SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer 106  / UE: Mniej biurokracji w świecie biznesu

Ku rozwadze rządzącym - niezależnie skąd pochodzą

 

Nie udawaj Greka...

 

”Nie zadzieraj nosa, nie rób takiej miny, nie udawaj Greka....”. Ta piosenka Czerwonych Gitar ponad 40 lat temu stała się hitem długie tygodnie goszczącym w czołówce list przebojów. Minęło prawie pół wieku a słowa te przypomniały mi się w całkiem innym, od rozrywkowego, kontekście. Pasują one bowiem jak ulał do aktualnej sytuacji gospodarczej Europy i Polski ale nikomu – wbrew dalszym słowom ( „śmiej się lepiej, śmiej”) – nie powinno a wręcz nawet nie może być do śmiechu.

Gdy Grek się rodził to …

Grecja – kolebka demokracji balansuje na skraju przepaści i tylko uprząż w postaci miliardów € z Brukseli przedłuża ten balans i chyba nikt nie wie czym i kiedy to się skończy ? Grecy to ciekawy naród ( spędziłem tam prawie 2 lata w połowie lat 90. ubiegłego wieku i trochę poznałem ich sposób bycia i życia ), mówi się o nich, że są bardzo sprytni a powiedzenie, że „Jak Grek się rodził, to Żyd płakał „ dokładnie opisuje ich mentalność i sposób na życie. Życie najlepiej za czyjeś pieniądze. Już wtedy mówiło się głośno, że państwo jest biedne ale wielu Greków jest bogatych bo 1/3 z nich nie płaci podatków. Teraz okazało się, że tych niepłacących podatków może być nawet 2 razy więcej !!!. Takiej swobody podatkowej nie wytrzyma żadna gospodarka. Gdy po wielu latach obalono wreszcie rządy czarnych pułkowników to kolejne cywilne ekipy rządzące, aby odwdzięczyć się tym, którzy głosowali na nich i wynieśli ich do władzy, tworzyły nowe stanowiska dla swoich. W ten sposób – co wybory - rosła ciągle liczba urzędników państwowych, pracowników budżetówki i wielu innych uprzywilejowanych grup zawodowych. Tworzono nowe przywileje ( niektóre grupy zawodowe miały zapisane prawo do 14 a nawet 15 pensji) i dodatki do pensji za „ specjalne” czynności które należą do normalnego zakresu obowiązków ( patrz tabela ). Ilość i wysokość tych dodatków przekraczała częstokroć wysokość pobieranych pensji zasadniczych. I nie ma się co dziwić, że teraz, gdy pod naciskiem Brukseli trzeba ukrócić te rozdęte ponad miarę i przyzwoitość przywileje, to Grecy się oburzają i wychodzą w proteście na ulice twierdząc, że dzieje się im krzywda i nie są już w stanie bardziej zaciskać pasa. Cóż, wiele tych przywilejów i dodatków wywalczyły strajkami i krzykiem greckie związki zawodowe i ich działacze – krzykacze.

Grecki marsz po polsku ?

Grecki przykład jest zaraźliwy a jego wirus zawędrował do Polski gdzie związkowi działacze – krzykacze próbują na wzór grecki wrzaskiem i blokadami wymusić większe pieniądze a w dalszej kolejności – bo niczym innym się to nie skończy – rozmontować gospodarkę. Najpierw ogromne sprzeciwy przeciwko podniesieniu w Polsce wieku emerytalnego do 67 lat ( a czy jest inne wyjście w sytuacji gdy tzw. średnia długość życia rośnie a kapitał emerytalny stoi w miejscu?), teraz tzw. umowy śmieciowe, ruchomy czas pracy. Wyższy wiek emerytalny w sytuacji gdy średnia długość życia rośnie to nieunikniona konieczność i inne kraje zrobiły to już wcześniej. Sęk jednak w tym, że w przypadku Polski popełniono zasadniczy błąd traktując społeczeństwo jak ciemną masę. Żadna ze stron, ani związkowa ani rządowa nie przedstawiły problemu w sposób kompleksowy i rzetelny, przecież dobra i rzetelna informacja to połowa sukcesu. Co z tego ? Samo podniesienie wieku emerytalnego – choć niezbędne – nie rozwiązuje sprawy a o innych, równie koniecznych zmianach - cisza. A zmienić trzeba wiele: edukacja szkolna i przedszkolna, służba zdrowia i wiele innych a przede to, co tutaj w Danii nazywa się „środowisko pracy”.

Polki rodzą coraz mniej dzieci ale tylko w Polsce, za granicą jest odwrotnie; tylko w ubiegły m roku w Anglii i Walii urodziły 21,2 tys. dzieci (3% wszystkich urodzeń) i po raz kolejny wyprzedziły w tej „dyscyplinie” Pakistanki i Hinduski. Nie inaczej jest w Danii, tu też z roku na rok rośnie liczba dzieci o polskim rodowodzie. Zastanawiające. Już ponad 2 mln Polaków, głównie młodych, wyjechało z Polski, a 75% z nich przebywa za granicą ponad rok (zgodnie z zasadami Eurostatu traktowani są jako mieszkańcy krajów, w których przebywają). Wyjechali i większość z nich deklaruje chęć … pozostania za granicą, bo tam: są perspektywy, jest lepsza opieka nad matką i dzieckiem, większe świadczenia socjalne, lepsze zarobki itp. Co zrobiono aby powroty na ojczyzny łono były liczne i miały stałą tendencję ? Ano, 5 lat temu przy wsparciu UE wydano (niestety nie wiadomo w jakim nakładzie ) prawie 200 stronicowy Powrotnik. Nawigacja dla powracających. Ilu z naszych, korzystając z tej nawigacji,wróciło do kraju ? Ilu wróciło i ponownie wyjechało ? Ilu w ogóle nie myśli o powrocie ?

„Gdy zanucisz refren powrócimy znów” ?

Niestety, jestem o tym przekonany, że ani żaden powrotnik, ani też słowotok polskich polityków i obiecanki nie spowodują masowych powrotów emigrantów do Polski, bo w większości przypadków, choć jest do kogo wracać, nie ma do czego wracać. Co czeka w kraju na powracających ? Dziurawe prawo, nepotyzm i korupcja urzędnicza, brak perspektyw ( zarówno dla młodych jak i dla 50+), wojna polsko-polska, wiecznie narzekająca i krytykująca wszystko opozycja. To, co się dzieje w Polsce przypomina mi robotę nieudolnego krawca, który zamiast zaprojektować i uszyć nowy modny garnitur przerabia ciągle ten stary twierdząc, że jest na miarę czasu i koniecznie trzeba się w niego wbić. Potrzebne są w Polsce gruntowne zmiany systemowe (nie kosmetyczne ) i wieloletnia sensowna strategia realizowana konsekwentnie przez każdy rząd niezależnie od tego, z której strony sceny politycznej się wywodzi. Czy Polskę stać na to ? Jasne, że tak. Pytanie tylko czy stać na takie działanie polskich polityków ?

Krzysztof Kozik

 

Od redakcji: Poglądy wyrażane przez autorów artykułów publikowanych na naszych łamach nie zawsze odzwierciedlają stanowisko redakcji w odniesieniu do poruszanych w nich problemów.

 

 

 

 

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |