SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer 109  / Spojrzenie z wysokości (1)

 

Receptura szczęścia
i spełnienia

 

Spojrzenie z wysokości (1)

 

 

Brian Tracy w książce pt. „Droga do bogactwa. Rozpocznij podróż... od spełnienia przedsiębiorczych ambicji” zadaje pytanie – czym tak naprawdę jest droga do bogactwa? Wynagrodzenie za pracę etatową ma tylko tę zaletę, że jest stałe. Wygrana na loterii to nierealne marzenie. Jest tylko jeden sposób na to, aby stać się niewyobrażalnie bogatym, aby zarabiać pieniądze szybciej, niż będziesz w stanie je wydawać. Tym sposobem jest przedsiębiorczość. Bycie właścicielem firmy to najpewniejszy sposób na osiągnięcie bogactwa. Obudź się, wstań z łóżka, spojrzyj w lustro i żyj! Nikt nie jest skazany na brak szczęścia, lęk i zmartwienia, życie w ubóstwie ani problemy ze zdrowiem.

 

W książce pt. „Sekret szczęścia. 7 fundamentów życiowej radości” określono trzy życiowe drogowskazy na drodze do szczęścia:

1.Co Cię rozszerza, czyni Cię szczęśliwszym (Prawo Rozszerzania).

2.Wszechświat Cię wspiera (Prawo Uniwersalnego Wsparcia). 3.To, co cenisz, ceni Ciebie (Prawo Przyciągania).

Nosisz w sobie potężne siły, które podlegają prawu przyciągania. To taka mentalna grawitacja – zawsze i bez wątpienia przyciągasz do siebie te wydarzenia, o których intensywnie myślisz. Nigdy więcej nie szarp się z życiem. Nie kradnij pierwszego miliona. Nie walcz o miłość. Nie zdobywaj uznania. Nie bij się o sukcesy. Rozluźnij się i zacznij to wszystko przyciągać!

Gdy zaczniesz praktykować nawyki szczęścia, możesz się przyłapać na tym, że nie potrafisz się wyzwolić ze starych wzorców myślenia, odczuwania i zachowania. To właśnie w takich chwilach trzy życiowe drogowskazy mogą przyjść Ci z pomocą.

 

Życiowy drogowskaz nr 1: Co Cię rozszerza, czyni Cię szczęśliwszym.

Udowodniono naukowo, że wszystko we wszechświecie, włącznie z Tobą, składa się z energii. Wszystko, o czym mówisz, robisz lub myślisz, wszystko wokół Ciebie albo rozszerza Twoją energię, albo ją zmniejsza.

Kiedy Twoja energia rozszerza się, odczuwasz większe szczęście; kiedy Twoja energia kurczy się, jesteś mniej szczęśliwy.

Życiowy drogowskaz nr 2 — wszechświat Cię wspiera.

Kiedy wierzysz w to, że wszechświat Cię wspiera, przestajesz stawiać opór temu, co się dzieje. Nie oznacza to, że masz pozostać bierny lub zgadzać się na wszystko co się dzieje w Twoim życiu lub na świecie. Oznacza to jedynie, że nie ma sensu walczyć z tym, co już się stało i czego nie można zmienić. Wielu z nas marnuje ogromne ilości energii na złoszczenie się i stawianie oporu życiu. Kiedy przyjmiesz pogląd, że nie popełniamy w nim błędów i zaakceptujesz to, co jest - możesz wykorzystać swoją energię do tego, by skutecznie poradzić sobie z teraźniejszością. Wiara w to, że wszechświat zawsze się stara wspierać nas i nasz rozwój, jest wspaniałym narzędziem, by czuć się „rozszerzonym”.

Życiowy drogowskaz nr 3 – to, co cenisz, ceni Ciebie.

Ta zasada oparta jest na prawie przyciągania, które najprościej można ująć słowami: podobne przyciąga podobne. Przyciągasz niczym magnes to, o czym myślisz, co czujesz, mówisz i nad czym pracujesz. Jeśli doceniasz szczęście, które już jest obecne w Twoim życiu, to pomnoży się ono, niczym pieniądze w banku! Pracuj z prawem przyciągania, by podnieść swój domyślny poziom szczęścia dzięki temu, że będziesz głęboko doceniać to szczęście, którego już doświadczasz.

Mając te narzędzia, możesz zacząć budować swój dom szczęścia. Do dzieła zatem! Fundament tego domu to wzięcie odpowiedzialności za swoje szczęście (skupienie się na rozwiązaniach, szukanie lekcji i darów w doświadczeniach i pogodzenie się ze sobą). Filarami tego domu są: umysł, serce, ciało i dusza. Filar umysłu – nie wierz we wszystko, co myślisz (podawanie swoich myśli w wątpliwość, wyjście poza umysł i uwalnianie się od negatywnych myśli i oraz nakłonienie umysłu do radości).

Filar serca – pozwól, by prowadziła Cię miłość (skupienie się na wdzięczności, praktykowanie przebaczenia, i wysyłanie miłości i dobrych życzeń).

Filar ciała – spraw, by Twoje komórki były szczęśliwe (dbanie o siebie, energetyzowanie ciała i wsłuchanie się w jego mądrość).

Filar duszy – połącz się z Bogiem (szukanie więzi z Bogiem i przyjęcie Go, wsłuchanie się w swój wewnętrzny głos i zaufanie prądowi życia.)

Dachem Twojego Domu Szczęścia jest życie zainspirowane poczuciem celu (znalezienie swojej pasji, inspiracja chwilą i działanie na rzecz czegoś większego niż Ty). Ogród wokół Twojego Domu Szczęścia to Troska o dobre relacje z innymi (troska o bliskich, otaczanie się wsparciem i postrzeganie świata jako rodziny).

Odkryj Sekret ukryty w Twoim wnętrzu. Jeżeli boisz się spojrzeć w głąb siebie i otrząsnąć się z ograniczających Cię przekonań, nigdy nie doczekasz się cudów w swoim życiu. Odważ się nadać swojemu życiu znaczenie i zyskaj poczucie sensu oraz spełnienia.

Jesteś przyczyną, skutkiem i celem wszystkiego. Uzdrawiając siebie, naprawiasz całą rzeczywistość. A im jesteś doskonalszy, tym doskonalszy jest świat. Odkryj w sobie płomień i pożegnaj się z nudą!

Zbyt często jesteśmy ludźmi zupełnie obcymi samym sobie. David Riesman, w należącej już do klasyki książce pt. „The Lonely Crowd”, napisał: „Źródłem wskazówek dla człowieka jest jego wnętrze, jako zasadzone w nim już w młodym wieku przez starszych oraz ukierunkowane na ogólną, ale i wyznaczoną mu w sposób nieuchronny rolę”, choć „tym, co jest wspólne dla wszystkich konformistów, jest to, że źródłem wskazówek dla każdego z nich są ich rówieśnicy – zarówno ci znani bezpośrednio, jak i ci, z którymi są zaznajomieni za pośrednictwem przyjaciół czy mediów masowych. Źródło to jest już przyswojone w tym sensie, że jego wpływ na kierunek postępowania obierany w dalszym życiu jest zdeterminowany stosunkowo wcześnie. Cele, ku którym zmierza konformista, podlegają zmianom wraz z tymi kierunkami: przez całe życie niezmiennymi pozostają jedynie zmaganie się z samym sobą oraz poświęcanie szczególnej uwagi sygnałom pochodzącym od innych”. Innymi słowy, większość z nas jest kształtowana przez naszych przodków lub rówieśników. Liderzy jednak kształtują się sami. Pomyśl nad tym przez chwilę. Liderzy kształtują się sami, a kluczem do tego są nauka i zrozumienie. Uczymy się siebie dzięki naszym kontaktom z innymi ludźmi. Liderzy, bez względu na obszar, z jakiego się wywodzą, są – podobnie jak każdy z nas – stworzeni w połowie na bazie swoich doświadczeń i w połowie na bazie swoich umiejętności. Jednak w przeciwieństwie do całej reszty, oni korzystają ze swoich doświadczeń, a nie są wykorzystywani przez te doświadczenia. Prostą tajemnicą wszechświata jest to, że sam tworzysz swoją rzeczywistość! (kapitan Edgar D. Mitchell, astronauta załogi Apollo 14).

Czy zdajesz sobie sprawę z prostego faktu, że osobą, która jest w stanie wprowadzić największy zamęt w Twoim świecie, jesteś właśnie Ty? Jak się czujesz z tą świadomością? W chwilach przełomowych, w momentach zwrotnych, zapowiadających jakąś większą życiową zmianę pytamy: „Kim jestem? Jaki jest cel mojego życia? Co przyniesie przyszłość?” Wchodząc w świat biznesu, sporo ryzykujemy – swoimi uczuciami, duchem i kondycją fizyczną. A jednak te czynniki są również częścią przepisu na sukces. W potoku codziennych spraw ludzie zapominają często, jak ważna jest dobrze ukierunkowana dyscyplina. Przeznaczenie jakiejś części swojego czasu dla swojej wizji może polegać na przykład na tym, że spędzasz chwilę w określonym miejscu, gdzie doładowujesz baterie i rozmyślasz nad swoimi planami. Gdzieś, gdzie regenerujesz siły i zastanawiasz się, jak najlepiej wykorzystać umiejętności i talenty, które posiadasz. To może być twój ulubiony fotel, sypialnia, miejsce na plaży albo kawiarnia za rogiem. To miejsce, gdzie Twoje myśli i uczucia swobodnie wędrują, gdzie przestajesz być niewolnikiem swojego życia. Jest to miejsce, w którym czujesz, że możesz wszystko i że przyszedł czas zadać sobie trzy fundamentalne pytania:

1.) Kim jestem?

2.) Kim się staję?

3.) Czy jestem zadowolony z tego, kim jestem?

Gdy będziesz sobie zadawał te pytania odpowiednio często, pozwolą Ci one zbudować SIEBIE i wyostrzą Twoje postrzeganie. To również pomoże Ci krytycznie spojrzeć na własne życie i wprowadzić drobne, ale konieczne zmiany w Twoim stosunku do samego siebie. Gdy zapominamy, jak ważne jest regularne sprawdzanie, co dokładnie czujemy, wpadamy w labirynt negatywnego myślenia, które nas niszczy. Z każdą negatywną myślą, jaka rodzi się w Twojej głowie, pojawia się skaza na Twoim poczuciu własnej wartości i pewności siebie, co z kolei przekłada się na Twoje świadome decyzje. A wszyscy wiemy, co to oznacza. Albo idziesz tam, gdzie chcesz się znaleźć, albo nie. Sukces albo porażka. Żyj bogato albo żyj biednie.

Wszyscy powinniśmy troszczyć się o przyszłość, bo w niej spędzimy resztę życia. (Charles Kettering )

Naszą największą obawą nie jest to, że jesteśmy słabi. Naszą największą obawą jest to, że tkwi w nas siła, której sami nie potrafimy ogarnąć. To nasze światło – a nie nasza mroczność nas przeraża. Zapytujemy siebie: „Kimże jestem, żebym mógł być błyskotliwy, wspaniały, utalentowany i cudowny?”. (Nelson Mandela) Zacznij działać! Zanim jednak rozpoczniesz swój wielki plan i zmienisz swoje życie, zapamiętaj trzy proste zasady, które doprowadzą Cię do sukcesu i prawdziwych pieniędzy:

– po pierwsze odpowiednie nastawienie, – po drugie upór i siła woli, – po trzecie odrzucenie śmiesznych mitów na temat sukcesu i pieniędzy, jakie wpajano Ci od dzieciństwa.

 

Czas okiełznać blokujące Cię irracjonalne lęki. Pora obalić fałszywe przekonanie o tym, że istnieje jakikolwiek związek między sukcesem a szczęściem, koneksjami albo ilorazem inteligencji.

 

cdn.

 

Józef Wyciślok*

 

* Józef Wyciślok (zm. 18 lutego 2014 r) zaliczał się  do grona ekspertów finansowych najwyższej światowej klasy. Jego wiedza była przeogromna i głęboka. Korzystali z niej politycy, działacze gospodarczy. Laureat szeregu  prestiżowych certyfikatów,  m. in. najwyższego organu kontroli podatkowej USA (IRS – Internal Revenue Service)   w zakresie planowania strategicznego  i dla kadry menedżerskiej oraz przez Unię Europejską i OECD . Wykładowca w szkoleniach i konferencjach organizowanych przez prestiżowe instytucje.  Autor wielu opracowań wydanych przez Ministerstwo Finansów oraz 20 publikacji książkowych wydanych min. przez prestiżowe wydawnictwo C.H.Beck w Warszawie  pt; Kontrola środków Unii Europejskiej, Kontrola skarbowa środków  z funduszy strukturalnych i z funduszy spójności ( 2004r.), Harmonizacja podatków bezpośrednich w świetle Unii Europejskiej. (2005 r. ),Ceny transferowe, przedsiębiorstwa powiązane, przerzucanie dochodów ( 2006 r.) i (2010r.) Wyróżniany przez Radę Programową Centrum Kształcenia Kadr Skarbowości Ministerstwa Finansów za opracowanie szkolenia centralnego w zakresie umów i unikaniu podwójnego opodatkowania. Członek Honorowy Business Center Club – udekorowany  Medalem Europejskim nadanym przez BCC w 2002 r.

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |