SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  110  / A jednak można

 

Zaglądamy na budowę w Jaszczurowej

 

A jednak można

 

 Zamknięcie pasa jezdni i prowadzenie robót na drodze czy obok, to w polskich realiach normalka, która nie powinna wzbudzać w nas ani zdziwienia ani też większego zainteresowania – cóż szara polska rzeczywistość. Tym razem jednak było całkiem inaczej, bo zarówno ilość pracującego sprzętu i ludzi, a także wynik ich działań wzbudziły, nie tylko ze względów zawodowych, moje zainteresowanie.

 Poszukałem miejsca by bezpiecznie zatrzymać samochód i zacząłem rozglądać się po tym placu budowy. Wszystko - maszyny i ludzie - było w ruchu - nie zauważyłem by ktokolwiek wsparty o łopatę podziwiał miejscowy krajobraz lub w biały dzień szukał gwiazd na niebie. To co zobaczyłem nie miało, absolutnie, nic wspólnego ze znaną „bajką” o grotołazach ( „Jeden robi, a gro – to - łazi” ) – pełne zaangażowanie i profesjonalizm. Nie chciało mi się wierzyć, że na tej budowie znalazła się wreszcie firma, która podjęła sie trudu naprawy tego co przez lata zepsuli poprzednicy. Od razu pojawił mi się w głowie cały szereg pytań: - co robił i gdzie był do tej pory inwestor ? – kto ( personalnie ) doprowadził do takiego marnotrawstwa publicznych pieniędzy? Okazało się bowiem, że poprzedni wykonawca wzmocnienia osuwiska w Jaszczurowej (firma z Gdyni) nie dość, że wziął pieniądze za zawaloną robotę, to nie zapłacił podwykonawcom, którzy sądzą się o należne im pieniądze, a jest o co, bo chodzi ponoć o kilka milionów złotych.

 Budowa zbiornika Świnna – Poręba ciągnie się już prawie 30 lat, a jej końca nie widać. Chociaż to, co zobaczyłem 17 grudnia w Jaszczurowej daje podstawy do stwierdzenia, że jeśli tylko znajdą się brakujące pieniądze ( 73 miliony złotych ), to dzięki takim firmom jak IMB Podbeskidzie ze Skoczowa ujrzymy wreszcie długo wyczekiwaną taflę Jeziora Mucharskiego.

O tym jak było wcześniej w tekście poniżej.

 

Ja tu jestem dyrektorem !!!

 

 Ostatnia sobota kwietnia, piękny słoneczny dzień. Jadę drogą 28 brzegiem przyszłego Jeziora Mucharskiego; droga się zwęża, bo jakaś firma z Gdyni ( taka lokalizacja widniała na drzwiach stojącego na poboczu samochodu ) robi coś po obu stronach drogi; wygląda mi to na umacnianie brzegu i skarpy. Jak będę wracał, to zatrzymam się i popatrzę – pomyślałem sobie i pojechałem dalej.

 Późnym popołudniem wracam do domu i - jak zaplanowałem tak zrobiłem - zatrzymuję się na poboczu za barierkami ograniczającymi pas jezdni. Kilka metrów dalej stoi jakieś wiśniowe auto na krakowskich blachach a gość pod 60-tkę, mniej pokazuje coś dwóm kobietom. Wyjąłem aparat i zacząłem robić zdjęcia. Nagle, gdy obiektyw aparatu pochyliłem w dół, tam gdzie stały maszyny, ten stojący nie daleko człowiek podbiegł do mnie i zaczął wołać: - Ja tu jestem dyrektorem. Tu nie wolno fotografować, bo robotnicy zejdą mi z budowy. Przez moment odebrało mi mowę i stałem jak wryty. Przepraszam – rzekłem do niego – ale nie widzę tu tablic informujących o zakazie fotografowania. A poza tym nie wiem czy Pan wie, że i tak amerykańskie satelity wszystko widzą. Fotografuj pan krajobraz ale nie budowę – doszły do mnie słowa dyrektorskiej riposty. Ja tu jestem dyrektorem – usłyszałem ponownie. Cóż, pomyślałem sobie, że ktoś musi być mądrzejszy, poszedłem do samochodu i odjechałem.

 Kilkanaście tygodni później, gdy okazało się, że z powodu niesolidnego głównego wykonawcy z Wybrzeża w Jaszczurowej trzeba w kilku miejscach wzmocnić dodatkowo brzeg i skarpy,Skoczowskie IMB Podbeskidzie pracowało na osuwiskach w Jaszczurowej do Świąt. Nawet nocami. przypomniałem sobie o kwietniowym spotkaniu z Panem Dyrektorem. On chyba dobrze wiedział co jest grane na tej budowie, że tak bał się o „swoich” robotników.

 

Krzysztof Kozik

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |