SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  123-124  / Strażacy z Lubelszczyzny i Wołynia liderami współpracy

 

Polskie euroregiony nie tylko w UE: Euroregion Bug


 
Strażacy z Lubelszczyzny i Wołynia liderami współpracy

 

Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Bug właśnie rozpoczyna 2-letnią realizację projektu „Wzmocnienie potencjału OSP w ratowaniu ofiar wypadków na drogach województwa lubelskiego i obwodu wołyńskiego”, współfinasowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020. Partnerem Projektu jest Komunalny Zakład „Agencja Rozwoju Euroregionu Bug” z Łucka na Ukrainie. Całkowita wartość projektu wyniesie 712 358,50 EUR.

 

Celem projektu jest podniesienie bezpieczeństwa na drogach przygranicznych regionów przez skuteczniejsze ratowanie ofiar wypadków. W projekcie zaplanowano szereg działań wzmacniających potencjał techniczny i osobowy Ochotniczych Straży Pożarnych. Kolejno realizowane będą certyfikowane szkolenia, konferencje, wspólne ćwiczenia terenowe, wizyty studyjne i co najważniejsze doposażenie jednostek OSP w sprzęt ratownictwa drogowego. W 32 Gminach w województwie lubelskim i 15 nowo tworzonych na Wołyniu pojawią się torby ratownicze z wyposażeniem, zestawy pneumatyczne do podnoszenia aut, nożyce hydrauliczne, nożyco-rozpieracze, agregaty hydrauliczne, osprzęt, kamizelki.

W Polsce Ochotnicze Straże Pożarne mają już ponad 100-letnią tradycję i poprzez włączenie ich do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego powierza się im coraz to nowe, bardziej odpowiedzialne zadania. Na Ukrainie wdrażana jest reforma terytorialna na bazie wielu sprawdzonych rozwiązań z Polski. W końcu 2016 roku, kiedy składaliśmy wniosek aplikacyjny - na Wołyniu na Ukrainie uformowało się 15 Gromad, będących odpowiednikami polskich Gmin i tyle przystąpiło do projektu. Formacje OSP są tam dopiero tworzone, są przepisy wykonawcze ale brakuje im okrzepłychstruktur, doświadczenia, sprzętu. Przez wspólny polsko – ukraiński projekt spodziewamy się zwiększyć wiedzę i umiejętności strażaków – ratowników, wzmocnić ich potencjał techniczny, przez co drogi pogranicza, choć zwykle wąskie i kręte, będą usiane gęstą siecią jednostek niosących pierwszą pomoc poszkodowanym. To bardzo ważne, gdyż w objętym oddziaływaniem projektu obszarze, notuje się jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności w wypadkach komunikacyjnych.

Niezwykle istotnym aspektem projektu będzie spotkanie się polskich i ukraińskich formacji, nawiązanie współpracy na przyszłość i wymiana doświadczeń, sprawdzonych praktyk. Projektem objętych zostanie min. 470 strażaków. W projekcie przewidziano również dziania edukacyjne i informacyjne.

 

Galina Grabarczuk
Dyrektor Sekretariatu Stowarzyszenia Samorządów
Euroregionu Bug

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |