SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  128  / Dziwny lider

 

W wycigu po unijną kasę: Podkarpackie


Dziwny lider
Podkarpacie to jeden z tych regionów kraju, gdzie społeczny sceptycyzm wobec Unii Europejskiej, wyrosły z przekonania, że to my do niej dopłacamy, i że ogranicza ona naszą suwerenność trafiają na bardzo podatny grunt. Tym bardziej zdumiewa, że województwo podkarpackie zajęło w ubiegłym roku drugie miejsce w kraju, jeśli chodzi o dynamikę wydatkowania pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego, który przecież w ogromnej części zasadza się na pieniądzach napływających do Polski z bogatych krajów UE, czyli tzw. płatników brutto – tych, którzy wpłacają do UE znacznie więcej pieniędzy swych podatników, niż je z niej pozyskują.

 

Świadomość tego prostego faktu w szerokiej skali społecznej jest nadal nikła, mimo to samorząd regionalny wykazuje się nie lada sprawnością w sięganiu po unijne dotacje do swych projektów. Zakontraktował 7,2 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego, a wypłacił beneficjentom do tej pory 4,2 mld zł. Daje to regionowi drugie miejsce w kraju, jeśli chodzi o dynamikę wydatkowania pieniędzy podobnych tego typu Programach, które realizują wszystkie polskie samorządy wojewódzkie. Zdaniem marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, region wypada dobrze nie tylko jeśli chodzi o realizację RPO.

Regionalny Program Operacyjny woj. podkarpackiego na lata 2014-2020 składał się z dwóch funduszy: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach całego programu Podkarpacie otrzyma w sumie ponad 2,1 mld euro. Obecny RPO jest największy w historii województwa.

 

Połonina Wetlińska. Fot Jacek Piotrowski


Z ogólnie znanych powodów ( brexit, kłopoty z uchwaleniem budżetu UE na Perspektywę Finansową 2021-2027 i przeformułowanie priorytetów polityki spójności) nie tylko cała Polska, ale i region większych pieniędzy z UE raczej nie otrzyma, dlatego ważne jest, żeby z dotychczasowych możliwości jak najmądrzej skorzystać. W ramach RPO realizowanych jest ponad 2,7 tys. projektów. Z tej liczby ok. 60 proc. projektów już zakończono. Ich efektem są m.in. tysiące miejsc pracy oraz setki kilometrów dróg i kanalizacji.

Co więcej, Podkarpackie jest liderem w unijnym Programie Operacyjnym Polska Wschodnia. Otrzymało z niego 1,6 mld zł dofinansowania, co daje mu pierwsze miejsce wśród pozostałych regionów. Region jest również na drugim miejscu w zestawieniu dotyczącym otrzymanego dofinansowania unijnego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Liczba zrealizowanych projektów z tego programu wynosi 495, co daje 3,5 mld zł dofinansowania.

Na koniec 2019 r. z trzech unijnych programów w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020, czy z RPO, Polska Wschodnia i Inteligentny Rozwój na Podkarpacie trafiło ponad 12,3 mld zł.

 

ASSkontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |