SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  128  / Protoplasta polskich euroregionów

 

Czesław Fiedorowicz – człowiekiem 30-lecia Wolnej Polski


 
Protoplasta polskich euroregionów
W końcu ubiegłego roku, w ramach obchodów 101. Rocznicy odzyskania niepodległości w Zielonej Górze odbyła się wyjątkowa uroczystość, podczas której tytuł Człowieka 30-lecia Wolnej Polski otrzymał Czesław Fiedorowicz - samorządowiec, poseł na Sejm II, III i V kadencji. To on w 1993 zainicjował powstanie Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”, w którym objął i nadal piastuje stanowisko prezesa konwentu. Z czasem ta oddolna inicjatywa rozprzestrzeniła się na cały kraj, a 15 istniejących dziś polsko-sąsiedzkich euroregionów obejmuje swym, działaniem kilkanaście milionów obywateli Polski i Unii Europejskiej krajów Europy Środkowej. Czesław Fiedorowicz jest przewodniczącym Zarządu Federacji Euroregionów Rzeczypospolitej Polskiej. Jest niezmiernie ważne wskazać, że dzięki polskim euroregionom, przez które przepływają miliony euro, wzmacniających potencjał pogranicza, dokonuje się historyczny proces ogromnej wagi: zbliżenia pomiędzy narodami w wymiarze bezpośrednim bo międzyludzkim.

 

Pan Czesław Fiedorowicz od prawie 20 lat współpracuje z naszym periodykiem, prezentując na tych łamach swoje poglądy i będąc orędownikiem zacieśniania więzów współpracy pomiędzy krajami Unii Europejskiej w wymiarze transgranicznym.

 


Pan Harald Altekrüger , Prezes niemieckiego stowarzyszenia Euroregion Spree-Neiße-Bober, współpracuje z nim z pełnym zaufaniem od wielu lat. Jego zdaniem, Czesław Fiedorowicz jest „Twarzą naszego wspólnego Euroregionu. Przypuszczalnie nie ma nikogo innego, kto zainicjował tak wiele kontaktów i projektów pomiędzy Polakami i Niemcami, jak on. Poprzez jego niestrudzone działanie na rzecz ciągłego polepszania współpracy transgranicznej zyskał ogromne i trwałe zasługi”.

To polityk i działacz twardo stąpający po ziemi. Zamiast opisywać jego determinację i poglądy na temat najbliższych mu relacji stosunków polsko-niemieckich oraz polskiej racji stanu przytoczmy fragment jego wypowiedzi z wywiadu, jakiego udzielił nam ponad rok temu:

… „Rozwojowi infrastruktury i biznesu musi towarzyszyć działanie na rzecz zbliżenia pomiędzy ludźmi, budowania tożsamości europejskiej wynikającej ze zdrowego patriotyzmu. Wolnego od poczucia krzywdy i niskiej wartości. Jestem przekonany, że propolskie, stanowcze głosy w tym kontekście na przykład Karla-Heinza Lambertza - Prezydenta Europejskiego Komitetu Regionów, czy dr Matthiasa Rößlera - Prezydenta Landtagu Saksońskiego rozwiewają wszelkie wątpliwości, co do intencji naszych partnerów z Zachodu. Na szczęście nadal mam częste okazje, by prezentować sąsiadom zza Odry i Nysy naszą opinię w tych sprawach tj. opinię Federacji Euroregionów RP i polskiej strony euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr. Podzielamy troskę o przyszłość UE oraz jej regionów. Niedawno w Dreźnie podczas spotkania w ramach projektu „DIALOG” mówiłem, że polityka spójności ma w Polsce dużo większe znaczenie niż w Republice Federalnej Niemiec. Polska nie jest krajem tak zdecentralizowanym, jak Republika Federalna Niemiec, Belgia czy Austria, i samorządy nie dysponują taką ilością środków budżetowych jak na przykład niemieckie kraje związkowe. Dysproporcje są ogromne. Samorząd Województwa Lubuskiego dysponuje rocznym budżetem wysokości 200 milionów euro, a budżet sąsiedniego Landtagu Saksonii to 20 miliardów euro! To pokazuje wymiar potrzeb, ale i możliwości. Bez wzmocnienia polityki spójności dorównanie „starym” krajom UE jest czystą iluzją. A wmawianie ludziom, że to się już staje - zwyczajnym kłamstwem. To również obrazuje znaczenie, jakie regiony czeskie, polskie, słowackie powinny odgrywać. I jak ważne jest, ile środków pomocowych będzie przyznanych dla nich w budżecie UE. I my i Niemcy oczekujemy, że po roku 2020 pozycja euroregionów oraz regionów umocni się. I należy to również postrzegać w ten sposób, że będzie to możliwe tylko dzięki polityce wdrażania wspólnych działań, i w pewnej mierze od niezależnych światopoglądowo ludzi władzy na szczeblach najwyższych, także regionalnych oraz lokalnych.”

Żadne z tych słów ani na jotę nie straciło na znaczeniu i aktualności.

Gratulujemy Panie Czesławie!

 

Zespół redakcyjnySkontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |