SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer 109  / Magia Świąt w realu

 

Z żabiej perspektywy

 

Magia Świąt w realu

Chyba każdy nosi w głowie i w sercu obraz idealnych świąt. Taki trochę z reklam telewizyjnych, z kolorowych czasopism, z różnych wyobrażeń a także własnych wspomnień rodzinnych. Stara się temu ideałowi sprostać choćby nie wiem co. A to oznacza, że trzeba zakasać rękawy, rozpisać na drobne milion czynności. Pierniczki upieczone i dojrzewają w metalowym pudle, by je później pięknie udekorować. Pierogi z kapustą i grzybami zrobione i zamrożone. Ale to tyle co nic. W szafach, szufladach, komodach trzeba  wysprzątać i poukładać To zajmie kilka dni. Sprawdzić lampki na choinkę czy świecą. Ale w głowie nadal zamęt, gdyż kobiety przed świętami chcą dorównać perfekcyjnej pani domu. Choćby miały dostać zapalenia płuc to muszą jednak umyć okna i zrobić porządek we wszystkich pawlaczach.

 

A kuchnia! Ile tam się nazbierało niepotrzebnych rzeczy! Trzeba było jednak słuchać rad cioci Adeli, żeby sprzątać na bieżąco, codziennie, po trochu, żeby nie powstawały zaległości i ponadto wówczas mamy świąteczną czystość przez cały rok. Ciocia Adela zawsze przychodzi na święta świeża i wypoczęta przynosząc swój wspaniały keks i makowiec.Dzieci są zewsząd przeganiane,

by nie przeszkadzały, a chcą pomagać. Psycholog dziecięcy powiedziałby: zostaw ten pawlacz i pokotłuj się z dziećmi na dywanie, pośmiej się, pożartuj. Zagnieć ciasto na ciasteczka, rozwałkuj i niech wycinają! Niech nawet rozsypią tę mąkę!

Ponad 30 proc. Polaków mówi, że święta łączą się u nich ze stresem. Korki na ulicach, kolejki w super i hipermarketach do kas, tłumy ludzi gdzieś pędzących po sklepach, potrącanie, wzajemne niechęć, pośpiech, zły wzrok i nieuprzejmość. A w domu sądne dni. Osoba mieszkająca parę lat w Anglii mówi, że tam jest odwrotnie, ludzie są dla siebie mili i uśmiechnięci a do zamówionej kawy podaje się ciasteczko – niespodziankę.

W szczerych rozmowach wiele kobiet ujawnia skrycie obawiając się , że naruszają tabu, że... nie lubią świąt. Jedna powiedziała: chciałabym jak niedźwiedź skryć się swojej gawrze i przespać okres świąteczny Jestem zmęczona.

Znawcy tematu wołają : Poluzuj! Nie napinaj się! Nie bierz kredytów świątecznych, nie ulegaj świątecznej histerii. Nie wierz reklamom, bankom i parabankom, oni powołując się na magię świąt chcą na tobie zarobić!

Punkt ciężkości w świątecznych atrakcjach przesunął się ostatnimi laty na obdarowywanie się prezentami. Dzięki Bogu jest co kupować. Całe galaktyki prezentów. Nawet małe dzieci chcą od Mikołaja nowy komputer i laptop. Prezenty przynosi na Śląsku

Dzieciątko, w Małopolsce Aniołek, w Opolskiem Gwiazdka a w Wielkopolsce, i na Kujawach- Gwiazdor, ale darczyńcy mają chyba spory kłopot by zaspokoić apetyty wszystkich. Bo teraz wszyscy a nie, jak to kiedyś bywało, wyłącznie dzieci dostają prezenty. A prezenty wzięły się na pamiątkę darów, jakie przynieśli do Betlejem Dzięciątku Jezus Trzej Królowie. W Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej dzieci dostają prezenty właśnie w święto Trzech Króli a nie w Wigilię.

Stara nudziara ciocia Adela ma chyba jednak rację, gdy mówi, że ona prezenty zaczyna kupować już latem. Korzysta z wyprzedaży, rabatów i różnych obniżek cen, by kupić markowe rzeczy taniej i bez kolejek. Jest to jedna z recept na bezstresowe święta.

Bo w święta mamy się cieszyć, że jesteśmy razem, że się kochamy i lubimy przebywać w swoim towarzystwie. Dać sobie ulgę od uświęconych obowiązków, odwiedzin, spotkań, których nie pragniemy. Będzie na to czas w okresie poświątecznym aż do Trzech Króli. Znam bardzo miłą rodzinę, która pierwszy dzień świąt spędza w domu ...w szlafrokach i piżamach. Rozkładają na dywanie prezenty, dzieci puszczają różne kolejki i wozy strażackie, potem mama im czyta bajki z otrzymanych na gwiazdkę kolorowych książeczek, tata układa miasta i zamki z klocków... Czują swoją bliskość i wzajemną milość. Nawet 12 potraw na wigilijnym stole nie uszczęśliwia tak bardzo jak wspólnie spędzone chwile.

 

Maria Wanacka

 

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |