SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  123-124  / Pod pomnikiem Juraja Janosika

 

6 października na Słowacki w Terchovej


 
Pod pomnikiem Juraja Janosika

 Europejska Współpraca Terytorialna (EWT) jest celem unijnej polityki spójności służącym wspieraniu, promocji oraz realizacji wspólnych projektów o charakterze międzynarodowym w obrębie Unii Europejskiej; jest kontynuacją wcześniejszych instrumentów UE wspierających polsko – słowacką współpracę (PHARE,TINTERREG III 2004 – 2006 oraz Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013). To także ważny element integracji, poznania i wzajemnego zrozumienia społeczności lokalnych (nie tylko) krajów członkowskich UE, a coroczne spotkania podsumowujące działania transgraniczne przyczyniają się do dalszego zacieśnienia i pogłębiania już nawiązanych kontaktów. Są także okazją snucia planów na przyszłość.

 

Terchová, słowacka miejscowość u wylotu doliny Vratnej; na polanie u stóp, górującego nad wlotem do doliny, nadnaturalnej wielkości (7,5 m) wykonanego z blachy, pomnika Janosika (Juraj Jánošík – karpacki zbójnik, słowacki bohater narodowy ur. się 25.02.1688 w Terchovej, zm. 17/18 .03.1713) obchodzono 6 października, w ramach Wydarzenia Rocznego Programu Interreg Polska-Słowacja, Europejski Dzień Współpracy 2018. Do Terchovéj oprócz beneficjentów i oficjeli zjechało także sporo Słowaków z pobliskich miejscowości. Niektórych z nich zapytaliśmy o wrażenia i refleksje.

Rafał Baliński, Dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju RP: – Europejski Dzień Współpracy to nie tylko święto współpracy transgranicznej, ale przede wszystkim święto miast i regionów beneficjentów Programu. To także okazja do podsumowania i podnoszenia świadomości i wiedzy społeczności lokalnych o programach transgranicznych.


Stoją (od lewej) Rafał Baliński, Peter Balun, Milan Laurenčik, Jozef Dávidik


Peter Balun , Departament Wdrażania Programów Współpracy Transgranicznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Republiki Czeskiej: – Przygraniczne regiony, kiedyś, nie były przedmiotem bliższego zainteresowania. Dzięki programom Intererg Komisja Europejska wpływa na rozwój i integrację tych regionów. W ramach programu Interreg PL-SK staramy się ciągle ulepszać status naszych regionów.

Milan Laurenčik, podpredseda (wiceprzewodniczący), Kraj Żyliński: – Projekty realizowane w ramach wszystkich osi priorytetowych Interegu Polska-Słowacja przyczyniają się do coraz szerszego zacieśniana więzi i wzajemnego poznawania Polaków i Słowaków, naszej historii oraz pomagają w likwidacji dzielących nas, do tej pory, barier.

Josef Dávidík, starosta Gminy Terchova: – Nasza współpraca ciągle się rozwija, a jej efekty są konkretne. W poprzedniej perspektywie wspólnie z polską gmina Jaworze prowadziliśmy projekt, w ramach którego powstała w Terchovej galeria sztuki. Muzyka góralska z Terchovej wraz z naszą kapela została w roku 2013 wpisana na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Dominika Wieczorek, Kierownik Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Intterreg Polska Słowacja, dokonując prezentacji Programu, jego głównych celów i osi priorytetowych, stwierdziła na koniec: – Będzie dodatkowe 23 mln euro dla projektów z I osi priorytetowej. Kwota ta przeznaczona będzie dla projektów z listy rezerwowe. W nowym Podręczniku dla Beneficjentów uwzględniliśmy, ze można aktualnie wykorzystywać oszczędności poprzetargowe, co do tej pory było niemożliwe.


Terchova. Polacy i Słowacy na pikniku


W rozstawionych na polanie namiotach (i na ekranie) prezentowały swoje projekty: Regionalny Punkt Kontaktowy Żylina, RPK Śląskie, RPK Prešov, RPK Podkarpackie, Euroregion Tatry. W ramach części warsztatowo-rekreacyjnej można było skosztować specjałów pogranicza serwowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Pisarzowic (kluski śląskie) oraz ubrane w stroje regionalne góralki z Czorsztyna (haluszki i bigos czorsztyński). Warsztaty taneczne, kulinarne, konkursy dla dzieci (malowanie Janosika, pytania dotyczące regionu, zwyczajów, przyrody i Europy) i pokazy ratownictwa górskiego przeplatały się wzajemnie. W sali kinowej nad muzeum pokazano polskie i słowackie filmy o Janosiku. Wydarzenie zakończył występ zespołu Klang, który zaprezentował swoją wersję polskich i słowackich utworów ludowych i popularnych.

 

Krzysztof Kozik

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |