SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer 106  / Największe kontrowersje budzi wskaźnik zadłużenia...

 

Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą...

 

Zmarł Józef Wyciślok

 

 

Z wielkim smutkiem i pokorą przyjąłem wiadomość o śmierci wieloletniego Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach, Radcy Ministra w Departamencie Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów, Józefa Wyciśloka - wybitnego autora publikacji z zakresu prawa podatkowego, Zmarły ściśle współpracował z naszym czasopismem – od 13 lat na łamach Europrojektów.PL/Euroregionów-Polska” regularnie ukazywały się Jego niezmiernie ciekawe artykuły, otwierające nam oczy na wiele nieznanych obszarów funkcjonowania światowej gospodarki.

Jego zawodowym credo, było przekonanie, że państwo wcale nie musi być postrzegane jako twór wrogi wobec obywatela-podatnika, przedsiębiorcy. Mówił na naszych łamach rok temu, kiedy obchodził jubileusz swych 60 urodzin: „Chcemy kontrolować podatnika „ doinformowanego ”, współdziałać z podatnikiem służyć mu wszelką i zgodną z przepisami informacją. Wydaje mi się, że każdy przedsiębiorca, każdy biznesmen chce działać zgodnie z obligatoryjnymi przepisami. Tylko w warunkach pełnej informacji, pełnego „ komfortu wiedzy ” może on rozwijać swoją przedsiębiorczość i pomnażać swój dochód.”

Józef Wyciślok był - i takim pozostanie w mojej pamięci – Człowiekiem Pracy, Wiary i Cierpienia. Pracę traktował, jako dar najwyższej miary. Ale był też gorącym patriotą. Nie pracował dla nagród i zaszczytów. Mimo wielu propozycji nie był żądny władzy. Swą benedyktyńską, ale jakże twórczą pracę dedykował swojej Ojczyźnie i Państwu. Pochodził ze starej śląskiej rodziny, w której zawsze panował kult pracy i obowiązku. Uważał państwo polskie za najwyższe dobro, za które każdy z nas powinien dziękować Bogu. Szacunek dla Państwa był dla Niego rzeczą oczywistą, a pracę na jego rzecz traktował jako najwyższy przywilej, była dla Niego po prostu służbą. Mówił rok temu na naszych łamach: „Finanse są fundamentem istnienia Państwa, osnową na której toczy się jego życie. Dlatego sprawność aparatu fiskalnego i mądrość oraz skuteczność rozwiązań systemowych tak bardzo leży mi na sercu.. Wydaje nam się, że kapitalizm to ustrój bardzo prosty, nieskomplikowany, tymczasem jest to pogląd z gruntu błędny. Funkcjonowanie w globalnej gospodarce wymaga nieustannego bycia na bieżąco. Jako doradca ministra finansów muszę wciąż aktualizować swą wiedzę, twórczo ją przetwarzać. A materia jest bardzo skomplikowana. W świecie istnieją setki tysięcy ważnych aktów normatywnych, rozwiązań ekonomiczno-fiskalnych, regulacji, od których znajomości i zastosowania w odpowiedniej sytuacji, okoliczności i czasie może zależeć los całych gospodarek narodowych, albo grup państw. Pojawia się pytanie, dlaczego Polska w czasie najgłębszego kryzysu końca ostatniej dekady pozostała „zieloną wyspą”, krajem z dodatnim wzrostem PKB? Czy to efekt szczęścia? Skądże! To rezultat mądrej polityki ekonomicznej, finansowej – a ta jest możliwa tylko wówczas, kiedy ma się kadrę ludzi znających na wylot gospodarkę światową i prawa nią rządzące. Polska ma takich ludzi, zarówno w kręgach władzy, jak i grup doradczych. Obywatele mogą być spokojni, bowiem poczucie odpowiedzialności za los państwa i jego podstawy finansowe jest dla ludzi, o których mówię wartością najwyższą”

Józef Wyciślok zaliczał się do grona ekspertów najwyższej światowej klasy. Jego wiedza była przeogromna i głęboka. Korzystali z niej politycy, działacze gospodarczy. Laureat szeregu prestiżowych certyfikatów, m. in. najwyższego organu kontroli podatkowej USA (IRS – Internal Revenue Service) w zakresie planowania strategicznego i dla kadry menedżerskiej oraz przez Unię Europejską i OECD. Wykładowca w szkoleniach i konferencjach organizowanych przez prestiżowe instytucje. Autor wielu opracowań wydanych przez Ministerstwo Finansów oraz 20 publikacji książkowych wydanych min. przez prestiżowe wydawnictwo C.H.Beck w Warszawie pt; Kontrola środków Unii Europejskiej, Kontrola skarbowa środków z funduszy strukturalnych i z funduszy spójności ( 2004r.), Harmonizacja podatków bezpośrednich w świetle Unii Europejskiej. (2005 r.),Ceny transferowe, przedsiębiorstwa powiązane, przerzucanie dochodów (2006 r.) i (2010r.) Wyróżniany przez Radę Programową Centrum Kształcenia Kadr Skarbowości Ministerstwa Finansów za opracowanie szkolenia centralnego w zakresie umów i unikaniu podwójnego opodatkowania. Członek Honorowy Business Center Club – udekorowany Medalem Europejskim nadanym przez BCC w 2002 r Laureat najwyższego wyróżnienie gazety regionalnej „Trybuny Śląskiej”, Przyznaniem Miejsca w Loży Liderów (1996 r) - na honorowym dyplomie widnieją następujące słowa: „Czynimy to w przekonaniu, że należy Pan do ludzi nowatorskich, odważnych i skutecznych, stawiających czoła wyzwaniom naszych czasów. Wierzymy, że sukces jest zaraźliwy a osiągnięcia wybitnych jednostek decydują o powodzeniu tysięcy zwykłych ludzi”. Laureat najwyższego wyróżnienie Dziennika Zachodniego tzw. „Słoik Miodu”. Na honorowym dyplomie napisano: „Dla Józefa Wyciśloka – Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach, za wspieranie dziennikarzy przy pisaniu niełatwych artykułów związanych z systemem podatkowym Unii Europejskiej.”

Wyróżniony „Złotym (1995 r) i Platynowym (2006 r.) Laurem Kompetencji i Umiejętności” Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach za prezentowanie najwyższej jakości wiedzy w dziedzinie prawa podatkowego i dewizowego, a także zasad polityki podatkowej i finansowej obowiązującej w krajach OECD. Członek Rady Strategii Społeczno – Gospodarczej przy Radzie Ministrów (za rządów Premiera Jerzego Buzka). W liście z 18 października 2001 roku Prezes Rady Ministrów prof. Jerzy Buzek pisał m.in.: „W związku z zakończeniem pracy w Radzie Strategii Społeczno – Gospodarczej przy Radzie Ministrów – pragnę przekazać Panu najserdeczniejsze wyrazy podziękowania i uznania za aktywny udział w pracach Rady. Rada Strategii Społeczno – Gospodarczej była ważnym i potrzebnym instrumentem służącym kształtowaniu i realizacji polityki gospodarczej mojego Rządu ….życzę Panu dalszych sukcesów w pracy badawczej i pomyślności w życiu osobistym. Jestem przekonany, że Pana wiedza i doświadczenie nadal będą mogły być wykorzystane w służbie publicznej.”

I taką były przez kolejnych ponad 12 lat...

Józef Wyciślok był Człowiekiem głębokiej wiary. To ona nadawała sens Jego życiu, kiedy zmagał się z licznymi chorobami. Z niej czerpał siły do pracy, ale także z nieustającego wsparcia i miłości, jakie okazywali mu najbliżsi, a przede wszystkim Jego żona Halina. Nigdy nie okazywał bólu, nie mówił o swym cierpieniu. Był za to opoką dla innych, kiedy przeżywali trudne chwile – a takie przeżywa każdy człowiek. Wtedy, gdy było ciężko, zawsze służył mądrą radą i doświadczeniem życiowym, zaprawionym dużą dozą autoironii i optymistycznego spojrzenia w przyszłość. Zawsze uśmiechnięty, ale i zatroskany teraźniejszością i przyszłością Polski oraz ludzi ze swego otoczenia,

Był i pozostanie moim bardzo bliskim Przyjacielem. We wtorek 18 lutego, w przeddzień Jego śmierci, spotkaliśmy się na kawie i odbyliśmy ponad godzinną rozmowę, kreśląc m.in. plany Jego publikacji na łamach „Europrojektów.PL” Właśnie kończyło Mu się miesięczne zwolnienie lekarskie – wracał z badań klinicznych. Powiedział mi wówczas, że przez ten miesiąc pisał po 12 godzin na dobę swą nową książkę. Umówiliśmy się na spotkanie w sobotę – mieliśmy jechać z Jego żoną Haliną na wycieczkę. Pożegnaliśmy się, a ja tak się cieszyłem, że jest pełen energii i życia...

W sobotę 22 lutego na cmentarzu parafialnym w Imielinie odbył się Jego uroczysty pogrzeb. Żegnały Go setki ludzi, dla których był Kimś Ważnym, Człowiekiem godnym Miłości, Zaufania i Pamięci.

Ale ja się z Tobą - Drogi Józefie - nie żegnam. Nadal będziesz żył, nie tylko w moim sercu, ale i na tych łamach – w tym wydaniu jest dokończenie Twojego tekstu o podatkach. Odszedłeś za wcześnie – w wieku zaledwie 61 lat – ale, skoro już tak się stało, to wiedz, że spuścizna i dorobek, jakie pozostawiłeś po sobie, mają wartość ponadczasową. Dlatego też jeszcze długo Twoje przemyślenia będą inspirować mnie, moich współpracowników i – mam nadzieję - Czytelników naszego czasopisma.

 

Spoczywaj w pokoju!

Jacek Broszkiewicz

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |