SAMORZĄDNOŚĆ / GOSPODARKA / INTEGRACJA EUROPEJSKA

ISSN 2082-3673

Europrojekty.pl  /  nr 125 / 20 listopada 2018 - 20 stycznia 2019

 

Od redakcji:

Ciemna strona księżyca

Przed laty przeczytałam, że nasz satelita zwrócony jest do Ziemi tylko jedną półkulą i wyglądu jego „ciemnej” trony nie poznamy zapewne nigdy. Ciemna strona Księżyca działała na moją wyobraźnię dopóki nauka nie obaliła mitu. Dzisiaj wiem, że obserwacji z Ziemi nie poddaje się jedynie niecałe 20 procent Księżyca, a dzięki lotom w Kosmos mamy dokładną mapę całej jego powierzchni. Nie mogę więc dłużej wyobrażać sobie na niewidocznej stronie Księżyca zakamuflowanych baz obcych cywilizacji i tym podobnych cudów.

Na szczęście nie tylko nasz satelita stwarza pole popisu dla wyobraźni, do czego – nie ukrywam – mam ogromną słabość. Nie jest to chyba wielka wada – gdyby nie wyobraźnia, nie byłoby większości epokowych odkryć w naukach ścisłych. Geniusze najpierw zaprzęgali do pracy wyobraźnię, a potem udowadniali swoje hipotezy empirycznie lub matematycznie. W ten sposób Stephen Hawking nadwątlił inny pielęgnowany przeze mnie mit czarnej dziury i obawiam się, że niedługo już będę rozmyślać nad istotą ciemnej materii, która ku mojemu rozczarowaniu również przestanie być ciemna.

Póki co, mogę sobie spokojnie zmyślać różne hipotezy – na przykład takie, że około 80 procent niewidocznej i nie dającej się zbadać materii Kosmosu stanowią przenikające się i bardziej skomplikowane niż nasz wymiary, ze wszystkimi tego konsekwencjami. A jeżeli dożyję czasów, gdy nauka przekona mnie, że jest inaczej – też nic straconego. Żyję już wystarczająco długo na matce Ziemi, by nie przywiązywać się do żadnych paradygmatów. I nie trzeba ze świeczką szukać by stwierdzić, że ciemną stronę ma mnóstwo aspektów otaczającej nas rzeczywistości i znajdują się one zazwyczaj na wyciągnięcie ręki. Weźmy przykład pierwszy z brzegu: zwykłą żarówkę, którą w roku 1879 wynalazł Tomasz Edison. Niewątpliwy geniusz, chociaż w szkole spędził zaledwie trzy miesiące, a jego nauczyciel uważał go za opóźnionego w rozwoju. Nie przeszkodziło mu to jednak w wieku 21 lat dokonać pierwszego wynalazku: maszyny do liczenia głosów wyborczych, która jednak, w przeciwieństwie do wynalezionej później żarówki nie przyjęła się jakoś w naszym kraju, co widać było ewidentnie przy wyborach samorządowych. Ale żarówka nie tylko trafiła pod strzechy, lecz ponadto podbiła serca i umysły milionów Polaków! O tym, jak głęboko jesteśmy do wynalazku Edisona przywiązani i jak namiętnie cierpimy z powodu niemożności zakupu „zwykłej żarówki” w polskich sklepach usłyszał niedawno cały świat. I jasnym się stało, że Unia Europejska ma swoją bardzo ciemną stronę…

A to przecież tylko jeden kamyczek do ogródka rodzinki europejskiej. Już słychać głosy, że czeka nas rychłe ograniczenie produkcji jednorazowego użytku plastikowych naczyń i sztućców, a być może zażąda się od nas, byśmy generalnie ograniczyli produkcję plastikowych opakowań. Ze zgrozą myślę o tym, jaki rwetes podniesie się w całym kraju, w którym plastik stanowi zwyczajowe paliwo w milionach gospodarstw domowych! I niech nam nikt nie wmawia, że można robić jadalne talerze z otrąb i innych dziwnych rzeczy, w których w Polsce od wieków gustowała nierogacizna. Niedawno na piknikowych urodzinach przyjaciółki zastawę stanowiły takie właśnie talerze i sztućce. Jedno i drugie wcale mi nie smakowało i innym biesiadnikom takoż. Słusznie więc załapała się Unia Europejska w naszym kraju na żółtą kartkę i tu również ciemna strona zjednoczonej Europy widoczna jest jak na dłoni.

Ciemną stroną natury ludzkiej, a przede wszystkim naszych rodaków jest ponadto malkontenctwo. „Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził” mówi staropolskie przysłowie. I fakty to potwierdzają jak najbardziej. Niedawno w długaśnej kolejce do kasy w jednym z supermarketów (nazwę sieci przemilczę, by nie posądzono mnie o kryptoreklamę) byłam świadkiem interesującej rozmowy stojących przede mną dwu panów. Jeden się cieszył, że 12 listopada nie będzie musiał iść do pracy i wzmocni organizm nadwątlony dwudniowym świętowaniem, drugi gorąco oponował. – Tobie to dobrze, bo nie pójdziesz do pracy, a ja co? Emeryt, to wolnego nie będzie, no i jeszcze córka wnuki podrzuci mnie i żonie. Ot, daliby z tej okazji 100 plus, to każdy by skorzystał, a nie tylko młodzi!

Ale dość narzekania i szukania ciemnych stron zawsze i wszędzie. Mają dobre strony i jasne kolory. Nie wiem to już które – drugie czy nawet trzecie pokolenie zachwyca się „A Whiter Shade of Pale” zespołu Procol Harum, a bielszy odcień bieli reklamują nawet producenci proszków do prania. Może więc nie wszystko jest dokładnie takie, na jakie z pozoru wygląda? Ciemna strona Księżyca wcale przecież ciemna nie jest, a z ciemną materią i ciemną energią sprawa być może ma się podobnie?

Nie jestem pewna, czy w którymś opowiadaniu SF Michała Choromańskiego, czy może innego autora, pojawiły się ciekawe rozważania na temat czerni i bieli. Konkluzja była mniej więcej taka, że czerń jest tylko głębszym odcieniem bieli, Jeśli coś przekręciłam, proszę o wybaczenie – opowiadanie przeczytałam dobrych parę dziesiątek lat temu. Idąc tym tropem oświadczam kategorycznie: nikt mi nie wmówi, że czarne jest czarne, a białe – białe!

A poza tym – Idą Święta i Nowy Rok. Jakie będą: czarne, czy białe?


Agnieszka Szydłowska-Szczecińska

Ważą się losy nas wszystkich…


Z Czesławem Fiedorowiczem, Przewodniczącym Zarządu Federacji Euroregionów RP oraz Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion „Sprewa-Nysa-Bóbr” – rozmawia Jacek Broszkiewicz

Brytyjskie przestrogi


Końcówka roku obfituje w gorące wydarzenia. Niewątpliwie takim jest przynajmniej werbalne zastosowanie się polskiego rządu do orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie przywrócenia przepisów dotyczących Sądu Najwyższego.

Upiory z ul. Mysiej
Każdy ma prawo do wolności wypowiedzi. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe.

Biznes:
Konstytucja dla…
uczuć i emocji

Z dr Janem Pamułą, prezesem Zarządu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Krakowie – rozmawia Jacek Broszkiewicz

Kraków pionierem elektromobilności


Mieszkańcy Krakowa mają obecnie do dyspozycji już 26 autobusów napędzanych energią elektryczną. A to nie koniec zakupów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie.

Na przykład:
polsko-słowacka
telewizja regionalna


Obszar pogranicza polsko-słowackiego to bogate w zasoby kulturowe i krajoznawcze regiony Polski i Słowacji. W obydwu krajach są to regiony peryferyjne, nie do końca wykorzystujące swój potencjał. Pomimo istotnych walorów przyrodniczych i kulturowych na ich terenie bardzo często występuje brak dostatecznej informacji turystycznej.

Wychodzenie
z cienia… (2)


Z Dawidem Laskiem, Wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska, członkiem Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych – rozmawia Jacek Broszkiewicz.Samotny
inteligentny tłum (2)

Kontynuujemy cykl niezmiernie interesujących publikacji p. Pawła Podsiadło, dotyczących naszej przyszłości i losów cywilizacji.

Cały ten zgiełk…


Miliony Europejczyków wstrzymało oddech przed niezmiernie ważnym głosowaniem, które odbyło się 12 grudnia w Izie Gmin nad votum zaufania dla Teresy May jako liderki Partii Konserwatywnej. A odbyło się ono w dzień po tym, jak May nie dopuściła do głosowania Parlamentu nad umową brexitową.

Kolejne inwestycje
w PN-T "Rzeszów-Dworzysko"MasterProfi i Unimet – to firmy, które rozpoczęły budowę swoich oddziałów na terenie PNT „Rzeszów – Dworzysko”. Wartość obu inwestycji – ponad 24 mln zł. Pracę znajdzie tutaj ok. 70 fachowców.

Wskaźniki ministra Kwiecińskiego


Strategia, inwestycje i społeczeństwo – pracę Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w tych trzech obszarach podsumował w początkach grudnia minister Jerzy Kwieciński.

100 tysięcy
projektów UE
zagrożonych?
Larum! Jak bardzo wyraźnie sygnalizujemy w tym wydaniu, nasz kraj ma na razie małe szanse na korzystniejsze zmiany w polityce spójności w przyszłym wieloletnim budżecie UE.

Państwo
(rzeczywiście) teortyczne

„Po owocach ich poznacie”. Drzewo, jakie jest, poznajemy po owocach jakie rodzi. Jakie owoce „rodzą” działania rządzących, wszystkich bez wyjątku? To pytanie zadaję sobie od wielu lat.

Dzisiaj Ziemia Wasza
jest wolna

W listopadzie 1918 roku ani Tymczasowa Rada Obywatelska Okręgu Suwalskiego, ani tymczasowy prezydent Suwałk – Adam Modliński nie wiedzieli jeszcze, kiedy miasto będzie wolne i będzie można w nim naprawdę rządzić.

Yozma po polsku…


Czytelnictwo w Polsce leży na łopatkach i plasuje nas w europejskim ogonie. Słowo drukowane – gazety, książki – parzy. Wszechwładny Internet, e-booki i inne e-wynalazki zawładnęły naszym życiem na dobre.

Świat wchodzi
do Państwa Środka

Chiny realizują długoterminową taktykę otwierania kolejnych rynków kapitałowych dla reszty świata, przyciągając kapitał zagraniczny, który sfinansuje chińskie wizje dotyczące przyszłości bez konieczności sięgania po krajowe oszczędności.

Sklepy przyszłości
bez kas

Blisko połowie konsumentów zdarzyło się zrezygnować z zakupów, ponieważ kolejka do kasy w sklepie była zbyt długa – wynika z badań przeprowadzonych dla MasterCard.

Więcej...

Więcej...

Więcej...

Więcej...

Więcej...

Więcej...

Więcej...

Więcej...

Więcej...

Więcej...

Więcej...

Więcej...

Więcej...

Więcej...

Więcej...

Więcej...

Więcej...

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

Skontaktuj się z nami:

Napisz do nas:

Europrojekty.pl Sp. z o.o.

+48 785 845 005

Adres:

E-mail:

Telefon:

Jeśli masz do nas jakieś pytania, chciałbyś podjąć  z nami współpracę lub dowiedzieć się więcej na temat naszego pisma, zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza bądź redakcyjnego adresu
e-mail:

redakcja@europrojekty-pl.pl

redakcja@europrojekty-pl.pl

Copyright © 2014  |  Europrojekty-pl  |  Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody redakcji lub autora zabronione  |  made by TATUTU

Wysyłanie...  |

Wystąpił błąd. Przepraszamy  |

Wiadomość wysłana  |