SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer 106  / UE: Mniej biurokracji w świecie biznesu

 

 

Ks. bp Tadeusz Szurman nie żyje

 

 

30 stycznia, w wieku niespełna 60 lat zmarł, Biskup Tadeusz Szurman - zwierzchnik Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Biskup Tadeusz Szurman urodził się 9 lipca 1954 roku w Simoradzu na Śląsku Cieszyńskim. Został ordynowany na duchownego 19 listopada 1978 roku w Goleszowie na Śląsku Cieszyńskim, po czym podjął pracę jako wikariusz w Świętochłowicach, gdzie następnie w 1984 roku został proboszczem. Równocześnie w latach 1989-1990 był administratorem parafii w Zabrzu. Od 1993 roku był proboszczem ewangelickiej parafii w Katowicach. W latach 1982–1986 był duszpasterzem młodzieżowym diecezji katowickiej, zaś w latach 1984–1990 Ogólnopolskim Duszpasterzem Młodzieży i przewodniczącym Komisji Młodzieżowej Polskiej Rady Ekumenicznej. W latach 1991–2001 był radcą diecezjalnym Diecezji Katowickiej Kościoła, w latach 1998–2002 był prezesem Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

 Wybrany w październiku 2001 roku przez Synod Diecezjalny Biskupem Diecezji Katowickiej, w urząd został wprowadzony w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach 6 stycznia 2002 roku. Od 2010 roku był zastępcą zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp. Jerzego Samca. Jest autorem wielu artykułów z dziedziny teologii, spraw społecznych, historii, współpracował z kwartalnikiem “Myśl Protestancka”, był w radzie redakcyjnej kwartalnika “Ewangelik”, zainicjował program radiowy “Głos życia” w Radiu Katowice, wydał dwa tomiki poezji (Malowane niezdarnie, Katowice 2004; Świeże powietrze, Katowice 2005). Był inicjatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych i społecznych, za które wielokrotnie był nagradzany: m.in. był laureatem Nagrody im. Karola Miarki oraz katolickiej nagrody im. ks. Szramka.

 

W roku 2012 został honorowym obywatelem Miasta Katowice. Biskup Tadeusz Szurman był przewodnikiem duchowym i mentorem dla wielu pokoleń duchownych Kościoła. Był bardzo zaangażowany w sprawy społeczne, ale i gospodarcze.

W styczniu 2013 roku odebrał tytuł Honorowego Obywatela Katowic. Kochał miasto i interesował się wszystkim, co się w nim działo. Nie ukrywał też troski o jego przyszłość. – „Nie możemy tak łatwo wypuszczać ludzi z Katowic. Warto o nich bardziej walczyć. Przydałoby się wygrać coś spektakularnego, np. jakiś międzynarodowy instytut naukowy w dziedzinie nowych technologii. My wciąż mówimy za dużo o węglu. Świat stoi dziś na biotechnologii. Liczy się też myśl techniczna, a my zbyt łatwo tracimy z Katowic i ze Śląska nasze obecne i przyszłe elity. Potrzebujemy więcej inwestycji, które dają młodym ludziom prace. Oni muszą mieć tu perspektywy. Chciałbym też, żebyśmy bardziej nauczyli się korzystać z kultury - mówił rok temu “Wyborczej”.

A naszych łamach w wywiadzie udzielonym red. naczelnemu także ponad rok temu powiedział znamienne słowa: „Ubóstwo nie jest wartością szczególnie podkreślaną przez protestantyzm, wręcz odwrotnie. To właśnie praca i zasobność ludzi ma podkreślać ich morale i religijność. Generalnie: praca i zysk nie ma na celu tylko osobistych korzyści, a właściwie zawsze podkreślano, że ten, który zarządza, czyli kapitalista, ma być zarządcą bożych darów. On je dozorował. Zaś jego obowiązkiem - co istotne - było pomnażanie tego kapitału i używanie go dla dobra całego społeczeństwa. Marcin Luter powiedział : masz bardziej uważać na to, byś nie wyrządził krzywdy bliźniemu, niż na to, ile zyskujesz ! Później te kwestie – niezależnie od myśli Kościoła – rozwijały się. W rezultacie te rewolucyjne myśli spowodowały wielkie zmiany dlatego, iż problemy religijne nabrały ekonomicznego charakteru. Przecież bieda sama w sobie nie zostanie zwyciężona, jeżeli nie postaramy się sami z niej wyjść! Pan Bóg obdarzył nas rozumem i kazał ziemię czynić sobie poddaną, więc poniekąd jest to w naszych rękach.”

 

Biskup największej w Polsce Diecezji ewangelickiej był Człowiekiem głębokiej wiary. Schorowany, przyjmował cierpienie z pokorą, a na sprawy doczesne spoglądał z dużym dystansem. Zawsze otwarty na dialog, bardzo życzliwy, obdarzający uśmiechem każdego napotkanego człowieka, którego wspierał swym przykładem.

 

Biskup Tadeusz Szurman zostawił żonę i córkę.

 

Cześć Jego Pamięci! Niech spoczywa w Pokoju

 

Jacek Broszkiewicz i Zespół Redakcyjny

Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą...

 

Zmarła Iwona Kolasińska

 

29 stycznia, po długiej walce z choroba, zmarła w wieku 56 lat Iwona Kolasińska - dziennikarka, absolwentka studiów na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ze śląskim środowiskiem dziennikarskim była związana od 30 lat. Jej teksty publikowano na łamach „Trybuny Śląskiej”, „Panoramy”, „Dziennika Zachodniego” i wielu innych czasopism. Była tez redaktorem w „Panoramie”, a później sekretarzem redakcji Biuletynu Górniczego Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej w Katowicach, redaktorem naczelnym Górnośląskiego Informatora Kulturalnego oraz redaktorem naczelnym „Gazety Uniwersyteckiej” UŚl i w latach 2010-2011 zastępczynią redaktora naczelnego „Europrojektów.PL/Euroregionów-Polska.”.

Iwona Kolasińska była również współautorką książek napisanych wspólnie z Jolantą Pieczką – pt. “Polityka bez narkozy” – wywiadu z Emilem Wąsaczem, wydanej przez wydawnictwo naukowe Śląsk, pozycji będącej zaczynem serii rozmów z osobami bardziej lub mniej znanymi, mającymi nietuzinkowe osiągnięcia, a ostatnio “Cap nie koza, czyli zrób ze mną co chcesz” – rozmowy-rzeki z prof. dr hab. n. med. Pawłem Lampem, wydanej przez Abadruk.

W zmarłej Koleżance tracimy wspaniałego, utalentowanego człowieka i profesjonalistę w zawodzie, któremu poświęciła całe swoje życie. W pamięci wielu pozostanie jako osoba niezwykle pracowita, ciepła, serdeczna, pełna entuzjazmu i nadziei, z ogromnym poczuciem humoru.

Pogrzeb red. Iwony Kolasińskiej odbył się w sobotę, 1 lutego na Cmentarzu Komunalnym w Będzinie.

 

Niech spoczywa w pokoju.

 

Jacek Broszkiewicz wraz z Zespołem Redakcyjnym

 

 

 

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |