SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  126  / Czy opłaca się nbyć w Unii Europejskiej?

 

15-lecie Polski w Unii Europejskiej


 
Czy opłaca się być
w Unii Europejskiej?Rozmowa z Grzegorzem Kibikiem, Burmistrzem Rawicza
– Już od 15 lat Polska jest członkiem Unii Europejskiej. W tym czasie dzięki środkom unijnym udało się zrealizować wiele inwestycji, które poprawiają standard życia mieszkańców. O to, czy opłaca się być w Unii Europejskiej z perspektywy wielkopolskiej gminy, zapytaliśmy burmistrza Grzegorza Kubika.

– 50 mln zł – tyle od 2004 roku trafiło do budżetu gminy Rawicz z Unii Europejskiej. Dzięki temu wsparciu udało się zrealizować inwestycje o wartości ponad 90 mln zł.

 

– Dostrzega Pan więcej zysków czy strat z powodu obecności Polski w Unii Europejskiej?

– Unia Europejska jak każda instytucja nie jest pozbawiona wad, ale dzięki obecności w tej strukturze Polska niesamowicie się rozwinęła. Wiele dróg, budynków użyteczności publicznej i projektów jest sygnowanych logo UE i choćby na tej podstawie widzimy, ile zmian się dokonało. Cały czas jednak jesteśmy w trakcie dążenia do standardów życia mieszkańców w krajach Europy Zachodniej. To nasze wielkie marzenie, by jakość dróg, kolei czy zarobków była zbliżona do standardów niemieckich czy francuskich. Zresztą to marzenie jest głosem wielu pokoleń i różnych frakcji politycznych. Spójrzmy na expose polskich premierów od 1989 roku, którzy, niezależnie od barw partyjnych, jako główny kierunek wskazują właśnie dążenie do standardów Europy Zachodniej postrzeganych w kontekście dobrobytu i szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Gdy spojrzymy z perspektywy 15 lat, to ten bilans jest jednoznacznie pozytywny.

 

– Wspomniał Pan, że Unia nie jest pozbawiona wad.

– Tak, bo nie ma ani osób, ani instytucji idealnych. Na pewno Unii nie pomaga wysoki poziom zbiurokratyzowania, ani spory na temat tego, w jaką stronę wspólnota powinna zmierzać. Nie chcą wchodzić w polemiki na temat, jaki kierunek jest słuszny. Myślę jednak, że z perspektywy samorządu te wady mają marginalne znaczenie. Dla gmin i powiatów kluczowe są programy unijne, które wpływają na jakość życia danej społeczności. Oczywiście tę jakość rozumiem nie tylko poprzez infrastrukturę, ale i poziom wynagrodzeń, ochronę środowiska czy technologie pozwalające na produkcję energii odnawialnej.

 

– Co gmina Rawicz mogła zrobić lepiej w ciągu tych 15 lat w kontekście środków unijnych?

– W mojej ocenie w pierwszych latach po przystąpieniu do Unii gmina Rawicz mogła bardziej przyłożyć się do pozyskiwania środków, m.in. na rewitalizację przestrzeni centrów miast i infrastrukturę drogową. Dziś o to trudniej niż w poprzedniej perspektywie wydatkowania środków. Udało nam się jednak pozyskać ponad 7 mln zł, dzięki którym zrewitalizujemy centrum miasta, stworzymy z byłego gimnazjum nowoczesną Multibibliotekę, z kolejnego budynku Centrum Senioralne oraz przebudujemy rynek i deptaki. Cały projekt to ok. 20 mln zł.

 

Centrum senioralne

– Rządzi Pan gminą od końca 2014 roku. Które inwestycje bez dofinansowania dziś by nie powstały?

– Trudno określić, które by nie powstały, ale na pewno powstawałyby wolniej. Pewnie części z nich do dziś byśmy nie zrealizowali. Od 2014 roku udało nam się nieco przemodelować podejście do środków zewnętrznych i położyliśmy na to szczególny nacisk. Myślę, że termomodernizacja trzech budynków (przedszkole przy ul. Sarnowskiej oraz Armii Krajowej i Szkoła Podstawowa w Sarnowie – red.) była jedną z większych inwestycji, którą trudno byłoby wykonać bez wsparcia. Pozyskaliśmy na to 4 mln zł. Podobnie z salą gimnastyczną przy Szkole Podstawowej nr 4, na którą otrzymaliśmy 4 mln zł, nie licząc ponad 2 mln zł pozyskanych z Ministerstwa Sportu. To są ogromne, a nawet niewyobrażalne sumy. Innym przykładem może być oczyszczalnia ścieków, która jest niezwykle potrzebna, a dofinansowanie wyniosło ponad 15 mln zł. Gdy spojrzymy na te kwoty w kontekście budżetu na inwestycje w gminie, to środki te dały nam wielki zastrzyk finansowy i pozwoliły całkowicie zmienić oblicze gminy.

 

– Mówi Pan, że udało się przemodelować podejście do środków unijnych. Co się zmieniło?

– Uważam, że póki mamy możliwości uzyskiwania dotacji, to nie można się zastanawiać. Należy aplikować wszędzie tam, gdzie można coś dla gminy uzyskać. Nie mamy gwarancji, że takie dotacje będą za kilka lat. Dlatego dziś jest ten moment, aby rzucić wszystkie siły i pozyskać to, co jest możliwe. Jeśli tylko jest szansa, to mówię moim pracownikom – spróbujmy. Nic nie tracimy, a zysk, jak widać po statystykach, jest na plus.---
Grzegorz Kubik
Urodził się w 1959 roku w Raczkowie (woj. łódzkie). Ukończył studia rolnicze na Akademii Rolniczej oraz zarządzanie na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Był właścicielem firmy świadczącej usługi z zakresu doradztwa ekonomicznego i biegłym sądowym. Podejmował wiele inicjatyw społecznych, przyczyniając się do utworzenia Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz stowarzyszenia Rawiczaki.pl. Przez wiele lat był związany także z Regionalną Izbą Przemysłowo-Handlową w Lesznie. W latach 2006-2014 pełnił funkcję radnego. W 2014 roku został burmistrzem Gminy Rawicz. W 2018 roku starał się o reelekcję – otrzymał ponad 65 proc. głosów w I turze wyborów samorządowych i ponownie objął funkcję burmistrzaGminy Rawicz. Jest również członkiem zarządu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski oraz inicjatorem projektu „Rowerowa S5” zakładającego stworzenie ciągu rowerowego z dróg technicznych przy drodze ekspresowej S5 pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem.


Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |