SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer 107  / Szewc zawinił, krawca chcieli wieszać.

 

Korespondencja własna z Danii.

 

Szewc zawinił, krawca chcieli wieszać.

 

Gdy w państwowej kasie brakuje pieniędzy to zaczynają się poszukiwania zarówno winnych tego stanu rzeczy jak i dziur, którymi  pieniądze „wypływają” na zewnątrz  a przerzucanie winy na innych to typowe zjawisko. Łatwo wskazać palcem winnego a gdy to robimy to zapominamy na kogo wskazują trzy pozostałe palce. Szukanie i – a jakże - wskazywanie winnych zaczęło się  na Wyspach, gdy brytyjski premier Cameron szukając – przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego - poparcia w narodzie zaczął obwiniać polskich imigrantów o to, że wykorzystują „na potęgę” brytyjski system opieki społecznej. Chodziło mu głównie o zasiłki rodzinne i świadczenia z tytułu bezrobocia. I choć chciał „zapunktować”, to sam sobie strzelił gola, bo po wnikliwej analizie danych okazało się, że przybyli do UK Polacy więcej dają budżetowi niż z niego „wyciągają”. Ten „gorący kartofel” zaczął także parzyć duński rząd i  polityków, którzy zaczęli obwiniać imigrantów z Europy Wschodniej - głównie Polaków - o spustoszenie w państwowej kasie.

 

To oni są winni!

 

Początkiem marca ruszyła w Danii  – nie pierwszy raz -  ofensywa przeciwko przybyszom z Europy Wschodniej, zdaniem polityków, głównym sprawcom ”spustoszenia” w duńskim budżecie.  Padło przede wszystkim na Polaków, których obwiniono o to, że: pobierają „nienależne” im zasiłki rodzinne, wykorzystują ulgi na dojazd do pracy i miejsca zamieszkania mieszkania w Polsce, pracują „na czarno”, zabierają pracę Duńczykom itp. i są – zdaniem polityków – głównym zagrożeniem dla duńskiej krainy dobrobytu i szczęśliwości. W wielu czołowych duńskich dziennikach zaczęły pojawiać się większe lub mniejsze wzmianki na ten temat. Wydawało się, że to początek kolejnej kampanii politycznej i ostrej nagonki na Polaków, mającej na celu  nie tylko wskazanie „czarnej owcy” ale także - a może przede wszystkim -  podsycanie atmosfery zagrożenia ze strony tych, których kilka lat temu – o czym niektórzy zdają się zapominać – zaproszono do przyjazdu tutaj oferując pracę na duńskich warunkach bo Dania potrzebowała rąk do pracy. ( Aktualnie 85 tysięcy Duńczyków pracuje i mieszka po za Danią  korzystając w pełni z przysługujących im w danym kraju praw pracowniczych )

 

Liczby nie kłamią

 

Końcem marca ( 25 ) Jyllands Posten, jeden z najbardziej poczytnych i opiniotwórczych dzienników duńskich, zamieścił obszerny tekst ( „Vi er kommet for at arbejde” – „ Jesteśmy tu by pracować” ) przedstawiający całkiem inny obraz Polaków w Danii. Mnie zainteresował nie tyle tekst co towarzyszące mu tabelki i zawarte w nich dane. Ze słupków jasno wynikało, że to nie Polacy „doją” duński budżet, bo są dopiero na 10 miejscu wśród  beneficjentów. Podczas gdy na Polaka w 2012 roku przypadało średnio rocznie 42.108 koron to inne nacje były w tej „konkurencji „ o wiele lepsze: Somalijczycy – 118.767, Libańczycy – 111.776, Irakijczycy – 108.996, Afgańczycy – 88.921, Bośniacy – 87.671, Turcy – 73.235, Pakistańczycy – 63.450, Duńczycy – 46.409, Szwedzi – 42.682. Mniej od nas czerpali w duńskiej kasy tylko Niemcy (36.073), Litwini (28.200), Bułgarzy (26.850), Rumuni (25.158), Amerykanie (24.179), Ukraińcy (23.175) i Francuzi (22.236).

 

Kto na kogo pracuje ?

 

Postanowiłem pójść dalej i -by nie być posądzonym o stronniczość czy demagogię - zajrzałem do duńskiego rocznika statystycznego gdzie w tabeli nr 9 – Immigrant  population by country of origin. 2013 znalazłem dane o liczbie imigrantów  ze względu na kraj pochodzenia przebywających w Danii: Somalia – 17673, Liban – 24690, Irak – 30.199, Afganistan – 15045, Bośnia i Hercegowina – 22404, Turcja – 60.672, Pakistan – 22086, Szwecja – 15047, Polska – 34005, Niemcy – 31.706, Litwa 8.985, Bułgaria – 5353, Rumunia – 13798, USA – 8053, Ukraina – 7160, Francja – 5777. Kilkanaście dni później (10.04) inny duński dziennik  Berlingske  zamieścił obszerny tekst pt. „Staten scorer miliongevinst på østereuropære” – „Państwo zyskuje wiele milionów na robotnikach ze Wschodniej Europy” oparty między innymi na danych i wyliczeniach  Dansk Arbejdsgiverforening – Związku Duńskich Pracodawców. I znowu - jak w przypadku Jylland Posten - wyszło szydło z worka, bo robotnicy ze Wschodniej Europy są bardzo dochodowi. Zysk duńskiego budżetu z tytułu ich zatrudnienia to okrągłe 900 milionów koron rocznie a Polak  jest więcej wart od Duńczyka. Okazało się bowiem, że podczas gdy Polak przynosi budżetowi zysk 16 000 koron to Duńczyk generuje „stratę”  ( kosztuje budżet ) 6000 koron. Zatem różnica na korzyść Polaka to 22 000 koron. Oba artykuły oparto na wiarygodnych danych

 

Sęk jednak w tym, że trzeba je nie tylko umieć czytać ale także – a może przede wszystkim – właściwie interpretować i wyciągać wnioski. Nie mnie dochodzić czego brakło  tym, którzy rozpętali tą kampanię  wiedzy, chęci a może  zwykłej uczciwości. Faktem jest iż  zabierając głos w jakiejkolwiek sprawie należy zawsze uważać by nie wpaść we własne sidła.

 

Cenne wsparcie

 

Kilka dni temu w debatę tą włączył się Ambasador RP w Królestwie Danii Pan Rafał Wiśniewski i z okazji wizyty Pary Książęcej w Polsce na łamach Jylland Posten  rzeczowo i otwarcie odniósł się do medialnej nagonki na Polskę i Polaków. Ambasador przedstawiając Duńczykom dzisiejszą Polskę zachęcił jednocześnie do rozmawiania o problemach polsko-duńskich w sposób rzeczowy bez uproszczeń, uprzedzeń i schematów podkreślając, że „ projekt zjednoczonej Europy oparty jest za zaufaniu a przyjęte rozwiązania służą nam wszystkim”.

Krzysztof Kozik

Kopenhaga

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |