SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  127  / …Zobaczyć to, czego inni nie widzą…

 

„Silesianka“ – szlak wież i platform widokowych
w Euroregionie Silesia


 
…Zobaczyć to,
czego inni nie widzą…Czy łatwo jest stworzyć „produkt turystyczny”, a tym bardziej „dobry produkt turystyczny”? Myślę, że każdy, kto choć raz przygotowywał produkt turystyczny, projekt z dziedziny turystyki, czy dokument strategiczny związany z rozwojem turystyki natrafił na mnóstwo pytań bez odpowiedzi i wątpliwości. Zespoły robocze, czy eksperckie pracujące nad ostatecznym kształtem wizji, misji i celów strategicznych zapewne setki razy zmieniał zapisy i zastanawiały się, co będzie lepsze, co bardziej przyciągnie turystę i da szansę na rozwój potencjału turystycznego obszaru, dla którego pracują.

Euroregion Silesia przed takim wyzwaniem stanął w 2014 roku, kiedy kończył pierwszy dokument strategiczny obejmujący obie strony euroregionu. „Strategia rozwoju Euroregionu Silesia na lata 2014-2020“ stała się ważnym wyznacznikiem kierunków naszego działania. Jeden z pięciu celów tematycznych strategii to „Turystyka, kultura i sport“, a rozwój turystyki zajął znaczące miejsce i przełożył się na sprecyzowanie wielu konkretnych pomysłów na przyszłe projekty. Tak powstał między innymi pomysł stworzenia „Szlaku wież i platform widokowych Euroregionu Silesia”.

 


Zapyta ktoś, co Wy tam macie takiego, żeby zaraz budować wieże i platformy, po co, co tam można zobaczyć na tym „czarnym śląsku”? Teren płaski, gór nie ma, tereny poprzemysłowe, mało spektakularnych atrakcji kulturowych i przyrodniczych?

Odpowiedź jest prosta. Właśnie to… teren płaski, tereny poprzemysłowe; nie mamy gór, ale mamy Bramę Morawską, Graniczne Meandry Odry, mamy Zamek Piastowski w Raciborzu i Zamek w Hradcu nad Morawicą. Mamy wspaniałe trasy i ścieżki rowerowe m.in „Opawica”, „Prajzska Cesta”, Szlak Bursztynowy (trasa nr 5), a także „Magistrala Śląska” i „Ścieżka Hroza”, itp. Gdzie one są? Prowadzą przez takie atrakcje przyrodnicze jak: Graniczne Meandry Odry (obszar Natura 2000), Rezerwat Łężczok, Cysterskie kompozycje krajobrazowe Rud Wielkich, obszar chronionego krajobrazu Morawica, itp. To jest nasza siła. Łatwo przemierzać nasze tereny rowerem, rodzinnie z dziećmi. Zobaczyć na tym naszym „Śląsku” mniej znane tereny przyrodnicze, czy jak wykorzystano kiedyś siłę napędową „Śląska” – tj. przemysł – w rozwoju ruchu turystycznego, np. dzięki „Szlakowi Zabytków Techniki” woj. śląskiego po polskiej stronie, czy dzięki „Technotrasie” po stronie czeskiej.

Wszystko to skłoniło nas do tworzenia produktu tj. „Szlaku wież i platform widokowych Euroregionu Silesia”. W kompleksowych produktach turystycznych chyba właśnie o to chodzi, żeby połączyć te mniej znane atrakcje, z tymi znanymi, dać możliwość turyście na dokonanie wyboru, czy pojedzie kolejny raz w znane miejsca, czy wybierze tereny mniej znane, dzięki czemu mniej zatłoczone.

Czy obraliśmy dobry kierunek? To się okaże za kilka lat. Pocieszamy się, że nawet taka dzisiejsza atrakcja jak „Wieża Eiffla” na początku nie wzbudzała zachwytu ze względu na tony żelaza, jakie miały stanąć w centrum Paryża. Po kilku latach funkcjonowania miała nawet być zdemontowana. Zawalczono jednak o nią i dziś to symbol: symbol Francji, Europy, który zna chyba każdy na świecie. Chyba było warto o nią zawalczyć? Może porównanie nie jest idealne, ale tak to jest na początku, niepewność… Ktoś jednak musi zdecydować, w jakim iść kierunku, a ktoś musi tę decyzję wesprzeć.

 


W tym miejscu dziękujemy gminom członkowskim Euroregionu Silesia za wsparcie i wiarę we wspólną ideę. Po to są takie stowarzyszenia jak my, by razem „tworzyć”. Dlatego my też zawalczymy. Jako Euroregion Silesia „spinamy” w całość wszystkie istniejące wieże i platformy oraz te tworzone w latach 2014-2021 w jeden produkt turystyczny o nazwie ”Silesianka”. Dziś wiemy, że szlak będzie tworzyło ponad 30 obiektów po stronie polskiej i czeskiej Euroregionu Silesia, od tych mniejszych jak kilkumetrowa platforma w Baborowie, czy w Mszanie, do obiektów 73 metrowych jak wieża w ratuszu miasta Ostrawa, 33 metrowa wieża ratusza w Głubczycach, czy 27 metrowa wieża widokowa na Meandrach Odry w Chałupkach. Będą też wieże w historycznych obiektach, jak np. we Włodzieninie, pozostałość po XV w. gotyckiej świątyni, neogotycka baszta rycerska w Wodzisławiu Śląskim z 1867r., wieża widokowa w ruinach neorenesansowego zamku w Tworkowie, czy punkt widokowy w ratuszu miasta Opawy tzw. „Hlaska”.

„Silesianka” to będzie nasz symbol. Symbol wież i platform widokowych Euroregionu Silesia.

Już dziś zapraszamy na szlak również Ciebie! FB/SILESIANKA

Daria Kardaczyńska
Autorka jest Dyrektorem Sekretariatu
Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry
Strona polska Euroregionu Silesia
ul. Batorego 7, 47-400 Racibórz
www.euroregion-silesia.pl

 


Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |