SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

 

Europrojekty.pl  /  Numer  110  / Jestem „za” Jeziorem Mucharskim!

 

Własny punkt widzenia - KRAKÓW

 

Jestem „za”

Jeziorem Mucharskim!

 

- Kraków – ze swoją ofertą turystyczną i kulturalną jest obecnie najbardziej znanym w świecie polskim miastem. Doskonale zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że aby utrzymać tę pozycję oferta musi być cały czas poszerzana. Stąd choćby inwestycje – ukończone rok, dwa lata temu – Centrum Kongresowe ICE, TAURON Arena Kraków, które pozwalają nam na organizację przedsięwzięć, dla których do tej pory nie było w Krakowie fizycznie miejsca. Jako Kraków nie jesteśmy jednak samotną wyspą. Turyści odwiedzający nasze miasto jadą także do Oświęcimia zwiedzieć Auschwitz, czy do Kopalni soli w Wieliczce. Zwiedzanie Krakowa łączy się także często z wypadem w Tatry. Dlatego jest dla nas całkowicie jasne, ze każde przedsięwzięcie- takie jak choćby jezioro Mucharskie , które zwiększa atrakcyjność turystyczną całej Małopolski - jest także w interesie Krakowa i z tego powodu warto o nie zabiegać.

 

Jest jeszcze inny aspekt tego przedsięwzięcia. Z punktu widzenia Krakowa Zbiornik Świnna Poręba na rzece Skawie stanowi bardzo ważny element budowanego systemu ochrony przed powodzią. W opracowanym na zlecenie Miasta w 1997r. „Studium architektoniczno-inżynierskim możliwości nadbudowy wałów i bulwarów wiślanych w Krakowie na odcinku od stopnia Dąbie do stopnia Kościuszko z uwzględnieniem aspektów krajobrazowych i architektonicznych” dowiedziono, że zbiornik ten jest w stanie obniżyć poziom katastrofalnych wezbrań powodziowych w centrum Krakowa o 40 cm. Już podczas powodzi w 2010 r. wpływ Skawy skutecznie złagodził wielkość kulminacyjnej fali powodziowej na Wiśle w Krakowie.

Przepustowość międzywala w śródmiejskiej części Krakowa szacowana jest na przepływ odpowiadający tzw. wodzie 200-letniej. Zgodnie z obowiązującymi normatywami wały w Krakowie powinny chronić przed tzw. wodą 1000-letnią z 30 centymetrowym zapasem. Jak wykazały przeprowadzone w ramach „Studium…” analizy, dalsze podwyższanie obwałowań ze względów architektoniczno-krajobrazowych nie jest możliwe. Zatem, aby skutecznie zminimalizować zagrożenie powodziowe ze strony Wisły, Kraków musi dążyć do zatrzymaniu nadmiaru wody w zlewni Wisły powyżej miasta m.in. poprzez budowę zbiorników retencyjnych i polderów. Kluczowym elementem realizującym powyższe założenie jest właśnie zbiornik Świnna Poręba.

 

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

Al. Korfantego 32/44
40-004 Katowice

NIP: 634-281-53-00

+48 509 179 016

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |