SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  128  / Kongres Klastrowy w Zielonej Górze

 

Rozwój współpracy lubusko-brandenburskiej


 
Kongres Klastrowy w Zielonej Górze
28 stycznia w Zielonej Górze odbył się Kongres Klastrowy poświęcony transgranicznemu potencjałowi sieci i klastrów oraz ich znaczeniu dla rozwoju lubusko-brandenburskiego pogranicza. Spotkanie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr” w partnerstwie z Lubuską Organizacją Pracodawców w Gorzowie Wielkopolskim, Centrum Biznesu i Innowacji we Frankfurcie nad Odrą oraz Centrum Innowacji i Technologii w Forst (L.) w ramach wspólnego projektu EuRegioNet - internacjonalizacja sieci i klastrów.

 

Wśród uczestników kongresu znaleźli się m.in. przedstawiciele: Lubuskiej Organizacji Pracodawców w Gorzowie Wielkopolskim, Centrum Biznesu i Innowacji we Frankfurcie nad Odrą, Centrum Innowacji i Technologii w Forst (L.), Władze Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”(SNB) oraz zespół pracowników Euroregionu SNB z Gubina i z Guben, przedstawiciel Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z Berlina , Koordynator d/s zwalczania ambrozji w brandenburskim Urzędzie ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich, przedstawiciele spółki DePoWi, niemieckiej Fundacji Odbudowy Fary Gubińskiej, Polsko-Niemiecka spółka FEWE e.V. (Sieć Energia Odnawialna), przedstawiciele Izby Rzemieślniczej we Frankfurcie nad Odrą prywatni przedsiębiorcy z Lauschütz. Nie zabrakło także osób ze świata nauki. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Uniwersytetu Zielonogórskiego: Prof. Bogdan Ślusarz oraz Prof. Leszek Jerzak oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie: dr Katarzynę Chebę i Prof. Iwonę Bąk. Sferę samorządową reprezentowali m.in.: przedstawiciele z Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciele Gminy Lubrza, Krosna Odrzańskiego, Iłowa, Jasień oraz Starostwa Powiatowego w Żaganiu. W kongresie wzięli też udział liczni przedstawiciele lubuskich muzeów, organizacji turystycznych z panią Prezes Jadwigą Błoch z LOTUR-u na czele, a także przedstawiciele klastrów i sieci współpracy z Województwa Lubuskiego, w tym m.in.: Klastra Zwalczania Gatunków Inwazyjnych, Klastra Metalowego, „Żarskiego Lnu” – sieci producentów rolnych.

 


Referat wstępny wygłosił Czesław Fiedorowicz - Prezes Konwentu Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion „Sprewa – Nysa – Bóbr”, a Konferencję moderował redaktor Dariusz Chajewski z „Gazety Lubuskiej”.

Przedstawiciel Centrum Biznesu i Technologii we Frankfurcie nad Odrą, pan Gunnar Pajer, przekazał informacje nt. działań w ramach projektu „EuRegioNet- internacjonalizacja sieci i klastrów”, panie Dr Katarzyna Cheba i Prof. dr hab. Iwona Bąk z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wygłosiły wspólny referat dot. potencjału klastrów transgranicznych oraz ich znaczenia dla rozwoju lubusko-brandenburskiego pogranicza.

W drugiej części spotkania odbyły się prezentacje wybranych sieci/klastrów z pogranicza lubusko-brandenburskiego. Informacje na temat swoich aktywności i historii powstania w krótkich wystąpieniach przekazali: Dr Piotr Grochowski –Prezes Klastra Zwalczania Gatunków Inwazyjnych(PL),David Furmanek - Prezes stowarzyszenia FEWE - Sieć „Energia Odnawialna“ (DE), Bożena Buchowicz –Dyrektor biura Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” - Klaster Turystyki Historycznej (PL), Andrzej Graczykowski – Prezes Lubuskiego Klastra Metalowego(PL), Susan Kutschke - sieć Regional GeMacht (DE), Koordynator z ramienia Centrum Innowacji i Technologii w Forst (L.) .

Punktem kulminacyjnym spotkania była dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli sieci/klastrów, urzędników i naukowców z Polski i Niemiec. Na pytanie „Lepiej razem, czy osobno?” dyskutanci próbowali odpowiedzieć bazując na swoich własnych, wieloletnich doświadczeniach. W panelu uczestniczyli: Roman Lichwiarz – Prezes GS w Żarach oraz przedstawiciel „Żarskiego Lnu” – sieci producentów rolnych, Marek Cebula – Burmistrz Krosna Odrzańskiego, Józef Finster - Lubuska Organizacja Pracodawców w Gorzowie Wielkopolskim, Prof. Bogdan Ślusarz – Uniwersytet Zielonogórski, Reinhard Petzold - Prezes spółki DePoWi – Niemiecko-Polskie Towarzystwo Wspierania Gospodarki.

Kolejna konferencja dot. transgranicznego powiązania sieci i klastrów zaplanowana jest na 20 lutego b.r. w Gorzowie Wielkopolskim pod patronatem Wojewody Lubuskiego.

 

Jacek BroszkiewiczEuRegioNet – internacjonalizacja sieci i klastrów (SK)

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr” we współpracy z Business and Innovation Centre Frankfurt (Oder) GmbH (Centrum Biznesu i Innowacji), Lubuską Organizację Pracodawców w Gorzowie Wlkp. i Centrum für Innovation und Technologie GmbH (Centrum Innowacji i Technologii) w Forst(L.)

Projekt stanowi bodziec dla rozwoju dialogu polsko-niemieckiego na lubusko-brandenburskim pograniczu dotyczącego tworzenia i rozwijania sieci i klastrów oraz ich transgranicznego usieciowienia. Działania projektowe przyczyniają się do powstawania marek klastrowych, wzmacniania marketingu miejscowego oraz rozbudowywania transgranicznych powiązań przedsiębiorstw i ośrodków naukowych z Polski i Niemiec. W ramach aktywności projektowych wspierane są istniejące oraz nowe sieci i klastry. Oferowana jest pomoc w transgranicznym usieciowieniu i budowaniu powiązań biznesowych.

W ramach działań projektowych, oprócz licznych konferencji, warsztatów i wizyt w siedzibach firm i instytucji dokonano również ewaluacji następujących sieci/klastrów: Lubuski Klaster Metalowy, sieć firm związana z obróbką Lnu z regionu Żarskiego, sieć podmiotów zajmujących się produkcją/dystrybucją produktów regionalnych z okolicy miejscowości Burg(DE), sieć podmiotów z obszaru działalności Centrum Innowacji i Technologii w Forst(L.) związana ze zdrowiem i prewencją, podmioty (sieci) współpracujące przy rozwoju technologii dronów, energii odnawialnej, optyki/fotoniki oraz sieć „Gospodarka Zdrowotna” Guben/Forst(L.). Od podstaw stworzono również 2 nowe transgraniczne Klastry: Klaster Zwalczania Gatunków Inwazyjnych oraz Klaster Turystyki Historycznej.

Ważnym elementem projektu będzie wydanie lubusko-brandenburskiego „informatora klastrowego”.

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |