SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  126  / Państwo (rzeczywiście) teoretyczne

 

Artykuł jak najbardziej subiektywny


 
Państwo (rzeczywiście) teoretyczne (2)
PPK, czyli OFE bis
do potęgi drugiej

 W poprzednim numerze opublikowaliśmy tekst autorstwa red. Krzysztofa Kozika (pod poniższym tytułem), w którym autor zajął się, między innymi, problematyką emerytalną, tematem jakże ważnym dla każdego mieszkańca naszego kraju. Prezentujemy ciąg dalszy rozważań o produktach bankowych i nowych propozycjach emerytalnych rządu.

 

Pracownicze Plany Kapitałowe to, zdaniem twórców, nie jest następne OFE, a „środki w ramach PPK będą miały charakter prywatny i stają się automatycznie dziedzicznymi, prywatnymi środkami obywateli”, ponadto „mają być całkiem bezpieczne i pewne”. Projekt ustawy zakłada, że pracodawcy będą tworzyć PPK dla wszystkich osób zatrudnionych, bez względu na rodzaj umowy. „Wpłata podstawowa do PPK wyniesie 2 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od uczestnika programu i 1,5 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od podmiotu zatrudniającego. Uczestnik PPK, którego miesięczne wynagrodzenie uzyskiwane z różnych źródeł, będzie równe lub niższe niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia w danym roku – będzie mógł dokonywać wpłaty podstawowej niższej niż 2 proc., ale nie mniejszej niż 0,5 proc. To propozycja dla osób najmniej zarabiających” – napisano w projekcie ustawy przyjętej pod koniec sierpnia 2018 przez Radę Ministrów. Miały wystartować 1 stycznia 2019; ze znanych tylko rządowi powodów termin przesunięto o całe pół roku. Coś chyba jest na rzeczy, że taki sztandarowy i szumnie reklamowany projekt tkwi jeszcze w blokach startowych. Za to coraz częściej w wybranych gazetach znaleźć można ogłoszenia firm oferujących szkolenia dla pracodawców pt. „Jak przygotować firmę do wdrożenia PPK?”. Szkolenia są, a jakże, płatne. Szkoleniem zainteresowane są także TFI.

Nie wierzę władzy, która takimi metodami zmusza obywateli (poddanych) do oszczędzania na emeryturę, według reguł i zasad przez nią narzuconych, czyniąc obywateli niewolnikami systemu. A z niewolnika nie ma pracownika. Środki gromadzone w OFE też podlegały dziedziczeniu (w deklaracji przystąpienia do OFE wskazywało się osoby uposażone). Emerytura z ZUS nie jest dziedziczna. Więc i „pieniądze” z OFE z chwilą przekazania do ZUS przestały być dziedziczne. O tym, jakoś dziwnie, się nie mówi.

W przypadku OFE mieliśmy do czynienia z pojedynczym zaborem mienia (tylko pracowników). Tu będzie to zabór do potęgi drugiej, gdyż część składki na przyszłą emeryturę musi wpłacać pracodawca. Państwo, z całą pewnością, zadba o to aby znać wszystkie szczegóły konta w PPK. Będzie, przecież, dokładać każdemu 240 zł rocznie (po spełnieniu określonych warunków) i wypłacać 250 zł tzw. „opłaty powitalnej”. Musi zatem wiedzieć komu? gdzie? na jakie konto? Ponadto „Fundusze inwestycyjne lub fundusze emerytalne, w których będą gromadzone środki PPK mogą inwestować do 30 proc. zgromadzonych aktywów w aktywach denominowanych w walutach obcych”. Jeżeli ktoś (w tym wypadku państwo) już raz (a czy wcześni ej nie było podobnych zdarzeń ?) zabrał z łatwością Twoje pieniądze, zrobi to z pewnością po raz kolejny. Co wtedy? Czy znów otrzepiesz pióra i powiesz – nic się nie stało. Bo kryzys, bo państwo w potrzebie, bo inni też stracili. Ile takich „bo” usprawiedliwi tą grabież? Gdzie poufność, bezpieczeństwo i zysk?

A propos kryzysu. Znawcy tematu (piszą o tym w swoich książkach m. in. James Rickards i Song Hongbing) twierdzą, iż ten który prędzej czy później z pewnością nadejdzie, będzie o wiele bardziej dotkliwy dla zwykłego obywatela, niż ten z roku 2008. A symptomy widać już od pewnego czasu: bardzo niskie stopy procentowe, deflacja, spadek siły nabywczej (500+ jest dzisiaj warte około 400 zł), rozdawnictwo nie zarobionych pieniędzy (500+, 300+, trzynasta emerytura, zwolnienia z ZUS), tanie kredyty, darmowe pożyczki (także dla osób bez zdolności kredytowej), raty 0% (przecież banki zarabiają głównie i przede wszystkim na odsetkach, więc skąd te 0% ?). Banki, ubezpieczyciele, firmy leasingowe sypią ofertami jak z rogu obfitości: – „Przyjdź do nas”. „Tylko z nami osiągniesz sukces”. „Nasza oferta jest najlepsza na rynku”. W Internecie, na FB, w radio i w innych mediach co rusz pojawiają się nowe oferty. Nowe „fundusze inwestycyjne i hipoteczne” szukają kolejnych owiec do strzyżenia. Oto kilka, tylko (a jest ich cała masa, i na dodatek korzystają z wizerunków znanych osób życia publicznego i sportowców) przykładów nowych możliwości zarobienia szybkich pieniędzy na godziwą emeryturę, które tylko w ciągu 1 godziny pojawiły się na FB:

https://www.facebook.com/OverGro01/photos/a.290743841421894/290743028088642/?type=1&theater


https://www.facebook.com/kupfundusz/?__tn__=kC-R&eid=-ARA_j1kRS-6TEbmpKq8K6ZGVJk7Gd51WjS_bEDuEK4Io7h6-rNO-89io3w6-toAx8WBp_Bhmtam9F8FZX7nXks


https://www.kupfundusz.pl/blog?fbclid=IwAR2ieSH-0IP--0wImDG7aBQeiW67eZHpcwzh6oaQg22JlOymacOLm8rd1CGw


https://pl-new.energyvampire.eu/

 

Krzysztof Kozik

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |