SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer 106  / UE: Mniej biurokracji w świecie biznesu

 

 

Powstaje prawdziwa

Metropolia Silesia?

 

Zygmunt Frankiewicz został szefem Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego.

Jego kandydaturę na stanowisko szefa nowej organizacji śląskich i zagłębiowskich miast zgłosił prezydent Katowic Piotr Uszok. Pozostali prezydenci i samorządowcy poparli tę propozycję.

- Cieszy mnie, że porozumiewamy się w takiej atmosferze. To może być nasza potężna siła. Cieszy mnie również, że siedzimy tutaj razem z prezydentem Katowic i na zewnątrz będziemy występowali wspólnie. To dobrze rokuje na przyszłość - komentował Frankiewicz. Związek ma się zająć w pierwszej kolejności stworzeniem strategii rozwoju subregionu, będzie też partnerem marszałka w rozmowach o podziale unijnych pieniędzy.

Prezydent Katowic podkreślał, że związek powinien się skupić także na stworzeniu Inteligentnego Systemu Transportowego, a prezydent Sosnowca Kazimierz Górski ma nadzieję, że ktoś wreszcie zajmie się problemami centralnej części województwa. - Fakt, że nasz region ominęło Euro 2012 oraz ogromne inwestycje centralne związane z turniejem sprawił, że metropolie takie jak Warszawa, Poznań, czy Trójmiasto uzyskały przewagę nad naszą aglomeracją - przypomniał Kazimierz Górski. Na terenie subregionu centralnego mieszka 2,8 mln osób, a w skład nowego związku wchodzi 76 miast i powiatów. Samorządowcy podkreślają, że nowa organizacja ma się skupić na dobrym wykorzystaniu unijnych dotacji. - Nie będzie konkurencją dla Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Dzieje się...

 

UE: Mniej biurokracji w świecie biznesu

 

Unia Europejska chce pomóc przedsiębiorcom zwiększać ich konkurencyjność. Wsparciem mają być nie tylko pieniądze z funduszy strukturalnych, lecz także uproszczenie unijnych regulacji. Jednym z większych wyzwań dla konkurencyjności unijnego przemysłu będzie pogodzenie jego interesów z polityką ochrony środowiska.

 

Z badania Eurobarometr wynika, że aż 74 proc. Europejczyków uważa, że UE jest źródłem nadmiernej biurokracji.

– Unia bywa przeregulowana na różne sposoby – przyznaje Janusz Lewandowski, komisarz UE ds. budżetu. – Dlatego bardzo mnie cieszy to, że w tym roku po raz pierwszy Komisja Europejska zajęła się nie tyle nowymi regułami, ile przeglądem istniejących reguł pod kątem tego, czy szkodzą konkurencyjności, czy nie.

Zapoczątkowany kilka miesięcy temu program nazywa się REFIT – program spójności i wydajności regulacyjnej (The Regulatory Fitness and Performance Programme). W efekcie kontroli całości przepisów UE, część z nich będzie uchylona, a część uproszczona. Niektóre przepisy regulacyjne, czekające na akceptację Komisji, w ogóle nie będą wprowadzone – wszystko w myśl zasady, że UE wymaga dużych działań w najważniejszych sprawach, a mniejszych w sprawach o mniejszym znaczeniu.

W budowaniu przewagi konkurencyjnej na globalnym rynku przedsiębiorcom mają też pomóc unijne granty.

 – Zasadniczą częścią inwestycyjną budżetu są mądrze wydawane fundusze strukturalne, które w tej chwili oprócz wielkiej sieci transportowej w Polsce muszą iść w szare komórki. Te pieniądze są zagwarantowane na siedem lat. Ale oprócz tego mamy specjalnie adresowany do małych i średnich przedsiębiorstw program COSME – mówi Janusz Lewandowski.

Program COSME to nowy program UE nastawiony na zwiększanie konkurencyjności i trwałości przedsiębiorstw, w szczególności małych i średnich. Ma na celu m.in. poprawienie dostępu MŚP do finansowania przez instrumenty dłużne i kapitałowe oraz zwiększenie dostępu firm do rynków w Europie i na świecie. Na jego realizację przewidziano ok. 2,3 mld euro.

Dla dużego przemysłu kwestia konkurencyjności na światowych rynkach wiąże się z dyskutowanymi od dawna nowymi założeniami pakietu energetyczno-klimatycznego.

 – Najtrudniejszym problemem jest pogodzenie interesów przemysłowych i wrażliwości środowiskowo-klimatycznej. Znalezienie punktu zbieżności pomiędzy planami budowy bazy przemysłowej w Europie i bardzo wysokimi rygorami środowiskowymi, to największe wyzwanie, zwłaszcza dla gospodarki takiej jak Polska, czyli budowanej na węglu – mówi komisarz.

 

(HK)

 

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |