SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  123-124  / Miliard na inwestycje

 

Program dla Bieszczad


 
Miliard na inwestycje

 
1 października w Polańczyku (Podkarpackie) uroczyście zainaugurowano Program dla Bieszczad, który powstał przy okazji konsultacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

 

– 52 projekty znajdują się w rządowym Programie dla Bieszczad, nad kolejnymi 19 przedsięwzięciami pracujemy. Wartość realizowanych już inwestycji w ramach tego programu to ok. 1 mld zł – zapewnia minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Szef resortu zadeklarował rządowe wsparcie na poziomie ponad 1 mld zł. Jednym z priorytetów ma być oddanie do użytku Drogi Ekspresowej S19. Ważnym punktem programu ma być też poprawa życia mieszkańców. – Tu ma się żyć tak samojak na Śląsku czy w innych regionach Polski – powiedział minister Kwieciński.

Minister powiedział, że jest to program realizowany i koordynowany przez rząd, ale powstał przy współpracy wielu instytucji. Wymienił m.in. samorząd województwa, lokalne gminy oraz ministerstwa.

– Dlatego liczymy na silną współpracę z samorządami. Możemy powiedzieć przez pryzmat ostatnich paru miesięcy, że wszędzie tam, gdzie mamy dobrą współpracę samorządów z rządem, to mamy dobre rezultaty – stwierdził.

Kwieciński podkreślił, że największym problemem Bieszczad jest brak dostępności. – I to jest nasz absolutny priorytet w tym programie; chcemy, żeby łatwiej można było tutaj dojechać – zaznaczył minister. Dodał, że sytuacja się poprawi m.in. po oddaniu drogi S19. Duży nacisk będzie też położony na rozwój przedsiębiorczości, jednak przy zastrzeżeniu, że w procesie inwestycyjnym muszą być brane pod uwagę walory przyrodnicze Bieszczad.– Program nie ma konkretnego budżetu, ale ma konkretne projekty, które będą realizowane. Obecnie jest ich 52, nad kolejnymi 19 procujemy. Do tej pory udało nam się zmobilizować na te projekty ok. 1 mld zł, a będzie tego o wiele więcej – zapowiedział Kwieciński.

Obecny na konferencji marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że październikowa uroczystość to jeden z „najważniejszych wydarzeń w ostatnich dziesięcioleciach w dziejach Bieszczad, a nawet obszaru Karpat”.

– To chyba pierwszy, syntetyczny program rządowy (…) dla bardzo dużego obszaru. Ten program to jest budowanie bardzo dobrej marki, marki bieszczadzkiej, która powinna charakteryzować naszą część Polski, naszą część Karpat – mówił marszałek, który przypomniał, że powstanie programu było zapowiedziane w Przemyślu podczas konferencji Europa Karpat. Zdaniem Kuchcińskiego, plany, które były snute od kilku lat, w właśnie zaczynają się realizować.

Natomiast wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak (jego wypowiedź na temat euroregionalnej przyszłości regionu Podkarpackiego publikujemy obok), który jest odpowiedzialny za przygotowanie i realizację programu mówił, że Program dla Bieszczad pokazuje, że rząd traktuje ten obszar priorytetowo. Zaznaczył, że ważnym „elementem” programu będą również przedsiębiorcy, którzy będą realizować projekty na tym obszarze. W trakcie konferencji został również podpisany aneks do Kontraktu Terytorialnego, który dodaje do tego dokumentu Program dla Bieszczad.

Program dla Bieszczad adresowany jest do gmin powiatu bieszczadzkiego (Czarna, Lutowiska i Ustrzyki Dolne), leskiego (Baligród, Cisna, Lesko, Olszanica, Solina), sanockiego (Komańcza Zagórz, Tyrawa Wołoska) oraz przemyskiego (Bircza). W ramach programu wiele dróg lokalnych ma zostać wyremontowanych, powstać ma również m.in. zimowy ośrodekprzygotowań olimpijskich – jego lokalizacja nie jest jeszcze znana. Przedsiębiorcy z obszaru Bieszczad mogą liczyć m.in. na preferencyjne pożyczki. Zapowiedziano realizację kilku projektów transgranicznych – m.in. mają być rozbudowane i połączone szlaki turystyczne po polskiej i słowackiej stronie.

 

Opr.A.S.(podstawie PAP)

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |