SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  126  / Jesteśmy gotowi dzielić się doświadczeniami

 

Specjalnie dla ERP: Dania – Polska


 
Jesteśmy gotowi dzielić się doświadczeniami

O Polakach w Danii, szczęśliwych Duńczykach, duńsko – polskiej współpracy gospodarczej i przyjaznym dla środowiska duńskim systemie gospodarki odpadami z Ole Egberg Mikkelsenem Ambasadorem Królestwa Danii w Polsce rozmawia Krzysztof Kozik– W grudniu 2002 roku na szczycie w Kopenhadze uzgodniono, że Polska przystąpi do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Tak też się stało i akurat mija 15 lat od tego ważnego dla Polski momentu. Dla Polaków otworzyły się zachodnie rynki pracy, w tym rynek duński - choć na początku tylko częściowo na podstawie Porozumienia Wschodniego oraz tzw. 13 punktów A.F. Rasmussena. Dziś Polacy są drugą co do wielkości grupą narodową zamieszkującą Danię, zaraz po Turkach. Z perspektywy czasu, jak ocenia Pan rolę i wkład polskich pracowników w rozwój duńskiej gospodarki?

– W Danii mieszka i pracuje około 40 000 Polaków. Są oni zatrudnieni we wszystkich sektorach naszej gospodarki - są pracownikami fizycznymi, pracują w sektorze IT, w służbie zdrowia jako lekarze i pielęgniarki. Polacy w Danii mają bardzo wysoki wskaźnik zatrudnienia. Jest to społeczność szanowana i pracowita, która wnosi bardzo istotny wkład w społeczny i gospodarczy rozwój naszego kraju. Liczba Polaków mieszkających w Danii jest obecnie dość stabilna, a statystyki wykazują, że wybierają oni dłuższy pobyt w naszym kraju, a wielu decyduje się osiedlić ze swoimi rodzinami na stałe.

 

– W ostatnim rankingu najszczęśliwszych krajów świata, World Happiness Report 2018, Dania (7600 punktów) została wyprzedzona jedynie przez Finlandię (7769 punktów); Polska z wynikiem 6182 punktów zamyka czwartą dziesiątkę rankingu. Jakie czynniki oraz cechy charakterystyczne Duńczyków mają, Pana zdaniem, największy wpływ na coroczną wysoką pozycję Danii w tym rankingu?

– Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do wysokiego poziomu szczęścia w Danii. Po pierwsze, duńskie społeczeństwo opiera się na wysokim poczuciu bezpieczeństwa. Masz poczucie bezpieczeństwa w swojej pracy, a jeśli ją stracisz, pomoże Ci rozbudowany system opieki społecznej. Jeśli zachorujesz, możesz liczyć na opiekę zdrowotną w szpitalu. Nie ma przy tym znaczenia, czy jesteś bogaty, czy biedny. To podstawowe poczucie bezpieczeństwa jest istotne, aby móc się skupić na rzeczach, które czynią nas szczęśliwymi - na naszych przyjaciołach i rodzinie, na naszych pasjach itp. Po drugie, duńskie społeczeństwo cechuje się wysokim stopniem zaufania - zaufania do ludzi, których spotykamy oraz zaufania do państwa, które jest po to, aby nam pomagać. Po trzecie, mamy dobrze funkcjonującą demokrację, która daje duńskim obywatelom poczucie, że mogą dokonać zmian, jeśli są z czegoś niezadowoleni. To właśnie są jedne z najważniejszych czynników, które przyczyniają się do duńskiego szczęścia.

 

Zdjęcie najnowocześniejszej na świecie spalarni śmieci Amagerbakke w Kopenhadze, z dachu której prowadzi 900 metrowy całoroczny stok narciarski


– W kwietniu 2015 r. ministrowie spraw zagranicznych Polski i Danii, Grzegorz Schetyna i Martin Lidegaard, postanowili promować wzajemną współpracę polityczną w obszarach stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania i korzyści: polityka zagraniczna i bezpieczeństwa, ochrona środowiska i energia, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa, kreatywne i innowacyjne sektory przemysłu, rynek pracy, polityka i opieka społeczna, badania i edukacja, żywność i rolnictwo, e-administracja. W czerwcu 2015 roku odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące tych zagadnień, a od wydania komunikatu minęły już cztery lata. Jak ocenia Pan obecny stan współpracy polsko-duńskiej w wyżej wymienionych obszarach? Co jest aktualnie realizowane i w jakim stopniu?

– Bieżąca polsko-duńska współpraca jest znakomita i ciągle się rozwija. Istnieje wiele obszarów wspólnych zainteresowań Danii i Polski. Obecnie najważniejszym przykładem polsko-duńskiej współpracy bilateralnej jest projekt Baltic Pipe. Rozwija się także szeroko rozumiane partnerstwo energetyczne obejmujące energię ze źródeł odnawialnych oraz efektywność energetyczną. Rozkwitają również handel i inwestycje. Polska jest obecnie 9. co do wielkości rynkiem eksportowym dla Danii. Ponadto, Polska i Dania są bliskimi sojusznikami w zakresie obronności, a w Szczecinie stacjonują duńscy żołnierze w ramach Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Mamy również podobne poglądy na wiele tematów dotyczących UE, w tym odnośnie jednolitego rynku i wolnego przepływu towarów. Ściśle współpracowaliśmy również nad niedawną zmianą dyrektywy gazowej. Oprócz współpracy politycznej i gospodarczej Danię i Polskę łączą również silne relacje międzyludzkie. W tym roku nasze kraje będą obchodzić setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Z niecierpliwością czekam na to wydarzenie.

 

– Polska jest atrakcyjnym miejscem do lokowania inwestycji (relokacji produkcji). Coraz więcej firm zagranicznych lokuje swoje siedziby lub oddziały w Polsce (ich liczba rośnie z roku na rok), w tym także duńskie firmy. Ile ich jest i jakie branże reprezentują? Jaka jest rola Ambasady Królestwa Danii?

– W Polsce działa około 500 duńskich firm, które zatrudniają blisko 50 000 pracowników. Duńskie przedsiębiorstwa przybyły do Polski w latach 90-tych. W tamtych czasach zajmowały się głównie sprzedażą i dystrybucją. Wkrótce jednak zaczęły tutaj swoją produkcję w ramach europejskiego łańcucha dostaw. W ciągu ostatnich kilku lat byliśmy świadkami czwartej fali duńskich inwestycji w Polsce. Inwestorzy przybywający do Polski napływają tu przede wszystkim ze względu na obecność pracowników wysoko wykwalifikowanych, zarówno w zakresie umiejętności informatycznych, jak i technicznych. Widzieliśmy firmy przenoszące się tutaj, ponieważ nie mogły one pozyskać wyspecjalizowanych specjalistów, takich jak np. inżynierowie IT czy przeszkoleni elektrycy, którzy mogą obsługiwać roboty przemysłowe.

Ambasada ściśle współpracuje z duńsko-polską społecznością biznesową. Naszym zadaniem jest wspieranie duńskich firm, na przykład jeśli zakładają w Polsce swoją filię lub jeśli chcą rozszerzyć zakres swojej działalności. Polski rynek przeżywa rozkwit, ale jednocześnie jest bardzo konkurencyjny w wielu branżach, więc aby osiągnąć sukces, potrzebna jest gruntowna wiedza i kontakty w kraju. To jest właśnie to, co możemy zaoferować.

 

- Recykling i gospodarka opakowaniami to pozornie nierozwiązywalny w Polsce problem. Podczas mojego 10-letniego pobytu w Danii miałem okazję osobiście przekonać się, czym są stacje recyklingu - Genbrugstations i Danskretursystem - oraz jak one działają. To tylko dwa z wielu duńskich dokonań, które moim zdaniem mogłyby być z powodzeniem stosowane w Polsce. Czy podziela Pan ten pogląd? Jeśli tak, to co, Pana zdaniem, należy zrobić w Polsce, jakie zmiany należałoby wprowadzić, aby zastosować te rozwiązania w praktyce w stosunkowo szybki i skuteczny sposób?

- Absolutnie. Z całą pewnością przyjazny dla środowiska system gospodarowania odpadami jest możliwy i pożądany zarówno w Danii, jak i w Polsce oraz jest to ważny krok na drodze do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. W Polsce istnieje ogromny niewykorzystany jeszcze potencjał w zakresie recyklingu i jesteśmy gotowi dzielić się doświadczeniami.

Duńskie Ministerstwo Środowiska i Żywności przyjęło strategię gospodarki cyrkulacyjnej, która ma przyspieszyć proces przejścia od postawy „konsumpcji i spalania” do społeczeństwa, w którym materiały są ponownie wykorzystywane. Główną ideą jest postrzeganie naszych odpadów jako zasobów i ponowne wykorzystanie jak największej ilości użytych materiałów. Jest to korzystne nie tylko dla środowiska, ale także dla przedsiębiorstw, które będą zużywały mniej zasobów i staną się bardziej konkurencyjne. Dania z przyjemnością podzieli się swoimi doświadczeniami w zakresie recyklingu z naszymi polskimi partnerami.

 

- Dziękuję za rozmowę.


Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |