SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  128  / Sieć 5G - szanse i zagrożenia

 

Temat na dziś i na jutro: cyfryzacja


 
Sieć 5G
– szanse i zagrożeniaAby czerpać korzyści z wykorzystywania technologii 5G, należy stworzyć warunki do jej bezpiecznego funkcjonowania. Na początku roku, 3 stycznia, operator sieci telefonii komórkowej Plus, firma Polkomtel należąca do Cyfrowego Polsatu, poinformowała w oficjalnym komunikacie, że rozpoczyna budowę pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G pracującej na częstotliwości 2,6 GHz w technologii Time Division Duplex (TDD). Wybór takiej technologii pozwoli na komunikację z prędkością większą niż 500 MB/s. Polkomtel planuje, że już w pierwszych miesiącach 2020 roku uruchomi komercyjne systemy 5G w siedmiu polskich miastach: Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. W tym celu firma planuje budowę 100 stacji bazowych, które będą wyposażone w urządzenia dostarczone przez fińską Nokię i szwedzkiego Ericssona.

Wybór firmy, która dostarcza konkretne rozwiązania technologiczne, jest bardzo ważny, niestety w Polsce nie produkujemy urządzeń pozwalających na budowę całościowej infrastruktury sieci 5G. Dlatego w październiku ubiegłego roku Ministerstwo Cyfryzacji oraz Polski Fundusz Rozwoju postanowiły powołać specjalną spółkę „Polskie 5G”. W tym celu podpisano porozumienie głównych graczy na rynku telekomunikacyjnym: Exatel, Polkomtel, Orange Polska oraz T-Mobile Polska. W listopadzie chęć przystąpienia do konsorcjum wyraziła też spółka Play, która chce zbudować swoją infrastrukturę obejmującą teren Trójmiasta. Firma Play planuje wyprzedzić działania Polkomtela i jako pierwsza uruchomić sieć 5G w Gdyni. Zatem wyścig już się rozpoczął, a nam pozostaje jedynie śledzenie poczynań telekomów i oczekiwanie na podłączenie do nowej sieci. Dlatego tak ważne jest szybkie uruchomienie koordynatora rozwoju technologii 5G w skali całej Polski. Celem powołanej spółki „Polskie 5G” ma być właśnie zapewnienie ogólnopolskiej dostępności usług 5G w wybranych pasmach, dbałość o bezpieczeństwo technologii i zapewnienie możliwie niskich cen usług dla użytkowników tej technologii. To bardzo ważny element budowania w Polsce infrastruktury technologii 5G w taki sposób, aby z jednej strony zapewnić dywersyfikację usług, kontrolę w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz koordynację z poziomu rządu polskiego nowoczesnej infrastruktury informatycznej.

Chodzi tutaj również o olbrzymie pieniądze, które będą zainwestowane w budowę tej sieci, oraz środki finansowe, które zasilą budżet Polski, pochodzące z koniecznych przetargów, jakie muszą zostać rozstrzygnięte dla poszczególnych operatorów sieci 5G. Pod koniec 2019 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje w sprawie aukcji na nowe częstotliwości wykorzystywane w budowie i rozwoju sieci 5G. Planowane jest udostępnienie czterech rezerwacji, każda w cenie wywoławczej 450 mln zł, co daje sumaryczną kwotę 1,8 mld zł. Każda z rezerwacji obejmuje pasmo o szerokości 80 MHz z zakresu 3,48-3,80 GHz.

Wytyczne Komisji Europejskiej dotyczące rozwoju sieci 5G wymagają, aby do 2025 roku była ona dostępna przynajmniej w jednym dużym mieście kraju członkowskiego oraz na głównych szlakach transportowych. Parametry sieci 5G mają w 2025 roku osiągnąć 1 Gb/s prędkości transferu danych, opóźnienie mniejsze niż 5 milisekund oraz dostępność obsługi przynajmniej 100 urządzeń na jeden metr kwadratowy. Szczególnie ten ostatni parametr powinien pomóc nam zrozumieć przełom technologiczny, jaki umożliwi nam stosowanie technologii 5G. Jeden metr kwadratowy to nasze najbliższe otoczenie. Zastanówmy się, ile urządzeń wymagających dostępu do internetu znajduje się teraz w pobliżu nas. Zapewne jest to telefon komórkowy, może jeszcze laptop albo komputer, być może smartwatch na naszym ręku albo urządzenie multimedialne w pobliżu. To przecież tylko kilka urządzeń i trudno nam sobie wyobrazić, gdzie moglibyśmy znaleźć ich więcej – a przecież docelowo już za pięć lat ma nas otaczać kilkadziesiąt takich sieciowych nadajników i wszystkie będą obsługiwane w czasie rzeczywistym za pomocą sieci internetowej.

 

PO CO NAM 5G?

Zapewne w tym miejscu wielu Czytelników zadaje sobie pytanie, po co inwestować ogromne środki finansowe, budować nowe sieci światłowodowe oraz rozbudowywać infrastrukturę telekomunikacyjną, która jest konieczna do funkcjonowania sieci 5G. Przecież do tej pory korzystamy z internetu w sposób bardzo wygodny, zazwyczaj wystarcza nam do tego telefon komórkowy, rozbudowana sieć punktów dostępowych Wi-Fi oraz liczne urządzenia połączone z naszymi urządzeniami technologią bluetooth. Powodów jest kilka, a niektóre z nich są bardzo ważne w naszych polskich realiach. Zacznijmy jednak od najważniejszej przesłanki.

Otóż według raportu Instytutu Łączności, w ciągu najbliższych trzech lat obecna konfiguracja sieci nie będzie już w stanie obsłużyć prognozowanego zapotrzebowania na dostęp do usług sieciowych. Szczególnie w małych miastach i na wsiach, gdzie nie ma rozbudowanej sieci światłowodowej, a obecna infrastruktura telekomunikacyjna w większości wykorzystuje usługi sieciowe pochodzące od operatorów telefonii komórkowej, sieć wyczerpie swoje możliwości już w 2020 roku. Aby utrzymać jakość dotychczasowych usług i tak musielibyśmy zainwestować ogromne środki finansowe na rozbudowę przestarzałej już infrastruktury. Zatem dużo lepszym wyjściem jest zaplanowanie rozsądnej budowy nowej infrastruktury, która zapewni nam odpowiedni poziom rozwoju na najbliższe kilkadziesiąt lat.

 


ZDALNIE STEROWANA MEDYCYNA

Sieć 5G to coś dużo ważniejszego niż tylko szansa na szybszy internet mobilny. Jest to nade wszystko możliwość rozwoju najnowszych technologii w bardzo wielu obszarach gospodarki narodowej. Doskonale wiemy, że na polu rozwoju technologicznego ciągle musimy gonić bogatsze, bardziej rozwinięte technologicznie kraje świata. Inwestycja w rozwój sieci 5G pozwoli nam je nie tylko dogonić, ale da szansę na znalezienie rozwiązań nowatorskich i takich, które ustawią nasze firmy w czołówce światowej. Bardzo szybko rozwijające się technologie internetu rzeczy (Internet of Things), rzeczywistości rozszerzonej (Augmentet Reality), rzeczywistości wirtualnej (Virtual Reality) czy też technologie autonomicznych samochodów to tylko niektóre przykłady nowych technologii, które wymagają sieci 5G, aby mogły się dalej rozwijać.

Bardzo ważny jest również dalszy rozwój technologii finansowych (fintech), które są niezbędne w budowaniu konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki. Ich skuteczne i szybkie działanie wymaga również podłączenia do sieci 5G.

Kiedy sieć umożliwi nam transfer danych z prędkością 10 Gb/s, to możliwe stanie się tworzenie zaawansowanych projektów medialnych, takich jak filmy i gry komputerowe, które będą mogły być zarówno tworzone, jak i rozpowszechniane bezpośrednio w sieci internetowej.

Jednak poza zwiększeniem wielkości przesyłanych danych sieć 5G daje nam również dużo mniejsze opóźnienia w transferze. Ten czas może się zmniejszyć nawet do tysięcznych części sekundy. Jest to niezmiernie ważny parametr w technologiach zdalnego sterowania na odległość systemami robotycznymi, procesami przemysłowymi czy też coraz częściej stosowanymi technologiami medycyny zdalnej.

Dzięki tej technologii zabiegi chirurgiczne na odległość w końcu przestaną być jednostkowymi wydarzeniami, a wejdą do standardu opieki medycznej. Przecież takie zabiegi wymagają przetworzenia perfekcyjnych ruchów ręki chirurga, które zostaną przekazane na odległość do sali operacyjnej, w której znajduje się pacjent, natomiast wysokiej jakości obraz wideo musi być bez opóźnień przekazany w drugą stronę do miejsca, gdzie znajduje się chirurg. Zabieg chirurgiczny z wykorzystaniem dotychczasowo stosowanej technologii, np. popularnego komunikatora Skype, jest właściwie niemożliwy, ponieważ opóźnienie sygnału wideo, które nie przeszkadza nam bardzo w rozmowie ze znajomymi znajdującymi się tysiące kilometrów od nas, jest niezwykle niebezpieczne, jeśli miałoby służyć do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych.

Dlatego w takim przypadku technologia 5G jest niezbędnym elementem w ratowaniu życia i ochronie zdrowia, szczególnie tam, gdzie do szpitala jest daleko, a zabieg trzeba przeprowadzić bardzo szybko. Zrobotyzowane sale operacyjne, sterowane przez profesjonalnego chirurga znajdującego się bardzo daleko, to przyszłość medycyny, obniży ona koszty i poprawi dostępność do specjalistycznych usług medycznych.

 

c.d. w kolejnym wydaniu E.PL

 

Dr Grzegorz Osiński**Autor jest fizykiem kwantowym, informatykiem, kognitywistą. Absolwent Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika gdzie w 2000 roku obronił pracę doktorską. W latach 2001 -2002 stypendysta w projekcie COCOMO realizowanym w Technical University w Kaiserlautern natomiast w latach 2002-2003 stypendysta National Research Council w laboratoriach NASA/JPL w Pasadenie w Kalifornii. Obecnie pełni funkcję kierownika Instytutu Informatyki w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Naukowo zajmuje się analizą nieliniowych modeli chaotycznych w naukach medycznych i psychologii eksperymentalnej

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |