SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  123-124  / Tramwaje wracają do Olsztyna

 

Polskie samorządy współpracują nie tylk oz UE: Olsztyn


 
Tramwaje wracają do Olsztyna

 Mieszkańcy Olsztyna od trzech lat mogą jeździć tramwajami, które powróciły do stolicy Warmii i Mazur po 50 latach. Samorząd stawia na rozwój nowego środka transportu, planuje rozwijać linie tramwajowe, obecnie kupuje nowy tabor. Niedawno prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podpisał z przedstawicielami tureckiej firmy Durmazlar umowę w tej sprawie.

 

– Nie mam wątpliwości, że producent który do tej pory nie dostarczał tramwajów na europejski rynek, będzie się chciał spisać jak najlepiej, tak by Olsztyn stał się też jego ‚oknem wystawowym’ na świat. Dlatego wierzę, że otrzymamy doskonały, komfortowy i wysokiej klasy produkt. Wymagania postawione przez miasto były wysokie, tureckiej firmie udało się je spełnić. Pierwsze dwa tramwaje typu Panorama mają dotrzeć do Olsztyna w ciągu 21 miesięcy od podpisania umowy, a ostatnie pięć miesięcy później. Będą niskopodłogowe, dwukierunkowe, z zachowaniem wszelkich udogodnień. Są dłuższe od olsztyńskich Solarisów Tramino i będą mieć 32,5 metra długości i tak jak obecne 2,5 metra szerokości oraz pomieszczą minimum 210 pasażerów, z czego 40 na miejscach siedzących. Drzwi za kabinami motorniczego będą jednoskrzydłowe, natomiast pozostałe cztery pary - dwuskrzydłowe. Turecki producent zadeklarował, że jego tramwaje będą nieco cichsze niż Tramino - mówi gospodarz miasta

Miasto w podstawowym zamówieniu będzie czekać na dostarczenie 12 tramwajów a w zależności od potrzeb i możliwości finansowych turecka firma może dostarczyć kolejnych 12 wagonów. Podstawowa wartość zamówienia to 108 mln zł, ale gdyby miasto skorzystało z zapisanej w umowie rozszerzonej opcji wówczas zapłaci za większy tabor 206 mln zł.


Tramwaje Durmazlar Panorama dla Olsztyna


Olsztyński samorząd zapewnia, że tureckie tramwaje będą wozić pasażerów na nowych trasach, jakie będą uruchomione wraz z wybudowaniem nowej infrastruktury między osiedlem Pieczewo a dworcem głównym PKP oraz Śródmieściem i Stary Miastem. Będą także jeździć po istniejących już liniach między dworcem, Starym Miastem, Kortowem a Jarotami i Pieczewem.

Tramwaje Panorama, które będą bazą do wybudowania pojazdów dla Olsztyna, wożą pasażerów w tureckich miastach Samsun i Kocaeli od 2016 i 2017 roku. Firma turecka jest także dostawcą tramwajów dla Stambułu.

Prezydent Grzymowicz podał, że nie wykluczone, iż z powodu zbyt wysokiej ceny przetarg na budowę drugiej linii tramwajowej zostanie unieważniony. - Złożono oferty przekraczające o 150 mln zł kwotę, którą miasto zabezpieczyło na inwestycję. Samorząd przeznaczy na budowę drugiej linii 250 mln zł - dodał.

 

Opr. JB na podstawie PAP

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |