywać kosmos.

 

– Dziękuję za rozmowę i życzę, aby spełniły się kolejne marzenia o sięgnięciu w kosmos.

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |