SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  125  / 100 tysięcy projektów UE zagrożonych?

 

UE: Konieczna mobilizacja i skuteczny lobbing


 
100 tysięcy projektów UE zagrożonych?

 


Larum! Jak bardzo wyraźnie sygnalizujemy w tym wydaniu, nasz kraj ma na razie małe szanse na korzystniejsze zmiany w polityce spójności w przyszłym wieloletnim budżecie UE.

 

Ocenę tę sformułowano tuż po spotkaniu unijnych ministrów odpowiadających za politykę spójności, którzy przeprowadzili debatę orientacyjną nad pakietem pięciu rozporządzeń w tej sprawie. Państwa członkowskie są mocno podzielone w tej sferze. Polska przekonuje do zmian, by otrzymać więcej środków i móc wydawać je np. na projekty gazowe.

Porozumienie co do kształtu najważniejszej dla Polski unijnej polityki miałoby zapaść nie w tym półroczu, ale w roku 2019 lub jeszcze później.

Początkowo Warszawa opowiadała się za tym, żeby porozumienie w tej sprawie wypracować jak najszybciej.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że jeśli nowa polityka nie wystartuje od 1 stycznia 2021 r., zagrożonych będzie nawet 100 tys. projektów w całej UE.

- Różnice są większe niż oczekiwałam. Musimy robić więcej na poziomie technicznym, żeby wytłumaczyć państwom członkowskim, jakie są powody naszej propozycji - mówiła na konferencji prasowej w Brukseli unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu.

Austriacka prezydencja tak zaplanowała prace, żeby zająć się najpierw bardziej szczegółowymi sprawami, które w założeniu miały być łatwiejsze do ustalenia. Taka metoda oznacza, że porozumienie co do kształtu najważniejszej dla Polski unijnej polityki miałoby zapaść nie w tym półroczu, ale w roku 2019 lub jeszcze później.

Początkowo Warszawa opowiadała się za tym, żeby porozumienie w tej sprawie wypracować jak najszybciej. Powód jest prosty - jeśli go nie będzie, to nie do uniknięcia będą opóźnienia w realizacji inwestycji. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że jeśli nowa polityka nie wystartuje od 1 stycznia 2021 r., zagrożonych będzie nawet 100 tys. projektów w całej UE.

Przedstawiony przez Komisję Europejską projekt jest jednak daleki od spełnienia marzeń Polski. Nie tylko z powodu Brexitu, lecz także przez nowe metody kalkulacji do Polski miałoby trafić 19,5 mld euro mniej (23 proc.), niż w obecnej siedmiolatce. Poza tym KE chce uniemożliwić finansowanie z tej polityki projektów związanych z paliwami kopalnianymi, co oznacza, że Polska nie mogłaby np. za te pieniądze budować połączeń gazowych. Warszawa nie jest już teraz w czołówce krajów apelujących o zakończenie jak najszybciej rozmów. Gdyby te negocjacje miały się zakończyć za miesiąc, to szanse na spełnienie polskich postulatów byłyby niewielkie.

W wyniku zmian zaproponowanych przez KE nasz region może zostać mocno dotknięty cięciami. - W przypadku Polski mogą one sięgnąć nawet 23 proc. W całej UE jest osiem krajów, sześć z naszego regionu plus Niemcy i Malta, których cięcia w polityce spójności wyniosą od 20 do 24 proc.

 

PAP AS

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |