SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  126  / Miasto i jego mieszkańcy są tego warci

 

15 lat polskich samorządów w UE: Kędzierzyn-Koźle 
Miasto i jego mieszkańcy
są tego warci


Przez kilkanaście lat miasto uzyskało z budżetu UE ponad 412 milionów złotych. Bogata oferta 60 ha terenów inwestycyjnych w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To tu Odra łączy się z Kanałem Gliwickim współtworząc Odrzańska Drogę Wodną.

 

Kędzierzyn-Koźle to siedziba wielu liczących się firm chemicznych oraz siła kadr chemicznych i nastawienie na kształcenie przyszłych fachowców. Kędzierzyn-Koźle to miasto o silnym zapleczu gospodarczym. Mamy bogatą ofertę terenów inwestycyjnych, o różnej lokalizacji i parametrach. Przemysłowi dedykujemy ponad 60 ha tzw. Pola Południowego, czyli uzbrojonych terenów pod inwestycje, objętych działaniem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Kędzierzyn- Koźle jest również ważnym punktem na mapie europejskich szlaków wodnych. Odra daje nam ogromny potencjał gospodarczo–rozwojowy. To właśnie u nas rzeka łączy się z Kanałem Gliwickim, współtworząc Odrzańską Drogę Wodną, łączącą nas ze Szczecinem, Europą Zachodnią i zachodnią częścią Górnego Śląska – portem Gliwice. Jesteśmy „na trasie” ważnego projektu budowy kanału DUNAJ – ODRA – ŁABA, mającego przebiegać przez trzy państwa – Polskę, Czechy oraz Austrię lub Słowację. Duże wzmocnienie branży stanowią też działające w Kędzierzynie-Koźlu stocznie, które są nastawione na projekty innowacyjne i budowę nowoczesnych środków transportu wodnego pływających po Europie i Afryce. Jako przyjazne inwestorom miasto stawia na dynamikę, nowoczesność i innowacje.

Zadania inwestycyjne, szczególnie te dotyczące infrastruktury, są dużym obciążeniem dla budżetów własnych. Dlatego znalezienie współfinansowania z funduszy Unii Europejskiej czy budżetu państwa często determinuje działania i rozwój gminy. Poprzednia perspektywa finansowa, czyli lata 2007-2013, to czas owocny w środki zewnętrzne, które trafiły do budżetu gminy Kędzierzyn-Koźle. W kompleksowym zestawieniu przygotowanym w 2015 roku przez Główny Urząd Statystyczny, podsumowującym wartość zrealizowanych zadań inwestycyjnych samorządów w Polsce minionej perspektywy, zajęliśmy bardzo wysokie, 55. miejsce.

Sukces nie spowodował, że starania o kolejne zewnętrzne środki finansowe zatrzymały się w miejscu. Nowa perspektywa finansowa, czyli lata 2014-2020, to dalsze wykorzystywanie pojawiających się przed naszym samorządem szans.

Jako miasto przyjazne dla inwestorów stale staramy się poprawiać warunki inwestycyjne. Fundusze Europejskie są tu nieocenione. Za ich pomocą uzbrajamy tereny inwestycyjne, budujemy drogi oraz poprawiamy komfort już istniejących, rewitalizujemy zniszczoną infrastrukturę przywracając jej funkcjonalność.

Troska o jakość wody, gleby czy powietrza do dziś przyświeca władzom miasta. Środki z Unii pozwoliły na przebudowę i modernizację sieci cieplnej, podłączenie nowych budynków i likwidację przydomowych kotłowni. W trosce o środowisko samorząd zainwestował też w termomodernizację obiektów publicznych. Z tych samych powodów miasto postawiło na ekologiczny transport i zakupił 22 autobusy w tym także hybrydowy, zaś w tym roku dotrą trzy kolejne.

Unijne miliony wydatnie odmieniły też przestrzeń publiczną w Kędzierzynie-Koźlu. Na ukończeniu są m.in. budowa kompleksu basenowo – rekreacyjnego czy tak potrzebne dla ciężko chorych osób hospicjum. Zmienia się także przestrzeń miejskiego targowiska.

Trasa Odrzańska Droga Wodna


Przy pomocy środków Wspólnoty miasto zagospodarowuje też kolejne tereny zielone. W ramach jednego z projektów na kilku osiedlach miasta zrewitalizowano istniejące skwery nadając im funkcjonalność i nowy, piękniejszy wygląd. Inne pozwalają by zabytkowe miejskie parki stały się przyjemniejsze i dostępniejsze dla spacerowiczów. Miasto rozpoczyna

właśnie realizację kolejnego dużego projektu w tej dziedzinie w partnerstwie z innymi podmiotami.

Mając na uwadze historyczne uwarunkowania i zachowanie dziedzictwa kulturowego w naszym mieście Kędzierzyn-Koźle dba też o zabytki. Funkcjonalną przestrzeń w zamkowych piwnicach uzyska wkrótce Muzeum Ziemi Kozielskiej, zaś relikty zamku piastowskiego zostaną tam efektownie wyeksponowane. Dzięki wsparciu z Unii unikatowy schron przeciwlotniczy stanowiący pamiątkę Bitwy o paliwo z 1944 roku odzyskał swój pierwotny wygląd stając się Strefą Historii i Inspiracji – miejscem interaktywnych spotkań.

Zewnętrzne środki finansowe, zarówno te z Unii Europejskiej, jak i środki krajowe, stanowią ogromną część budżetu kluczowych zadań inwestycyjnych i są wielkim wsparciem dla bieżącego budżetu gminy Kędzierzyn-Koźle. Być może wiele zadań nie doczekałoby się rozpoczęcia teraz, a może nawet w ogóle, gdyby nie fundusze z perspektywy unijnej na lata 2007-2013 czy 2014-2020. Zatem z wielkim przekonaniem, opierając się na bogatym doświadczeniu, można stwierdzić, że dziedzina pozyskiwania funduszy pozabudżetowych to kluczowa sfera życia publicznego miasta i jego mieszkańców.

Przez kilkanaście lat miasto uzyskało z budżetu Wspólnoty ponad 412 milionów złotych. Mówimy tu o największych zadaniach i tylko w sektorze publicznym, a przecież dofinansowania zdobywały również podmioty prywatne, choćby na rozwój bazy hotelowej. Miasto korzystało i korzysta z regionalnych i krajowych programów operacyjnych, programów transgranicznych, a nawet z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich! Partnerów do zdobywania unijnych dofinansowań samorząd pozyskuje dosłownie wszędzie: wśród samorządów polskich (m.in. w ramach subregionu kędzierzyńsko-strzeleckiego) i zagranicznych, instytucji, organizacji pożytku publicznego. Dla miasta i jego mieszkańców naprawdę warto!

 

Sabina Nowosielska
Prezydent Kęzierzyna-Koźla


Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |