SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer 108  / Konkurencja dźwignią rozwoju

 

W gospodarce wrze: XV Forum Gospodarcze MŚP w Tarnowie

 

Konkurencja dźwignią rozwoju

 

Adam SzejnfeldZ początkiem lata już po raz piętnasty odbyło się Forum Gospodarcze Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Tarnowie. Hasłem przewodnim tegorocznej Konferencji było: „500 miliardów – z myślą o gospodarce”

 

Forum Gospodarcze to cykliczna Konferencja, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Tarnowa, będąca miejscem dyskusji, spotkań i wymiany poglądów na tematy najważniejsze - związane z funkcjonowaniem biznesu.

 

Podobnie jak w poprzednich latach na obrady przybyło liczne grono przedsiębiorców, samorządowców i przedstawicieli biznesowych jak również młodzież akademicka.

 

Leszek Nowicki - prezes TARR SA, głownego organizatora ForumWykład inauguracyjny pt. „Miliardy z UE szansą na umocnienie nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki, lepszą jakość życia i inwestycje w przyszłe pokolenia” wygłosił Adam Szejnfeld – Poseł Parlamentu Europejskiego, Członek Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego i Rynku Wewnętrznego, który w swoim wystąpieniu zaznaczył, iż błędem w postrzeganiu rzeczywistości polskiej i wyzwań na przyszłość jest patrzenie wyłącznie przez pryzmat pieniędzy, gdyż są tylko instrumentem. Jeżeli brak pomysłu jak tworzyć, w którym kierunku z nimi podążać, czyli jeżeli nie wiemy jak zbudować strategie działania, to środki te zostaną zmarnowane. „Jubileuszowe Forum powinno mniej ekscytować się pieniędzmi, a skupić rozmowy na możliwościach, zagrożeniach i potrzebach polskiej gospodarki. Miliardy z Unii Europejskiej są tylko tłem do rozmowy nad potrzebami polskich przedsiębiorców i celami na przyszłość po to abyśmy za kolejną dekadę nadal byli konkurencyjną gospodarka jak dziś. Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który w ostatnich latach nie doświadczył recesji. Budowa potęgi gospodarczej opierała się do tej pory jednak na konkurencji cenowej, która niebawem się skończy, musimy przesunąć skutecznie konkurencję cenową na konkurencję jakościową, a pieniądze Unijne maja być do tego narzędziem, a nie celem samym w sobie” – zaznaczył mówca.

 

Robert Tomasiewicz odbiera nagrodę Inwestora Roku w Tarnowskim Klastrze Przemysłowym, którego prezesem jest Rafał Działowski - obokAdam Szejnfeld przedstawił także wykaz dziedzin, w których przedsiębiorcy mogą skutecznie ubiegać się o Unijne pieniądze.

 

Dopasowanie szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy, poprawa jakości i efektywności kształcenia zawodowego oraz uelastycznienie ścieżek zdobywania kwalifikacji były również tematem pierwszego panelu, w którym, w dyskusji wzięli udział: m.in: Urszula Augustyn- Posłanka na Sejm RP, Sekretarz Stanu w MEN, Roman Ciepiela – Prezydent Miasta Tarnowa, Jerzy Bartnik – Prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Martin Neumann – Prezes Zarządu ATB Tamel S.A. oraz Rafał Solecki – Dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości.

 

Również w pierwszym panelu obecni mieli okazję posłuchać wystąpienia gościa specjalnego – Macieja Dreszera – kierowcy rajdowego, który podzielił się ze zgromadzonymi swoimi refleksjami dotyczącymi odnoszenia sukcesu i ciężkiej pracy oraz wyborów jakimi trzeba się kierować, w celu odniesienia sukcesu sportowego i biznesowego.

 

W trakcie obrad Forum Gospodarczego Adam Szejnfeld i Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela wręczyli Nagrodę „Inwestor Roku w Tarnowskim Klasterze Przemysłowym S.A.” którą przyznaje się za szczególne osiągnięcia w dziedzinie biznesu. Tym razem wyróżnienie to otrzymała Firma elPLC Sp z o.o., a nagrodę osobiście odebrał Robert Tomasiewicz - Prezes Zarządu.

 

W kolejnym panelu przeprowadzono dynamiczną dyskusję jak skutecznie wydatkować publiczne pieniądze w nowej perspektywie finansowej. Skuteczną absorpcję środków unijnych zapewni wdrażanie innowacji oraz rozwój sektora naukowo – badawczego. Przedsiębiorcom potrzebne będą odwaga i kreatywność aby inwestować w niekonwencjonalne rozwiązania.

 

Debata młodości z doświadczeniemPodczas tego panelu udział w dyskusji wzięli m.in: Piotr Augustyński – Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa, Jakub Szymański – Dyrektor Departamentu Zarządzania Projektami Operacyjnymi UMWM, Krzysztof Krzysztofiak - Wiceprezes Zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego, Janusz Wiśniewski – Członek Prezydium Krajowej Izby Gospodarczej, Marek Zieliński – Prezes Zarządu ZICOM NEXT Sp. z o.o., Krzysztof Głomb – Prezes Stowarzyszenia – „Miasta w Internecie”.

 

Głównym organizatorem jubileuszowego Forum była Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A

 

Opr. as

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |